Bedrock vs Java Edition

Mert Ekşioğlu

Centipat
Makaleler
1
Selam arkadaşlar. Aklımda Minecraft alma fikri var fakat şu an da Java 190 TL. Bedrock ile Java arasında ne farklar var? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler.

Windows 10 Edition'dan bahsediyorsaniz aralarindaki tek fark W10 Edition'da Xbox, Playstation oyunculariyla oynayabiliyorsunuz ve RTX destegi var. Java surumunde ise sadece Java surumu kullanicilariyla oynayabiliyorsunuz.

Windows 10 Edition'dan bahsediyorsaniz aralarindaki tek fark W10 Edition'da Xbox, Playstation oyunculariyla oynayabiliyorsunuz ve RTX destegi var. Java surumunde ise sadece Java surumu kullanicilariyla oynayabiliyorsunuz.
Buna bir ekleme yapmak istiyorum. Oyunu modlamak isterseniz java editionda sayısız mod var. Hatta bazı modlar neredeyse tek başına bir oyun.

Açıkçası ben optimizasyon açısından Windows 10 Edition sürümünü çok daha başarılı buluyorum. Oyun motoru daha stabil. Ve şahsi düşüncem de Microsoft'un Windows 10 Edition sürümüne daha çok yatırım yaptığını düşünüyorum.

Windows 10 Edition'ın artıları
  • Çapraz platform desteği.
  • Çok çok daha iyi optimizasyon.
  • Market (herkes "+" saymayabilir).
  • Xbox hesabı sayesinde ile ücretsiz çok oyunculu, LAN'a veya server dosyalarına gerek yok.
  • Kol desteği
  • Bir kaç ufak mekanik değişikliği. (etkisi olmayan hoş detaylar, mesela karlı bölgelerde yapraklar beyaz oluyor.)
Java Edition'ın artıları
  • Sayısız ve büyük çoğunluğu ücretsiz modlar/pluginler. Çok geniş çaplı bir mod desteği ve büyük bir modder topluluğu mevcut.
  • İstediğin her türden yüzlerce sunucu.
  • Launcher'ı bulunması (modlama ve versiyonlarla istediğiniz gibi oynamak için birebir)
  • Minecraft topluluğunun büyük çoğunluğu burada.
Kısaca arkadaşlarınızla oynayacaksanız en iyisi Windows 10 Edition'dır. Ama özgürlük istiyorsanız en iyisi Java Edition'dır.
Java'da da arkadaşlarınızla oynarsınız tabi ama uğraştırıyor. Realms alarak veya sunucu kiralayarak kolayca çözebilirsiniz tabii.

Tercih size kalmış. Ben de ikisi de var, çoğunlukla Java Edition oynuyorum.

İkisinde de RTX bulunmakta. Java'da 8-9 ay önce shader pack olarak sunuldu, SEUS PTGI. Ondan sonra başka yapanlar da oldu ama en bilineni o hala.

İkisi birbirine benzer tek farkı sunucu desteği sürümler ve bazı redstone devreleri asansör yapmaya kalkışsan javada çalışır bedrock ta çalışmaz

Geri
Yukarı