Bazı oyunlarda anlık takılmalar

MTBlu

Hectopat
Sistemim:
  • Ryzen 5 2600X işlemci.
  • XPG Spectrix 256 GB S40G M.2 SSD.
  • ASUS Dual Evo GTX 1660 Ti.
  • ASUS TUF B450 PLUS GAMING.
  • G.Skill 2x8 16 GB 3200 MHz DD4 bellek.
  • WD 1 TB Blue 64MB 7200RPM 3.5 SATA 3.0 harddisk.
  • Thermaltake Smart RGB 700W 80+ PSU.
  • Thermaltake UX200 RGB işlemci hava soğutucu.
  • Sharkoon TG5 RGB kasa.
Witcher 3, Ring of Elysium, deceit gibi bazı oyunlarda FPS yüksek olduğu halde saliselik takılmalar yaşıyorum. Assassin's Creed Syndicate, Apex, Just Cause 4, Rainbow six: Siege, Call Of Duty Warzone gibi sistemi zorlayan oyunlarda bir sorun yok sıkıntısız oynuyorum. Bunun sebebi ne olabilir? SSD ve HDD'de bad sector yok baktım.

Son düzenleme:
Söylediğin oyunlar HDD üzerinemi kurulu

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. BF1, CoD WZ, Crysis 3, R6, Rocket League gibi oyunlarda hiç bir donma takılma yok ama nedense böyle sistemi hiç zorlamayacak oyunlarda anlık drop giriyor çıkıyor. Mesela CoD'un eski oyunlarını oynuyorum nedense hayvan gibi ara ara ilerlerken drop giriyor düzeliyor hemen. Hani ya Ryzen'e oturtamadılar ya da emin değilim sürücü sıkıntısı da olabilir. CoD oyununda şunu farkettim, oyunda 90 FPS sınırı var, yer yer FPS 88'e felan düştüğünde oyun takılıyor bu da mönitör ile olabileceği şüphesini de arttırıyor.

Witcher 3 SSD' ye kurulu diğerleri HDD. Apex SSD' ye kurulu kasma takılma sıfır mesela ama Witcher' da var. HDD deki oyunlarda Rainbow, Just Cause 4 onlarda da takılma yok.
Peki SSD nin % kaçı dolu?
Witcher 3 SSD' ye kurulu diğerleri HDD. Apex SSD' ye kurulu kasma takılma sıfır mesela ama Witcher' da var. HDD deki oyunlarda Rainbow, Just Cause 4 onlarda da takılma yok.
Birde takılma esnasında GPU ve CPU kullanım yüzdelerine bakıp fotoğraf atabilirmisin

Artı -1 Eksi
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. BF1, CoD WZ, Crysis 3, R6, Rocket League gibi oyunlarda hiç bir donma takılma yok ama nedense böyle sistemi hiç zorlamayacak oyunlarda anlık drop giriyor çıkıyor. Mesela CoD'un eski oyunlarını oynuyorum nedense hayvan gibi ara ara ilerlerken drop giriyor düzeliyor hemen. Hani ya Ryzen'e oturtamadılar ya da emin değilim sürücü sıkıntısı da olabilir. CoD oyununda şunu farkettim, oyunda 90 FPS sınırı var, yer yer FPS 88'e felan düştüğünde oyun takılıyor bu da mönitör ile olabileceği şüphesini de arttırıyor.
Peki SSD nin % kaçı dolu?

Birde takılma esnasında GPU ve CPU kullanım yüzdelerine bakıp fotoğraf atabilirmisin
SSD' de 60 Gb' lik boş yer var. Fotoğraf atarım fakat kullanımlarda da sorum yok yüksek grafikli oyunlarda Witcher gibi %96 kullanıyor ekran kartı. İşlemciye de bakıp söylicem.

SSD' de 60 Gb' lik boş yer var. Fotoğraf atarım fakat kullanımlarda da sorum yok yüksek grafikli oyunlarda Witcher gibi %96 kullanıyor ekran kartı. İşlemciye de bakıp söylicem.
SSD nin düzgün çalışabilmesi için en az %7-%8 link bir kısmı boş olması lazım

Bugün CoD MW2CR denedim. Gram donma takılma yok ama ne hikmetse önceki CoD oyunları takılıyor. Ya oyunlar parçalara uyumsuz ya da oyunsal sıkıntılar var.
Optimizasyon kaynaklıdaa olabilir.

Geri
Yukarı