Belleklere Yanlış Overclock Sonrası Hafif Takılma ve Performans Düşüşü Sorunu

Makaleler
3
Yaklaşık 1 yıl önce bilgisayarımı toplarken Ryzen sistemlerde RAM frekansının performansa ne kadar ettiğini ettiğini bilmediğim için direk 2400MHz RAM almıştım.

2 gün önce yapmamam gereken bir şey yaptım ve gaza gelerek RAM'i 3000MHz'e OC ettim. Voltajı 1.300V olarak ayarladıktan sonra (1.35V Vermem gerektiğini sonradan öğrendim.) bilgisayarı yeniden başlattım. Windows'a girinceye kadar her şey normal gözüküyordu. Fakat Windows açılınca bellek hataları ve kısayolların kaybolması gibi hatalar ile karşılaştım. Direk PC'yi kapatarak BIOS'a girdim ve BIOS sıfırlama işlemini gerçekleştirdim. Masaüstüne döndüğümde her şey normal gözüküyordu fakat bir sorun vardı, programlar açılırken takılıyor ve bunun sonucunda daha yavaş açılıyordu.

Acaba bir hasar mı oluştu diye merak ederek USB'ye Memtest86+ kurdum ve bilgisayarı USB'den boot ederek aracı çalıştırdım. Test yaklaşık 2 saat civarı sürdü. Garip gelebilir fakat hammer testi dahil araç RAM'de hiçbir sorun bulamadı. Üstelik bir kez değil 4 kez test yaptı.

20180718_185217.jpg

20180718_203134.jpg

Gördüğünüz üzere RAM'de hiçbir sıkıntı yok. Bu olayda sonra oyunlarda FPS düşüşü de yaşadım. Özellikle CS:GO'da önceden 300 civarı bir FPS alırken (Competitive) şimdi 150 civarı alıyorum ve arada bir oyun takılıyor. Şimdi diyeceksiniz ki başka parçalarda sıkıntı olabilir fakat yok. Bunu RAM'i 2666MHz'e OC edince anladım. 2666MHz'e çıkarınca performans ve FPS değerleri eski haline döndü fakat bu seferde takılmalar arttı. Bu yüzden eski haline geri döndürdüm.
Sistemim:

• MSI B350M PRO-VDH
  • AMD Ryzen 3 1200 OC 3.70GHz (İşlemcinin overclocklu olması ile alakası yok ve sistem gayet stabil. Overclock yapılı halde 6 aydır kullanıyorum.)
  • Kingston HyperX 8GB 2400MHz
  • MSI GTX 1050 2GB OC
  • Sandisk SSD Plus 120GB
  • WD 1TB Blue
  • FSP AHBC 500W 85+

İşletim sistemi ve gerekli uygulamalar SSD'ye, oyunlar ise HDD'ye kurulu.
Umarım yardım edebilecek birisi çıkar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu testi ben de yapmıştım rami test etmek amacıyla. Ama orada hep cpu ile ilgili bilgiler olduğu için rami değil de cpuyu test ettiği düşüncesine kapıldım.Bende de bu test sonucunda hata bulunmamıştı öyleyse ramde mi sorun yok şimdi benim yoksa işlemcimde mi?

İşlemcinin overclocklu olmasıyla alakası olabilir. Overclokta işlemciye voltajı çekirdek hızının istediği alt limit değerde tuttuysan RAM voltajıyla birlikte sisteme gereken voltaj yetmeyip işlemci stabilliğini bozduğun için sorun yaşıyor olabilirsin.
1.200V Verdim işlemciye. Stok hızına geri döndürdüm fakat bir değişiklik olmadı. RAM'İn hasar aldığını düşünüyorum fakat dediğim gibi memtest'de herhangi bir sorun çıkmadı. Üstelik 4 kere tarama yapmasına rağmen çıkmadı. Memtest86 dışında RAM test edebileceğimiz başka bir araç var mı?

Bildiğim Aida64 Memory Benchmark ve Windows Memtest var.
Hocam yeni gelişmeler var. Öncelikle Aida64 ile RAM okuma/yazma testi yapınca technopat'ın testine oranla çok daha düşük bir performans alıyorum. Ayrıca nedendir bilmem ama tür bölümünde DDR4-2400 "SDRAM" olarak yazıyor. SDRAM Bildiğim kadarı ile laptop RAM'i. Bir yanlışlık mı var anlayamadım.

dddd.PNG

Birde anakartın sıcaklıklarına baktığımda boşta 45-50 derece arası seyrettiğini görüyorum. (Kasa içi hava sirkülasyonu yok denecek kadar az. Haftaya yeni kasa almayı planlıyorum.) Yükteki değerlere bakma şansım olmadı. Acaba anakart sıcaklığı anormal mi? Bu yüzden perf. düşmüş olabilir mi?

Technopat'ın test videosu (5:00'dan sonra başlıyor.) :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi diyeceksiniz dual channel yaptıkları için perf. daha fazla diye. Fakat en azından single da 23000 civarı olması gerekirdi. Ayrıca daha garip bir durum var; CL değerleri 15-15-15-35 çıkması gerekirken, benimkinde ise 18-18-18-39 çıkıyor. Cevaplarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 1532538844496.png
    1532538844496.png
    22,9 KB · Görüntüleme: 55
Overclock sonrası yüksek ısıdan ve kasanın havalandırmasının yetersiz kalması yüzünden performans kaybı, takılmalar, donmalar yaşıyorsun bence. Isı değerlerin kaç?
Boşta
----------------------
İşlemci: 30-45
Anakart: 40-50
Ekran kartı: 35-45

Yükte
-----------------------
İşlemci: 45-55
Anakart: Bilmiyorum
Ekran kartı: 60-75 (Son zamanlarda çok ısınmaya başladı.)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı