BenQ GW2270 vs Viewsonic VA2210-MH

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şu an TN panel kullanıyorum. Renk konusunda çok eksik olduğunu söyleyemem çünkü IPS veya VA deneyimlemedim. O sebeple panelin bana olumsuz getirisinin olacağını düşünmüyorum. TN bile alsam daha iyi gelecektir. Sorum şu ki hoparlör ve IPS panel için VS alınır mı? Açıkçası BenQ'nun daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki VS daha pahalı olmak için yeterli özelliğe sahipken daha ucuz.
Benim BenQ da ısrar etmemin sebebi iki monitörü canlı olarak incelemiştim. Diğeri de alınır ama ikisi arasında BenQ daha iyi. Bana göre öyle. Ayrıca o monitör gerçek 8 bit vermiyor, 6 bit + FRC gerçek 8 bit veremez.

Ayrı olarak buradaki konuya bakabilirsin

Monitörde bit rengi nedir?

Monitörde bit nedir? FRC nedir? - TeknoSeyir

BenQ alırsam ve sıkıntı yaşamazsam gözüm arkada kalmaz sanıyorum. Çünkü kaliteye önem veririm her zaman. Ancak VS alırsam "Acaba BenQ mu alsaydım?" diye düşüneceğimden eminim. Şu an beni her iki monitör de arşa çıkaracaktır. 18.5" 1360x768 VGA monitör kullanıyorum. Tercihimi BenQ'dan yana kullanacağım gibi duruyor.

BenQ alırsam ve sıkıntı yaşamazsam gözüm arkada kalmaz sanıyorum. Çünkü kaliteye önem veririm her zaman. Ancak VS alırsam "Acaba BenQ mu alsaydım?" diye düşüneceğimden eminim. Şu an beni her iki monitör de arşa çıkaracaktır. 18.5" 1360x768 VGA monitör kullanıyorum. Tercihimi BenQ'dan yana kullanacağım gibi duruyor.

Ben de param gelince o monitörü alacağım. Hayırlı olsun.

Monitörün gerçek 8 bit olması iyi ama izlediğiniz veya oynadığınız içeriğe göre değişir. İçerik 8 bit değilse her halükarda Color Banding göreceksiniz. Bu konuyla alakalı içerik sıkıntısı var. Yine her halükarda daha iyidir.

Viewsonic almanızı istemenizin tek nedeni renk doğruluğu olabilir. Canlılık başka bir şey. Parlaklığı köklersin, yine canlı görünür. Asıl marifet renkleri gerçeklikten uzaklaştırmadan parlatabilmek. IPS panelin artısı bu işte.

VA panelin artısı kontrast. Onun dışında ek olarak tatlı niyetine gerçek 8 bit bir panel. Kontrast özellikle film izliyorsanız, karanlık sahnelerin gerçekten karanlık görülmesini sağlar. Hani siyahı gri görmezsiniz, gerçekten siyah görürsünüz gibi. Böyle açıklayayım.

FRC dediğiniz şey, x ile x+2 arasındaki renk tonunu göstermeye yarayan bir algoritma. 6 bit bir panel 252 bin renk verebilir ama FRC ile x ile x+2 arasındaki tonu yani x+1'i görmek isterseniz, çok hızlı bir şekilde x ile x+2 arasında (artık saniyede kaç hz ise) yenileme yapıp, aradaki tonu yakalarsınız. Aslında farklı yöntemleri de mevcut.

Sonuç olarak monitör seçiminde "monitör ile ne yapmak istiyorum?" sorusunu kendinize sorup ona göre alın. Kullanım amaçlarınızı yüzdelere bölün mesela.

%50 oyun + %50 film = VA panel.
%30 oyun + %30 iş + %30 film = IPS panel.
%100 oyun = VA panel.

Gibi. Benim tercihim, kullanım amacıma göre GW2270H olurdu. @Mars Portakalı kullanmış zaten daha önce. Onun da yorumlarına dayanarak tercih edilebilir.

Son düzenleme:
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Elmacık mağazasından çok memnun kaldığım için N11 mağazasından siparişi verdim. Ürün fiyatı 540 TL. Vade farkıyla 566 TL. Bu mağazadan çok memnun kaldığım için alacak olan varsa öneririm.

Benq Gw2270h Hdmı 21.5" 5ms Amva+ Full Hd Led Monitör - n11.com

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı