Beliren Çizgiler Sonrası Bilgisayar Açılmıyor

Muhammet{Can}

Hectopat
Bu sabah bilgisayarı açtım ve Steam üzerinden Battlefield 5'i indirmeye bıraktım. Oyunu 15 dk. kadar oynadım ve birdenbire çizgili bir ekran geldi dikey olarak duran ve yaklaşık olarak 25 adet çizgi sonra CTRL + ALT + DELETE yaparak oyunu kapattım. Alt + Tab çalışmıyordu. Sonrasında bilgisayarı kapattım açtım ve Valorant'a girdim. Ana menüde ekran kaymaya başladı (Çizgiler şeklinde aşağı yukarı kayıyordu.) sonrasında ise siyah bir ekran geldi ve bilgisayar tekrar açılmadı. Ekran kartım yanmış olabilir mi ya da sorun başka bir şeyden mi kaynaklıdır?
NOT: Bilgisayarı çok dikkatli kullanırım. MSI Afterburner daima açıktır ve o an ekran kartı sıcaklık oranı 35° civarındaydı.

Bu sabah bilgisayarı açtım ve Steam üzerinden Battlefield 5'i indirmeye bıraktım. Oyunu 15 dk. kadar oynadım ve birdenbire çizgili bir ekran geldi dikey olarak duran ve yaklaşık olarak 25 adet çizgi sonra CTRL + ALT + DELETE yaparak oyunu kapattım. Alt + Tab çalışmıyordu. Sonrasında bilgisayarı kapattım açtım ve Valorant'a girdim. Ana menüde ekran kaymaya başladı (Çizgiler şeklinde aşağı yukarı kayıyordu.) sonrasında ise siyah bir ekran geldi ve bilgisayar tekrar açılmadı. Ekran kartım yanmış olabilir mi ya da sorun başka bir şeyden mi kaynaklıdır?
NOT: Bilgisayarı çok dikkatli kullanırım. MSI Afterburner daima açıktır ve o an ekran kartı sıcaklık oranı 35° civarındaydı.
Bende de beyaz bir ekranda 20-25 çizgi oldu dikey şeklinde ve öyle kaldı. Yeniden başlatınca siyah ekran verdi ve güvenli moddan başlatınca bilgisayar açıldı sonrasında ekranda dikey 5-10 yeşil çizgi vardı ben de ekran kartını devre dışı bıraktım bir süre sonra erkan kartını değiştirmek zorunda kaldım. Bence değiştirme zamanı gelmiş büyük ihtimal chipset gitti...

Şimdi de sisteminizi yazın.

Sistemle ne alakası var kardeşim? Saçmalama. Ayrıca konu sahibi görsel atar mısınız ne gibi bir ekranda açılmıyor? Windows başlarken mi oluyor yoksa hiç mi açılmıyor ve bu çizgiler çoğu kişide olur bende de olmuştu ekran kartı gg oldu ama sizde RAM'de de olabilir ikisinden biri ve ayrıca ekran kartı yansa PC gene de açılırdi bence sorun RAM de, umarım çözersiniz iyi forumlar herkese.

Bu nasıl bir üslup? Sistemine göre elbette cevap vereceğiz. Belki RX serisi kronik sorunlu bir kart kullanıyor nereden bileceğiz? Belki monitöründe sıkıntı var? Belki kullandığı RAM dandik? Belki PSU'su dandik ekran kartına zarar verdi?

Bence artık suyunu çıkardınız bu mizah ile ve ayrıca şu an sistemini söylemesinede gerek yok.
Bu nasıl bir üslup? Sistemine göre elbette cevap vereceğiz. Belki RX serisi kronik sorunlu bir kart kullanıyor nereden bileceğiz? Belki monitöründe sıkıntı var? Belki kullandığı RAM dandik? Belki PSU'su dandik ekran kartına zarar verdi?

Konu sahibi sorunu çözebilirse lütfen neden kaynaklandığını yazsın ve bu Arkadaş ile konuşalım.

Bence artık suyunu çıkardınız bu mizah ile ve ayrıca şu an sistemini söylemesinede gerek yok.

Konu sahibi sorunu çözebilirse lütfen neden kaynaklandığını yazsın ve bu Arkadaş ile konuşalım.
Sorun herhangi bir parçada olacağı için sistemi öğrenmemiz lazım ki PARÇAYI bilelim değil mi? Bu nasıl mantık? Bu sorun mesela RX serisi kartlarda çok sık görünüyor biz de ona göre tavsiyemizi veririz. Bu sebeple sordum. Boş boş gerilmeyin.

Sorun herhangi bir parçada olacağı için sistemi öğrenmemiz lazım ki parçayı bilelim değil mi? Bu nasıl mantık? Bu sorun mesela RX serisi kartlarda çok sık görünüyor biz de ona göre tavsiyemizi veririz. Bu sebeple sordum. Boş boş gerilmeyin.

Hocam, gerilme falan yok bir de tek sorun RAM ve ekran kartı bir bilgisayarcının yanında çalışıyorum (çırak olarak) ve uzatmaya gerek yok tek sorun RAM veya ekran kartı daha önce böyle bir sorun yaşadın mı da biliyorsun? Ve tavsiye diyorsun tek tavsiyen yeni bir donanım al demen olacak ve şimdiden diyorum kızgın atacağınıza yazın bir yolunu bulalım.

Hocam, gerilme falan yok bir de tek sorun RAM ve ekran kartı bir bilgisayarcının yanında çalışıyorum (çırak olarak) ve uzatmaya gerek yok tek sorun RAM veya ekran kartı daha önce böyle bir sorun yaşadın mı da biliyorsun? Ve tavsiye diyorsun tek tavsiyen yeni bir donanım al demen olacak ve şimdiden diyorum kızgın atacağınıza yazın bir yolunu bulalım.
Hocam belki de sizin bildiğiniz sorun değildir. Şu anda o sorun olsa da "belki" değildir. Bu sebeple sistemi bilmeliyiz ki öneri verebilelim. Üçüncü kez örnek veriyorum anlamadıysanız "mesela" RX kartıysa kurulan sürücüyle alakalı bilgi veririz gibi anlatabildim mi? Yani arkadaşın sorunu RAM de çıksa benim bunu sormam gerek zira sorun bir çok şey olabilir, bu sorunun aynısını farklı sebeplerden yaşayan kişiler de vardı bu forumda.

Her neyse, yazım kurallarına bile uymayan birisiyle polemiğe girmeyeceğim, dediğiniz olsun.

Geri
Yukarı