BenQ FP94VW bozuk monitör nasıl tamir edilir?

Ccebur

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Evde kullanılmayan eski ofis bilgisayarından arta kalan BenQ FP93VW model bir monitör var. Ben bunun için dijital-analog dönüştürücüsü alıp, bir süre gayet sorunsuz bir şekilde kullandım.

Ancak bir süre sonra açılırken zorlanmaya başladı. Şöyle bir zorlanmaktan bahsediyorum, mesela ilk açılışta açılmıyor. Üst üste belki 20 dakika aç-kapa aç-kapa şeklinde "ısınmasını" sağlayarak açabiliyordum. Bir süre sonra bu şekilde de açılmamaya başladı, ben de kenara attım. Bu aralar bununla uğraşmak tamir etmek veya ettirmek istiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olanlarınızdan almak istedim.

Aşağıda paylaştığım Görseldeki kablo takılı değilken Streamable linkinde paylaştığım şekilde açılıyor monitör. Ancak sadece bembeyaz ekran gözüküyor. Paylaştığım cızırtı sesi de tam olarak bu esnada geliyor.
Bahsettiğim Video Linki
Bahsettiğim Cızırtı Sesi

Görseldeki kabloyu taktığım zaman asla ama asla görüntü alamıyorum. Hiçbir şekilde. Eski monitörler açılırken ufak bir "tıss" tarzı ses gelir. O ses milisaniyelik şekilde duyuluyor ancak anında kesiliyor.
Monitör Görsel 2.jpg

Bahsettiğim cızırtı sesi tam olarak aşağıda yuvarlak içine aldığım alandan geliyor.
Monitör Görsel 1.jpg

Ben olayın kapasitörlerle alakalı olduğunu düşünüyorum ama pek bir bilgim yok elektrik elektronik hakkında. Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatıp nasıl tamir edebileceğim veya ettirebileceğim konusunda yardımcı olurlarsa çok sevinirim. İyi forumlar dilerim.

Yanlışlıkla konuyu tamamen bitirmeden paylaştım. Moderasyon veya öne çıkma konusunda sorun olur mu bilmiyorum ama yardımlarınızı bekliyorum 🙏

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı