Bellek yükseltmesi için neden kit bellekler öneriliyor?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Technopat Sosyal'de özellikle de @Recep Baltaş abimiz RAM yükseltmesi için mevcut RAM'in aynısından bir tane daha alınmasını önermiyor. Onun yerine kit bellek öneriyor.

Sadece Recep abimizin değil, birkaç üyenin de bu yönde öneri yaptığını gördüm. Aynı RAM'den bir tane daha alınca sorunsuz çalışır diyenlere de yanlış bilgi nedeniyle uyarı veriliyor.

Aynı gözüken ürünlerin bile chipleri farklı olabiliyorlar.
Genelde kit olarak satılanlar aynı chipsetle üretilen ürünler olduğundan en yüksek uyumluluğa sahipler.
Özellikle Ryzen için RAM ayarları yapmak istediğinde kit bellek olması aşırı önemli bir hal alabiliyor.

Kit olmayan ama markaları aynı iki bellek, modelleri aynı iki bellek, özellikleri veya her şeyi farklı iki bellekte çalışır. Taktığında PC açılır genelde sıkıntı çıkmaz ama tam stabilite istiyorsan kit bellekler daha öndedir.

Özelliklede overclock için kit bellekler daha kolay stabile olur.

Oluşabilecek olası sorunları önleyeceğinden öneriyorlar diye tahmin ediyorum. Fakat ben kendi PC'imde öyle yapmadım. Kullandığım RAM'in aynısını aldım ve onu kullanıyorum bir buçuk yıldır ve sorun yaşamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla kitler test edilip öyle satışa sunuluyor uyumsuzluk sorunu olmasın diye. Bu yüzden öneriliyorlar. Yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Merhaba arkadaşlar. Technopat Sosyal'de özellikle de @Recep Baltaş abimiz RAM yükseltmesi için mevcut RAM'in aynısından bir tane daha alınmasını önermiyor. Onun yerine kit bellek öneriyor.

Sadece Recep abimizin değil, birkaç üyenin de bu yönde öneri yaptığını gördüm. Aynı RAM'den bir tane daha alınca sorunsuz çalışır diyenlere de yanlış bilgi nedeniyle uyarı veriliyor.

Ben de eski RAM'in birebir aynısını taktım ve tüm performans testlerinde ortalamanın üzerinde sonuç verdiler. Bugüne kadar da herhangi bir sorun yaşamadım. Ama tabi bu her zaman böyle olacağı anlamına gelmez. Kit olarak alırsan işini garantiye almış olursun.

Farklı tarihlerde üretilmiş olan aynı model numarasına sahip bellekler bile uyumsuzluk sorunlarına yol açabiliyor.

Kit kullanmak ise bu açıdan daha garanti bir yöntem.

Aynı RAM'den al dediği için uyarı alan görmedim. Aynısı varsa olur. Fakat aynısı yoksa kit RAM her zaman daha iyi olur.

Geri
Yukarı