Bedelli Askerlik

Rafi Hızlı

Kilopat
Yenişafak gazetesinin yaptığı habere göre bedelli askerlik çalışmalarına başlanmış. 26 yaş sınırı ve ücret 20 bin TL olacakmış.
Ayrıca bu haberden sonra diğer gazetelerde de bedelli haberi yayınlanmaya başladı. Ben de dahil bedelli bekleyenlere duyurulur :).

Haber Linki: Yaş 26 bedel 20 bin TL

Son düzenleyen: Moderatör:
@2003newyorkguy Bence 2-3 ay temel askerlik eğitimi yeterli olacaktır.
  • Temel askerlik eğitimi
  • Nizami harp
  • Gayri nizami harp
  • Asimetrik savaş
  • Psikolojik harp
  • Esirgeme harekatı
Gibi gibi, tabi ben general değilim onlar daha iyi bilecektir ama eski general Osman PAMUKOĞLU böyle konuşmuştu ki bence de gayet haklı.
Parası olan askerlik yapmayacak, parası olmayanın kafasından doçka,PKM,RPG geçecek öyle mi?
Tamam, işin var ailen var düzenin bozulmasın istiyorsun, kim ister ki?
Bunun yerine para ödemeden 2-3 aylık temel eğitimlerin gerçekten verildiği ve batı bölgesinde icra edilecek eğitimler daha adaletli olur.

Tahminimce bedelli askerlik şöyle hesaplanıyor.
Asgari ücret x 12 ay = Bedelli askerlik ücreti.
Bu da demek oluyor ki kişi 1 yıl devlete çalışıp sadece askerlik yapmayacak. Fakat askere gidilse 1 yıl boyunca çalışmadığın için gelirin olmayacak üstüne giderin olacak o yüzden bence bedelli her türlü avantajlıdır hem ruhsal hemde maddi açıdan.
Not: Her birey gibi bende askerlik yapmak isterdim fakat babasız büyümüş ayrıca ablamında engelli olmasından dolayı evde çalışan tek birey olarak bedelli askerliği mecburen savunmak ve yapmak durumundayım :).

Bence birçok asker askere gittiğinde bedelli ödeyeceği paradan daha az faydalı oluyor devlete. Mesela ağabeyim Isparta dağ komando eğitim birliğinde acemilik yaptı ve sonra Kıbrıs'a gitti "Yaptığımız bir şey yok boş boş kilometrelerce yürüyüp, kilometrelerce koşuyoruz" diyordu. Yani asıl demek istediğim bazıları fiziksel olarak sadece orada bulunuyor yani vereceği 20000 TL'den daha az faydalı oluyor.

Ağabeyim örneğini ise dağ komando birliğinde acemilik yapıp usta birliğinde bu tip işler yapması biraz tuhaf.

Ve ekleyeyim Başbakan Yardımcısı sayın Bekir Bozdağ'ın yaptığı açıklamada ise hem parlamentonun toparlanması hem de hükümetin kurulmasından dolayı ekim ayında tekrar gündeme geleceği ve daha net ve açık bilgiler sunulacağını söyledi.

Kolay gelsin. :)

Yaşıtlarınızın yerine bağrına kara toprak basan anneler, babalar, evlatlar, eşler, çocuklar varken siz bu işten para ile sıyrılmaya nasıl sıcak bakarsınız anlam veremiyorum, hiç oturduğunuz mahalleye 2 ambulans, 2 çakarlı araç gelip, içinden subayın inip ailenin kapısını çalıp, o ailenin yıkılışına şahit oldunuz mu ? Peki her insan bu şartlar altında 20.000₺ verebilir mi ? Sadece zengin olan verebilecek, ailesine geçindirmek zorunda olan gene gidecek. Adaletsiz sistemin adaletsiz açıklamasını yapan adaletsiz parti üyesi. Neyse edebiyat, düşünce sizden kalsın, benim gibiler kara toprağa alışalı yıllar oldu...

Hazinede para yok normal, zaten ülkenin ''neredeyse'' tümü nasıl askerlikten kaçabilirim ya da yapmayabilirimin derdinde.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı