Belarus'ta yaşayan var mı?

Macher

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
INTEL İ5 12400F 16GB GSKILL RAM MSI RTX 3060 12GB 1TB SSD
Merhaba Belarus'a taşınmayı düşünüyorum. Yaşayan birileri varsa tavsiye eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Belarus hakkında pek olumlu şey duymadım şahsen. Önceden konu açanların konularına bakabilirsiniz.

Merhabalar benim konumda buraya eklenmiş cevap vermek istedim. 15 Kasım 2023 te belarusa geldim ama siz siz olun işiniz kalicaginiz yer belli olmadan gelmeyin. Benim kalacağım yer olarak burda Belaruslu bir arkadaşım vardı sağolsun bana yardımcı oldu. Belarus yaklaşık 10-11 milyon nüfusa sahip bir ülke. Başkentleri ve en gelişmiş şehirleri minsk bütün herşey Minsk üzerinden yürüyor. Ülkenin siyasi tarafından bahsetmiyeceğim ama şu anki yönetimde devlet desteği var. Tabi bunun için belli şartları karşılarsaniz destek alabiliyorsunuz ama yinede mantıklı bir hareket. Minskte gece hayatı çok fazla var şehir merkezinde çok fazla mekan var ama insanların buralara girmesini önermiyorum bütün malınızı mülkünüzü cukkalarlar vallahi. Ülkede alkol içen çok fazla sokakta sarhoş görmek çok normal ama bunlara rağmen ülkenin suç oranları hayli az. Cezalar çok caydırıcı ve idam var cinayet gibi suçlar işleyenler idam cezasına çarptırılabiliyor. Ülkede belarusça yerine rusça konuşuluyor devlet dairelerinin çoğundada Rusça iletişim kuruyorsunuz ülkenin kırsal kesiminde yaşıyanlar ara sıra belarusça konuşuyorlar ama genelde minsk ve şehirleşmiş yerlerde Rusça konuşulmaktadır. Ev kiraları minskte ortalama 300 dolar ile 600-700 dolar arasında değişmekte. Belarusta asgarî ücret 170 dolar asgari dediğime bakmayın bu ücreti garsonlar almakta çöpçüler bile en kötü 200 dolar maaş alıyorlar belarusta ortalama maaş 550-600 dolar seviyelerinde yaptığınız işe göre alıcağınız maaş değişir. Birde o meslekte tecrüne sahibi iseniz maaşınız o yönde etkilenir. Belarusta tek yaşanan problem ev kiralarini fiyatları 3 aydır arkadaşımla ortak kira ödüyoruz doğalgaz ve elektrik faturalari resmen bedava ama iş evin kirasına gelince durum değişiyor. Burda belarusta insanlar evlerinde dostlariyla aileleriyle beraber oturuyor ev kiralarinin pahalılığından birde küçük bir problem daha var belarusa avrupa üzerinden uçuş yok sadece bae,rusya,türkiye,ermenistan, gürcistan gibi ülkelerden direkt uçuş var. Diyebileceklerim şuanlik bu kadar 3 aydır buradayim oyuzden çok fazla ayrıntılı bişi diyemedim. Sizin belarustan beklentinize göre değişir ama eğer aile olarak yerleşiyorsaniz farklı Avrupa ülkelerini deneyin bekar olarak gelicekseniz gelebilirsiniz ama ev kiraları sizi zorlayabilir. İyi yani eğer bekarsaniz burdan birisiyle evlenip vatandaşta olabilirsiniz tabi rusyaya vizesiz gitmek isterseniz mantıklı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı