Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü TYT 240.000 Barajına Hayır

Serhat

Kilopat
Yer
Bodrum
Daha fazla  
Sevgili Technopat Sosyal sakinleri, mezuna kalmış ve kendini spora adamış bir kardeşiniz olaraktan, size bu konuda ben ve benim gibi bu konudan ötürü mağdur olan kişilere bir destekte bulunmanızı istemek için bu konuyu açmış bulunmaktayım. Destekleriniz için imzalarınızı bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Kampanyayı İmzala

Sınav sisteminin ve şu anki sıralamaların ne durumda olduğunu pek bilmiyorum ama hali hazırda boşta olan ve iş imkanı çok kısıtlı olan bir sürü beden eğitimi öğretmeni var. Ama asıl önemli olan eğitimin ve öğretmenliğin çok ciddi bir iş olduğunu kavramak. Bizim zamanımızda da bu tarz barajlar vardı ama sadece her öğrencinin yapması ve bilmesi gereken sosyal bilgiler sorularından ve Türkçe sorularından yaparak geçilebiliyordu baraj.
Eğitim sistemi zaten kısır bir döngü içerisinde. Bana göre bunun nedeni ise öğretmen yetiştirmenin ve seçiminin çok kötü olması. Bölümü kazanıp bitiren herkes öğretmen olabiliyor memlekette.
Diğer bir konu ise; hayatını spora adamış biri neden illa ki beden eğitimi öğretmeni olsun ki? Antrenörlük bölümü de olabilir. Ayrıca bölümü okumaya da gerek yok. Antrenörlük kursları ile eğitmen olunabiliyor. Yönetici olunabilir.
Bizim memlekette herkes beden eğitimi ve spor konusunda uzman! olduğu için okulunu okumaya veya hayatını buna adamış olmaya gerek yok. Hobi olarak iki yılda bir tenis oynuyorsan spor bakanı bile olabilirsin burada. Hatta oynamana bile gerek yok, izlemen yeterli.
Özellikle öğretmen yetiştirme ve bakanlık konusunda çok doluyum, kusura bakmayın. Yeri gelmişken biraz içimi dökeyim dedim.

Sınav sisteminin ve şu anki sıralamaların ne durumda olduğunu pek bilmiyorum ama hali hazırda boşta olan ve iş imkanı çok kısıtlı olan bir sürü beden eğitimi öğretmeni var. Ama asıl önemli olan eğitimin ve öğretmenliğin çok ciddi bir iş olduğunu kavramak. Bizim zamanımızda da bu tarz barajlar vardı ama sadece her öğrencinin yapması ve bilmesi gereken sosyal bilgiler sorularından ve Türkçe sorularından yaparak geçilebiliyordu baraj.
Eğitim sistemi zaten kısır bir döngü içerisinde. Bana göre bunun nedeni ise öğretmen yetiştirmenin ve seçiminin çok kötü olması. Bölümü kazanıp bitiren herkes öğretmen olabiliyor memlekette.
Diğer bir konu ise; hayatını spora adamış biri neden illa ki beden eğitimi öğretmeni olsun ki? Antrenörlük bölümü de olabilir. Ayrıca bölümü okumaya da gerek yok. Antrenörlük kursları ile eğitmen olunabiliyor. Yönetici olunabilir.
Bizim memlekette herkes beden eğitimi ve spor konusunda uzman! olduğu için okulunu okumaya veya hayatını buna adamış olmaya gerek yok. Hobi olarak iki yılda bir tenis oynuyorsan spor bakanı bile olabilirsin burada. Hatta oynamana bile gerek yok, izlemen yeterli.
Özellikle öğretmen yetiştirme ve bakanlık konusunda çok doluyum, kusura bakmayın. Yeri gelmişken biraz içimi dökeyim dedim.

Söylediğiniz her konuda haklısınız ama benim burdaki rahatsızlığımın sebebi sporla içli dışlı olup universitede bununla alakalı bir bölüm okumak isteyen birinin neden sınavda bu kadar yüksek bir sıralamada olması gerektiği, yetenek sınavları ve özgeçmiş puanlamalarına hiçbir zaman yanlış dememişimdir. Antrenörlük ve yöneticilik gibi meslekleri dışardanda edinebiliyoruz ama ben üniversite okumak ve sadece üniversiteden elde edebilceğim, ilerdede severek yapabileceğim bir meslek edinmek için bu bölümü okumak istiyorum.

Son düzenleme:
YGS-LYS'ye meslek liseli olarak bir paragraf kitabı ve 10-15 tane deneme çözerek girdim, sıralamam 170k idi. Sistem doğru da olsa yanlış da olsa konulan baraj "çok" yüksek değil. Ayrıca bu kadar çok istiyorsanız önünüze çıkan engelleri aşacağınızdan hiç şüphem yok, iyi çalışmalar ve başarılar dilerim. Sağlıcakla kalın.

240 bine girmek zor bir şey değil, 12 sene okula giden biri bu sıralama içinde yer alabilmeli. Beden eğitimi öğretmeni de olsan mühendis de olsan paragraf okuyup anlayabilmen, temel bazı tarih ve coğrafya bilgisine sahip olman, temel matematik sorularında akıl yürütebiliyor olman gerekiyor.

Ben elimden geleni yapıp 240.000'e girmeye çalışacacığım ama belirlenen baraj 2.200.000 katılımcısı olan bir sınav için fazla bence. Bu durumun milli sporcular ve hayatını spora adamış kişiler içinde olumsuz tepkiler doğuracağını düşünüyorum. Bu derecede spor yapan kişiler milli oldukları için kamplarda ve sporda harcadıkları vakitleri nedeniyle 240.000'e giricek yeterli çalışmayı sağlayamayackalarını düşünüyorum.

Ben elimden geleni yapıp 240.000'e girmeye çalışacacığım ama belirlenen baraj 2.200.000 katılımcısı olan bir sınav için fazla bence. Bu durumun milli sporcular ve hayatını spora adamış kişiler içinde olumsuz tepkiler doğuracağını düşünüyorum. Bu derecede spor yapan kişiler milli oldukları için kamplarda ve sporda harcadıkları vakitleri nedeniyle 240.000'e giricek yeterli çalışmayı sağlayamayackalarını düşünüyorum.

Katılanların çoğu rakip değil; yaklaşık 550 bini 180 puan barajını geçemiyor, on binlercesi baraja yakın puanlar alıyor. 12 sene oyunca okuyup okul sınavlarında başarı gösterebilmiş birinin zorlanacağını düşünmüyorum 240 bine girmek için.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı