Bazı mesleklerin üniversitesinde matematik görülmeyecekse neden TYT ve AYT'de matematik yapmak zorunlu?

ManOfWar

Femtopat
Daha fazla  
Matematikten gerçekten tiksiniyorum. Fakat immünoloji ve biyokimya alanları benim ilgimi çekiyor. Bunlar için o kadar matematik kullanmamız gerekmemesine rağmen neden bunları yapmak zorundayız? Bu soru sürekli aklımda olduğundan dolayı matematik çalışmak hiç istemiyorum. Bana çok mantıksız geliyor. Yurt dışından farklı farklı ülkelerden bir sürü arkadaşlarım böyle bölümleri matematik eziyetini çekmeden okuyabiliyor. Bunu biz neden yapamıyoruz? Neden herkese "matematik yapacaksın ya da üniversiteye gidemezsin" gibi bir zorunluluk var? Kötü bir sistemi aşırı düşünüyorum gibi gelebilir fakat bu soru günlerdir aklımda. Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maden mühendisliği okuyorum, 3 dönem ağırlaştırılmış matematik alıyorsun ki bu kadar matematik merakın olsa mühendis değil matematik öğretmeni olursun. Bölümüm ile alakası olmadığı halde elektroteknik, Türk dili ve tarih dersleri alıyorum. Sadece 1.5 yılda bölüm ile alakasız en az 10 ders aldım. Ülkedeki temel sorun bir bölüm okurken mesleki yeteneğe bakılmak yerine sadece aldığın puana bakılması. Sadece puanın yüksek olduğu için yeteneğin olmasa bile mimarlık kazanabiliyorsun, ancak yeteneğin olsa bile puanın düşükse okuyamıyorsun. Yurt dışında okuyan birkaç arkadaşımda buradakinin aksine derslerin daha bölüm odaklı olduğunu söylüyor. Maalesef ülkede hemen her yıl eğitim ve sınav sistemi değiştiği ve halen düzene oturmadığı için şaşırmamak gerek.

Maden mühendisliği okuyorum, 3 dönem ağırlaştırılmış matematik alıyorsun ki bu kadar matematik merakın olsa mühendis değil matematik öğretmeni olursun. Bölümüm ile alakası olmadığı halde elektroteknik, Türk dili ve tarih dersleri alıyorum. Sadece 1.5 yılda bölüm ile alakasız en az 10 ders aldım. Ülkedeki temel sorun bir bölüm okurken mesleki yeteneğe bakılmak yerine sadece aldığın puana bakılması. Sadece puanın yüksek olduğu için yeteneğin olmasa bile mimarlık kazanabiliyorsun, ancak yeteneğin olsa bile puanın düşükse okuyamıyorsun. Yurt dışında okuyan birkaç arkadaşımda buradakinin aksine derslerin daha bölüm odaklı olduğunu söylüyor. Maalesef ülkede hemen her yıl eğitim ve sınav sistemi değiştiği ve halen düzene oturmadığı için şaşırmamak gerek.

Kesinlikle. Ben şahsen harıl harıl burs arıyorum yurt dışı üniversitelerden. Ama çoğunluğu Master için veriyor. O yüzden bir ihtimal de olsa burada okumak zorunda kalabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı