Bazı sayısal okuyan kişilerin istediği sıralamayı yapamayınca eşit ağırlık dönmesi

Bence tamamen ayrılmalı yani sayısalcı adam neden TYT'de edebiyat çözmek zorunda anlamıyorum.
Öyle bir zorunluluk yok? Türkçe okuduğunu anlama sosyal bilgiler ise genel kültür.

EA'ya da gerek kalmayacak artık. Sayısal iyi olursa az da edebiyat EA da çok iyi sıralama. EA'yı da kaldırsınlar tek sayısal kalsın :)
Ya da eşit ağırlıkçılar eşit ağırlık verip ikisini de çok iyi yapabilir.

Sadece 40 mat+10 edebiyat neti ile 14k girmişim. EA nın sorunu sayısalcıların mat ile sıralamaları domine etmesi. Bence en baştan ayrılmalılar yani sınavdan önceki başvuru döneminde tek bir bölümün seçilmesi gibi bir şey olmalı. Bir de bu kadar kolay bir sınavda EA nın çoğunluğu hala +60 net yapamıyorsa bence sorunu sayısalların ea nın önüne geçmesinde aramamalıyız.
Burada atladığın nokta şu:
Sayısalcı adam ben matematik kasayım fen yapmasam da olur demiyor. Diyemiyor çünkü ikisini birden düzgün yapmazsan zaten sıralama elde edemiyorsun. 3 fen dersi ve matematiği yoğun bir şekilde gören sayısal öğrencisi kendi rakiplerinden her bir derste yaptığı tek bir net ile ciddi fark atabiliyor. Çünkü o 1 neti yapamayan / ayrışan binlerce rakibi var. Hal böyle olunca adam yapacağını yapmışken edebiyat sorularında kendi ana dilinden 5-10 paragraf sorusu çözüp puanını hesaplatmak isteyince neden sorun olarak görülüyor?

Eşit ağırlığın öyle çok aman aman bir rekabet düzeyi zaten yok. TYT konularının üstüne çok yoğun bir sosyal / türkçe müfredatı yok bu adamların sırtında. Her eşit ağırlık öğrencisi aşağı yukarı aynı edebiyat ve sosyal netlerini yapıyor zaten. Bu adamları nasıl ayrıştıracaksın? Ayrışan adam matematik ile ayrışıyor ki matematik dersinin müfredatın kilit taşı olduğu zaten bilinen bir gerçek.

Ya da eşit ağırlıkçılar eşit ağırlık verip ikisini de çok iyi yapabilir.
Tüm derslere eşit ağırlık versek bile öğrencinin ilgi düzeyi doğrultusunda aynı sonucu almamız ne yazık ki mümkün olmuyor. Yukarıda örneğini verdim zaten hukuk isteyen ve bu doğrultuda çalışacak adamın matematik çözmesi üniversitede ne kadar işine yarıyor? Ya da tam tersi iktisat gibi bir bölümde edebiyat ne kadar işimize yarıyor? Eşit ağırlık sınavı tam da bu yüzden adaletsiz bir sınav oluyor. İkisini bir yapabilene kesinlikle lafım yok Allah başarılarını arttırsın ancak bence öğrenci bölüm seçimini lisede yapmalı ve sınavlara ona göre girmeli.

Tüm derslere eşit ağırlık versek bile öğrencinin ilgi düzeyi doğrultusunda aynı sonucu almamız ne yazık ki mümkün olmuyor. Yukarıda örneğini verdim zaten hukuk isteyen ve bu doğrultuda çalışacak adamın matematik çözmesi üniversitede ne kadar işine yarıyor? Ya da tam tersi iktisat gibi bir bölümde edebiyat ne kadar işimize yarıyor? Eşit ağırlık sınavı tam da bu yüzden adaletsiz bir sınav oluyor.

İkisini bir yapabilene kesinlikle lafım yok Allah başarılarını arttırsın ancak bence öğrenci bölüm seçimini lisede yapmalı ve sınavlara ona göre girmeli.

Hukuk eskiden sözeldeymiş. Fakat matematiği bilmeyen biri iyi analiz yapamadığı için EA ya alınmış. Evet davada limit çözmüyorlar ama matematik olayları daha iyi analiz etmemizi sağlıyor.

Tüm derslere eşit ağırlık versek bile öğrencinin ilgi düzeyi doğrultusunda aynı sonucu almamız ne yazık ki mümkün olmuyor. Yukarıda örneğini verdim zaten hukuk isteyen ve bu doğrultuda çalışacak adamın matematik çözmesi üniversitede ne kadar işine yarıyor? Ya da tam tersi iktisat gibi bir bölümde edebiyat ne kadar işimize yarıyor? Eşit ağırlık sınavı tam da bu yüzden adaletsiz bir sınav oluyor. İkisini bir yapabilene kesinlikle lafım yok Allah başarılarını arttırsın ancak bence öğrenci bölüm seçimini lisede yapmalı ve sınavlara ona göre girmeli.
Dostum bana şunu cevapla. Sadece ezber yeteneği olan bir topluluğu aynı konuları ezberleterek ve aynı soruları sorarak ne kadar ayrıştırabilirsin? Matematik bu durumun trunsolü.

Dostum bana şunu cevapla. Sadece ezber yeteneği olan bir topluluğu aynı konuları ezberleterek ve aynı soruları sorarak ne kadar ayrıştırabilirsin? Matematik bu durumun trunsolü.
TYT zaten bu yüzden yok mu?

TYT zaten bu yüzden yok mu?
Ayrıca EA'da matematiğin olmasına karşı değilim. Bölümün parçalanması gerektiğini düşünüyorum. Bu durumda adaletsiz oluyor tamamen.

Geri
Yukarı