Bellek değişikliği sonrası mavi ekran ve donma

Makaleler
3
Yer
Mersin
Yeni aldığım Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3200 MHz bellekleri takıp BIOS'a girdim. D. O. C. P. aktif olarak 3200 MHz gösteriyordu. AI Tweaker kısmından da Memory Frequency 3200 seçip sistemi yeniden başlattım. Birkaç dakika sonra da mavi ekran çıktı ve kapandı. Frekansı 3000'e çekip yeniden başlattım ve sistem açılmaz oldu. Eski bellekleri taktım düzelmedi. BIOS pilini çıkart tak yapınca tekrar BIOS'a girebildim ve eski ayarları seçerek tekrar başlattım ama kullanım sırasında sistem donuyor kasadan kapatmak zorunda kalıyorum. Biraz uzunca yazdım detaylı anlatmaya çalıştım.

Neyi yanlış yaptım anlamadım. Bellekleri takıp sistemi açtım. Şu an eski bellekleri D. O. C. P. kapalı seçtim 2133 olarak bir sıkıntı olmadı 10 dakikadır açık bilgisayar.

Bu arada anakartın destek listesinde bu bellekler yer almıyor ama bu kadar mı sorun çıkartır anlamadım. Halbuki mevcutta kullandığım bellekler de listede yok ama sıkıntısız bir şekilde kullanmaktaydım. BIOS'u 5007'ye yükselttim yine değişen bir şey olmadı. Yeniler yüzünden eskileri de düzgün kullanamaz oldum. 2 senedir 2400'de kullandığım bellekleri şu an 2133 olarak çalıştırmaktayım.

Son düzenleme:
Benzer bir sorun bende de var şu anda. Bugün sabah geldi parçalar, Ryzen 2600, Gigabyte b450m s2h ve Kingston Hyperx Fury 8GB (1x8GB) DDR4 3200 MHz CL18 Ram.
Sistem de CPU sıcaklığı boşta 52 derece, Yükte 90 dereceyi görüyor, Ara ara 5 10 saniyelik takılmalar oluyor.

Belleklerin pinlerini silgiyle silip tekrar denedin mi? Bellekler bozuk değilse statik elektrikten gibi geldi bana. Pinlere temas etme. RAM'ler çok hassas olur. Normal o. BIOS pilini çıkartıp geri taktığında açılması anakartın deşarj olmasına benziyor. Her zaman üzerindeki yükü boşalt temastan önce. Donma olayını bilmiyorum.

Son düzenleme:
Bir şey anlamadım. İlla şu Overclock'u yapacaksınız yani, yapmasanız olmuyor mu?
Bu tam olarak o.c değil o RAM ler 3200mhz de çalışmak için üretilmiş ve buna göre önlemler alınmış. Anakarta 3200mhz destekliyorsa bu bir sorun yaratmaz. Yoksa biz neden 3200mhz RAM alalım eğer 2400mhz de kullanacaksak neden buna ekstra para verelim. Umarım biliyorsundur şuanda base olarak 3000mhz destekleyen bir anakart yok XMP açmak zorundayız verdiğimiz paranın hakkını alabilmek için. Ve bunu neden yaptığımızı sormanda komik.

Bu tam olarak o.c değil o RAM ler 3200mhz de çalışmak için üretilmiş ve buna göre önlemler alınmış. Anakarta 3200mhz destekliyorsa bu bir sorun yaratmaz. Yoksa biz neden 3200mhz RAM alalım eğer 2400mhz de kullanacaksak neden buna ekstra para verelim. Umarım biliyorsundur şuanda base olarak 3000mhz destekleyen bir anakart yok XMP açmak zorundayız verdiğimiz paranın hakkını alabilmek için. Ve bunu neden yaptığımızı sormanda komik.
Anakart O.C. 3200 MHz yazıyor. Ayrıca bir şey mi yapmam lazım bilmiyorum ki. Acaba işlemci desteklemiyor olabilir mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı