Bence ibadet insanın kendi ana dili ile yapılmalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İbadet; inandığın yaratıcı hangi dil ile yap diyorsa o dil ile yapılır. Sencelik bencelik bir durum yok. İnanan kişi için durum böyledir. Anlayıp anlamama gibi bir durum veya kıyas söz konusu değil. Kabul söz konusu.
Yaraticinin gucunun sinirli oldugunu dusunuyorum. Gelecegi bilememesi ve sozde gonderilen "kutsal kitaplarda hangi dilde yaziliyorsa o dilde dua etme" gibi seyler bunu kanitliyor.
Dua derken? Türkçe dua ediyor millet zaten. Geleceği bilememesi derken hangi dinden bahsediyorsunuz anlamadım?

Bence de ana dil ile yapılmalı. Atatürk'ün de zaten bu konuda Kur'an-ı Kerim'in Türkçeleştirilmesi hususuna çok önem verdiğini biliyoruz. Arapça bilmeyen kişilerin Arapça okuyup anlamadan etmeden öylesine ibadet etmesi çok manasız. En azından bildiği dilde ibadetini etmeli. Sözüm Arapça bilenlere değil.

Demek istedigim sey vahiylerin Turkce olarak okunmasinin gecerli olmadigini dusunen kesime. Duanin Turkce edildigini bizde biliyoruz efenim.
İslam dini inanışına göre zaten Kur'an Türkçe okunabilir bir sorun yok. İbadet yerine de geçiyor. Zaten anlamadan okumanın ne gibi bir katkısı var insana; onu bilmeyenlerin at gözlüğü ile körü körüne ''Kur'an arapça okunur'' gibi cümleler kullanması garip geliyor bana.

Başta Kuran-ı Kerim'i Arapça okumak sünnet, sırf bunun için bile Arapça okunmalı. Sana sorum, şu an hangi hoca Kuran-ı Kerim'i Türkçe okunmasını tavsiye ediyor? Hiçbiri. Şimdi sen hocadan iyi mi bileceksin? Bir de merakımdan soruyorum, hayatında kaç kere Kuran okudun? Bu densiz soru nereden aklına geldi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başta kuran-ı kerim i Arapça okumak sünnet sırf bunun için bile Arapça okunmalı. Sana sorum şu an hangi hoca kuran-ı kerim i Türkçe okunmasını tavsiye ediyor? HIÇ Biri. Şimdi sen hocadan iyi mi bilecen.bide merakımdan soruyom hayatında kaç kere kuran okudun. Bu densiz soru nereden aklına geldi
Adam Arapca bilmeden kurani okusa ne fark edecek? Ayrica densizlik ne alaka? Sorgulamak ne zamandan beri densizlik oldu?

Başta kuran-ı kerim i Arapça okumak sünnet sırf bunun için bile Arapça okunmalı. Sana sorum şu an hangi hoca kuran-ı kerim i Türkçe okunmasını tavsiye ediyor? HIÇ Biri. Şimdi sen hocadan iyi mi bilecen.bide merakımdan soruyom hayatında kaç kere kuran okudun. Bu densiz soru nereden aklına geldi
Hocam anlamadan okumanın ne manası varki? Arapça biliyorsan ne ala hem sünneti gerçekleştirirken hemde anlarsın ama hani bilmeden okumak gerçekten garibime gidiyor. Bu şeye benziyor İngilizce bir metini okuyup anlamamak ama ben okudum demek. Namaz duaları genelde anlamıyla öğreniliyor zaten.
Hocam anlamadan okumanın ne manası varki? Arapça biliyorsan ne ala hem sünneti gerçekleştirirken hemde anlarsın ama hani bilmeden okumak gerçekten garibime gidiyor. Bu şeye benziyor İngilizce bir metini okuyup anlamamak ama ben okudum demek. Namaz duaları genelde anlamıyla öğreniliyor zaten.
Bu arada duyar kasalar gelmeden bir metinle kıyaslamak ne alaka falan diyenler lütfen boş yapmayalım eş değer tutmak gibi amacım yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı