Bellek CL değerinin oyunla bir alakası var mı?

Nuttertoolss

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim 2070 Super - Ryzen 3600 - B450 Tomahawk Max - Bellek olarak 3600 CL16 ya da 3600 CL18 arasında kaldım. Arada 200-300 lira fark var. Bu fiyat farkına değecek bir fark var mı ve oyunlarda ne kadar etkisi olur? Aradaki fark FPS değil ama akışkanlık olarak mı farkeder? PUBG, BF5, GTA 5, RDR2 gibi oyunlar oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bildiğim kadarıyla FPS'i etkiliyor 4-5 fps civarında etkileyebilir tabikide oyundan oyuna değişebilir değerler. Ayrıca youtube'da karşılaştırmalar var.

Bu bahsettiğin 300 TL'ye alacak başka donanımın yoksa değer, daha ekstra bir şey almayı planlıyorsan değmez.

Son düzenleme:
Bu test MHz karşılaştırması arkadaş Cl değerleri ile alakalı soru sormuş.
Zaten onu göstermeye çalıştım aslında Cl15 3200MHz RAM ile 3600MHz Cl16 arasında da 4 5 fps fark var yani 18 olması da pek etki yapmayacaktır açıklama yazma gereği duymadım yukarıda 🤷‍♂️ ama isterse 18 22 22 42 kullanacağına 16 20 20 42'de kullanabilir o RAM'leri

Bu bahsettiğin 300 TL'ye alacak başka donanımın yoksa değer, daha ekstra bir şey almayı planlıyorsan değmez.
değicek şeyin ne olduğunu bilsem karar vericem ama hic karşılaştırması yok
Zaten onu göstermeye çalıştım aslında Cl15 3200MHz RAM ile 3600MHz Cl16 arasında da 4 5 fps fark var yani 18 olması da pek etki yapmayacaktır açıklama yazma gereği duymadım yukarıda 🤷‍♂️ ama isterse 18 22 22 42 kullanacağına 16 20 20 42'de kullanabilir o RAM'leri
onu nasıl yapıcam 3200mhz cekip 16CL demi kullanabilirim yanlış anlamadım değilmi ?
daha extra bişey almayı düşünmüyorum ama bu fark fps mi olucak yoksa oyun akıcılığımı olucak onu daha bilmiyorum ? ve oyunlara ne kadar etkisi var ve ne etkisi var mouse gecikmesi gibi bi gecikmedenmi bahsediyoruz yoksa görüntünün gec gelmesinden gecikmedenmi
ve aradaki fark monitördeki HZ değeri gibi bir akıcılık değeri gibi bişeymi eğer öyleyse kac hz arası bi farktan bahsediyoruz 60-75 arası ise hertürlü değer ama bilmiyorum ?

Son düzenleme:
değicek şeyin ne olduğunu bilsem karar vericem ama hic karşılaştırması yok

onu nasıl yapıcam 3200MHz cekip 16CL demi kullanabilirim yanlış anlamadım değilmi ?

daha extra bişey almayı düşünmüyorum ama bu fark fps mi olucak yoksa oyun akıcılığımı olucak onu daha bilmiyorum ? ve oyunlara ne kadar etkisi var ve ne etkisi var mouse gecikmesi gibi bi gecikmedenmi bahsediyoruz yoksa görüntünün gec gelmesinden gecikmedenmi

ve aradaki fark monitördeki HZ değeri gibi bir akıcılık değeri gibi bişeymi eğer öyleyse kac hz arası bi farktan bahsediyoruz 60-75 arası ise hertürlü değer ama bilmiyorum ?
Hayır, 3600MHz CL18 RAMi bayağı 3600MHz'deyken CL16 yapabilirsin diğer gecikmelerle oynarsan ve testlerle stabiliteyi yakalarsan... uzun vakitler alıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı