Bazı Windows uygulamaları başlamıyor

physX10

Centipat
Yer
Çankaya/ANKARA
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Bugün bazı sebeplerden ötürü bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım ve USB driver oluşturarak tekrar Windows 7 Ultimate 64 Bit kurdum.

Kurulum süreci ve kurulum sonrası birçok saçma problemle karşılaştım. Daha öncesinde aynı bilgisayara Windows 7 Ultimate 64 Bit kurdum ve hiç problem yaşamamıştım. Bu sefer kurmaya çalıştığımda kurulumun yarısında sürekli hatalar aldım, saatler sürdü durduk yere, yine hatalar aldım. Sabahtan beri bununla uğraştım, sürekli farklı USB driverleri oluşturmak zorunda kaldım. Format atamamasını bir 2 RAM'den birini çıkararak çözdüm. Sonra tekrar RAM'i taktım ve iki RAM'de düzgün şekilde çalışıyor. Ardından bilgisayar cok5 yavaş çalışmaya, her işlemde sürekli kasmaya ve yanıt vermemeye başladı. Sonra zar zor driver güncellemesi ve Windows uodate yaptıktan sonra bilgsayar mavi ekran verdi. Hatayı ve sorunu HDD'nin SATA kablosunu başka bir SATA soketine takarak çözdüm. Anlamadım nasıl bir şey bu, RAM'i çıkarıyorum acayip saçma bir problemi çözüyorum, SATA yer değiştiriyorum yine başka bir problemi çözüyorum. Bunların hiçbirinde mantıklı bir açıklama bulamadım.

Neyse, şimdi bilgisayarım normal hızında güzelce çalışıyor gibi görünüyor fakat bilgisayarım>sağ tık>özellikler deyince özellikler penceresi açılmıyor. Fakat, denetim masası>sistem şeklinde çalıştırınca özellikler penceresi açılıyor. Windows arama kısmına "Windows Update" yazıp, çıkan uygulamayı başlatmaya çalışınca başlatmıyor. Denetim masası>Windows Update yapınca çalıştırıyor. Aynı şekilde arama kutusuna "çalıştır" yazınca direkt çalıştırabiliyorum fakat çalıştır uygulamasını CTRL+Shift+enter ile yönetici olarak çalıştırmayı deneyince çalışmıyor, hiçbiri bildirim/hata alıyorum. Neden böyle oldu anlamadım bir şeyler mi yanlış oldu? Tekrar format mı atmalıyım?

Merhaba arkadaşlar,

Bugün bazı sebeplerden ötürü bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım ve USB driver oluşturarak tekrar Windows 7 Ultimate 64 Bit kurdum.

Kurulum süreci ve kurulum sonrası birçok saçma problemle karşılaştım. Daha öncesinde aynı bilgisayara Windows 7 Ultimate 64 Bit kurdum ve hiç problem yaşamamıştım. Bu sefer kurmaya çalıştığımda kurulumun yarısında sürekli hatalar aldım, saatler sürdü durduk yere, yine hatalar aldım. Sabahtan beri bununla uğraştım, sürekli farklı USB driverleri oluşturmak zorunda kaldım. Format atamamasını bir 2 RAM'den birini çıkararak çözdüm. Sonra tekrar RAM'i taktım ve iki RAM'de düzgün şekilde çalışıyor. Ardından bilgisayar cok5 yavaş çalışmaya, her işlemde sürekli kasmaya ve yanıt vermemeye başladı. Sonra zar zor driver güncellemesi ve Windows uodate yaptıktan sonra bilgsayar mavi ekran verdi. Hatayı ve sorunu HDD'nin SATA kablosunu başka bir SATA soketine takarak çözdüm. Anlamadım nasıl bir şey bu, RAM'i çıkarıyorum acayip saçma bir problemi çözüyorum, SATA yer değiştiriyorum yine başka bir problemi çözüyorum. Bunların hiçbirinde mantıklı bir açıklama bulamadım.

