Benim gibi virüs takıntısı olan var mı?

Win XP kullandığım zamanlar sanırım 2006 yılları. İsmini vermeyim bir anti virüs programı kullanıyordum. Sistemde hiçbir yapılmadığı halde (yani hiç kullanmadığım halde) taramada bir virüs tespit etti.

Biraz detaya girip forumları araştırınca şunla karşılaştım virüs anti virüs yazılımının bizzat kendisine ait bir dosyadan kaynaklı şaka gibi gelmişti.
Bu arada o program 1 yıllık aboneliği olan orijinal bir yazılımdı. Ayrıca bu yazılımı neredeyse hepimiz biliyoruz 😁

Şu an ciddi bir virüs ile karşılaşmadım için kullanmıyorum. Ufak tefek işlemlerde defender iş görüyor.

Win XP kullandığım zamanlar sanırım 2006 yılları. İsmini vermeyim bir anti virüs programı kullanıyordum. Sistemde hiçbir yapılmadığı halde (yani hiç kullanmadığım halde) taramada bir virüs tespit etti.

Biraz detaya girip forumları araştırınca şunla karşılaştım virüs anti virüs yazılımının bizzat kendisine ait bir dosyadan kaynaklı şaka gibi gelmişti.
Bu arada o program 1 yıllık aboneliği olan orijinal bir yazılımdı. Ayrıca bu yazılımı neredeyse hepimiz biliyoruz 😁

Şu an ciddi bir virüs ile karşılaşmadım için kullanmıyorum. Ufak tefek işlemlerde defender iş görüyor.
Anlıyorum doğrudur ama benimkisi sanırım takıntıdan. Umarım bu günler geçer
Benim eski pc de görev yöneticisinde musallat vardı :D tehlikelimi o virüs acaba
Bilmiyorum ama benimki görev yöneticisinde değil yanlış yazmış olabilirim gördüğüm program şu programları etkin veya devre dışı yaptığımız yerde.

Bu konulardan anlamam ama alanında uzman bir psikolog ya da psikiyatri uzmanıyla konuşmanda fayda var.

Bilgisayarının duruma gelince; SSD kullanıyorsan zaten ayda 2 kez format atarak PC´ne en büyük zararı kendin veriyorsun. SSD´ne sürekli veri yazıp silerek ömrünü tüketmiş olursun.

HDD kullanıyorsan o kadar da önemli değil ama yine de sağlıklı bir PC kullanım şekli değil bu. 15 günde dijital verileri yedeklemek, format atmak, programları ve verileri tekrar geri yüklemek ve her şeyi en baştan bir daha yapmak hiç mantıklı değil. Dediğim gibi alanında uzman bir kişiden yardım istemen daha doğru olur.

Bir an Covid-19 takıntılısın sandım. Meğer anti-virüs takıntısıymış. Bence Defender yeterli. Diğer anti-virüsler ister istemez yoruyor bilgisayarı. Şahsen ben bilgisayarımın en iyi performansını almak isterim. Sana tavsiyem, Defender + Malwarabytes kullanman. Ayda 1 kere Kaspersky indirir, tam tarama yaparsın. Silersin.

Arkadaşlar merhaba herkese iyi geceler dilerim şöyle kısacık bir şeyler yazmak istedim.

Öncelikle kendimi kısaca tanıtayım, ismim derviş 23 yaşında Nevşehir de doğmuş büyümüş birisiyim. Yıllardır bilgisayar ile iç içe geçmiş bir hayatım oldu. Hobi olarak yeni müzik aletleri öğrenmeye çalışırım ve şu anda biraz gitar orta derecede darbuka ve biraz da mey çalıyorum.

Konuya şöyle gireyim, benim virüs takıntım var. Yıllardır sıkı Kaspersky kullanıcısıyım(telefon PC) ama nedense hiçbir şekilde tatmin olamıyorum. Sabah kalktığımda ilk işim maillere bakmak sosyal medya hesaplarımı kontrol etmek oluyor.

Bilgisayarda sürekli haftada bir kez veya iki kez taratma yapıyorum ama nafile, hiçbir şey bulmuyor ama ben bunu kafama anlatamıyorum sanki sürekli bir şeyler olacak gibi hissediyorum ve bazen gece uyumadıgım oluyor.

Şöyle çevreme baktığımda antivirüs programı kullanan kişi sayısı çok az ama elimden geldiğince kullanmaya teşvik ediyorum. Ama gel gör ki bu arkadaşlar bu konuyu hiç kafaya takmiyorlar ve de hiç bir şey olmuyor.
Bazen kendime soruyorum onlar mı bilinçli kullanıcı yoksa ben mi

Bu konuda yardımcı olacak veya fikir sahibi olan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Düzenleme: Tüm hesaplarda iki faktör kullanıyorum.
Düzenleme 2: maalesef o kadar param olmadığı için Kaspersky ücretsiz sürümünü kullanmam gerekiyor ki zaten 30 günlük süresi bitmeden ayda 2 kere format atıyorum
Virüs size havadan inmez, saçma sapan şeyler indirirsen gelir. Tavsiyem 1 haftalığına antivirüsü sil ve dikkatli kullanmaya çalış. Sen paronayak olmuşsun.

Geri
Yukarı