Neyse, şimdi bilgisayarım normal hızında güzelce çalışıyor gibi görünüyor fakat bilgisayarım>sağ tık>özellikler deyince özellikler penceresi açılmıyor. Fakat, denetim masası>sistem şeklinde çalıştırınca özellikler penceresi açılıyor. Windows arama kısmına "Windows Update" yazıp, çıkan uygulamayı başlatmaya çalışınca başlatmıyor. Denetim masası>Windows Update yapınca çalıştırıyor. Aynı şekilde arama kutusuna "çalıştır" yazınca direkt çalıştırabiliyorum fakat çalıştır uygulamasını CTRL+Shift+enter ile yönetici olarak çalıştırmayı deneyince çalışmıyor, hiçbiri bildirim/hata alıyorum. Neden böyle oldu anlamadım bir şeyler mi yanlış oldu? Tekrar format mı atmalıyım?

Windows 7 Home Premium ISO sunu indirin internetten ya da Windows 10 kurun uğraşmayın.

Windows 7 Home Premium ISO sunu indirin internetten ya da Windows 10 kurun uğraşmayın.
Windows iso dosyasını nereden temin ettin?

O RAM ile Windows 10 önermiyorum.
https://download.microsoft.com/down...1_ldr_escrow_CLIENT_ULTIMATE_x64FRE_en-us.iso

ISO'yu buradan indirdim, rufus kullanarak USB driver hazırladım. Eski anakartım olan ASUS P5KPL-AM SE'de hazırladığım USB drive'ı Partition ayarı GPT olacak şekilde oluşturuyordum sorun olmuyordu. Yeni anakartım olan ASUS P5KPL'de ise GPT kabul etmiyor, ya USB Legacy/CSM deaktif edin diyor ya da USB driver'ı Partition ayarı MBR ile tekrar hazırlayın diyor. MBR ile kurdum yani.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim, SATA kablosunun girdiği anakart portunu değiştirmeden önce format atmıştım. Yani formattan sorna kasmalar vardı, birkaç saat süren denemeler ve araştırma sonucu SATA kablosunu değiştirdim ve çözüldü. Bu esnada driver güncellemesi vb. yaparken birkaç defa bilgisayarı tekrar aç-kapa yapmak zorunda kaldım ve bu aç-kapalarda CHKDSK yaptı bilgisayar. Sonra SATA değiştirdim ve düzeldi her şey (en azından hız anlamında). Acaba format mı yarım oldu anlamadım.

Diğer bir husus, D'yi yani oyun ve programlarımın olduğu diski formatlamadım. Eğer Windows 10 kurarsam, bilgisayarımın eski olmasından dolayı performansını etklieyebilir ve bu oyun/programları tekrar yüklemem gerekebilir diye düşündüm ondan Windows 10 kurmak istemedim.

Windows 10 4 GB ram ile rahat çalışamaz. Kendimden biliyorum
Güncellemeler geldikçe sistem ölmeye başlar. Bence bu sistemde gereksiz.
Evet hocam, maalesef 2x2GB DDR2 RAM var bilgisayarda. Ondan ötürü şüpheliydim.
Ekran çözünürlüğünü değiştirmek için Masaüstü>Sağ Tık>Ekran Çözünürlüğü seçeneğine basınca Explorer.exe Server Execution Error diye bir haya veriyor. Bu vesileyle bugünkü 6. formatımı atıyorum. Konuyu sonuca göre güncelleyeceğim.
images.jpeg

Son düzenleme:
Evet hocam, maalesef 2x2GB DDR2 RAM var bilgisayarda. Ondan ötürü şüpheliydim.
Ekran çözünürlüğünü değiştirmek için masaüstü>sağ tık>ekran çözünürlüğü seçeneğine basınca Explorer.exe server execution error diye bir haya veriyor. Bu vesileyle bugünkü 6. formatımı atıyorum. Konuyu sonuca göre güncelleyeceğim.
Eki Görüntüle 673117

Programindir. Cafe2020.
(Ben indirdim sıkıntı yok çalışıyor siteye güvenli değil damgası geliş ama sorun olacağını sanmam (reklamlardan dolayı galiba) ben indireli 6-7 ay oldu hiçbir sıkıntı yok.

Geri
Yukarı