BenQ Mobiuz EX2510s DisplayPort'la kullanılır mı?

HALT4

Hectopat
BenQ mobiuz EX2510s model monitörü beğendim ve almak istiyorum fakat kutu içinden DP kablosu çıkmadığı söyleniyor. Sadece HDMI ile geliyormuş, dolayısıyla G-Sync için ayrıca DP kablosu alacağım ama DP ile kullanırken monitörün özelliklerinde bir eksiklik olur mu? HDR10 gibi mesela.

Gigabyte G24F daha iyiymiş sanırım bundan tepki süreleri aynı fakat renk konusunda daha iyi diyorlar eski EX2510 iyiymiş fakat satılmıyor artık sanırım bulamadım EX2510S'nin panelini değiştirmişler 165hz yapıp renk doğruluğunu bozduklarını söylüyorlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ben mail attım display porttan ses gelmez dediler bide sadece AMD islemcili gpu karla çalışır demişler. Amazon alışveriş festivalinden aldım bide display port aldım galiba iade edeceğim bir yerde okumuştum dspilay üzerinden gsynic açılır demişler ama bana da öyle dediler face de bir gurupta da displayde. Ses de gelir dediler i da gelmiyormus

Kutudan sadece hdmi kablosu çıkması ve dp girişinin 1.2 olması düşündürüyor insanı sitelerinde hdr10 desteği var yazıyo fakat nette aratınca dp 1.2 nin hdr10 desteği yok yazıyor hdr özelliği dp ile çalışmıyorsa almayacağım kartım nvidia olduğu için g-synci dp ile açabilirim.

Monitör geldi hem ile çalışıyor dp yarın geliyor bakalım ne olacak sol altta beyaz da ve kırmızıda belki olan olu pixsel var galiba ama belli olmuyor bide iade ni geldi anlamadım kutuda kituma yoktu bantin bı tarafı kopmuş ayrıca yeni bant çekilmiş gibi dışta yapışkan izi vardı ama bantta da benq yazisi vardı. Garannti de tutma yerinin içine sıkıştırılmış ti anlamadım tam valla

hocam nedir son durum displayport ile bir sıkıntı oldumu hdr çalışıyormu dp ile?

İade edlimiş bir ürün gönderilmiş olabilir panelin ömrüne bakabilirsin nasıl yapıldığını bilmiyorum ama internetten araştırırsan bulabilirsin bir kaç tuşa aynı anda basarak bahsettiğim bölüme erişiliyor.

DP ile sende aldım hdr da 165 Hz e alınca hdr kapaniyor. ama ölü pixel çıktı iade ettim yenisini aldım ondada olu pixel çıktı onuda iade ettim dün vievsonic xg2405-2 siparişi verdim

Bahsi geçen monitörü bir haftadır kullanmaktayım. Ayarlarının tamamını olmasa da tamamına yakınını kurcaladım, hoşuma giden şekli ile hem oyunda (fps, yarış) hem de günlük kullanımda memnun kaldığımı söyleyebilirim. Kutudan çıktığı haliyle paneli bu muymuş dedirtebilir ancak menüyü kurcaladıkça ayarları değiştirdikçe kapasitesini görüyorsunuz. Eski monitörü kutusundan çıkan DP 1.2 ile kullanıyordum, ilk denediğimde aynı kabloyu kullandım baktım ses geliyor ben de şaşırdım ama ses geliyor. Eski monitörü sattığım için ayrıca DP kablosu almadım. Kutudan çıkan HDMI kablosunu benden kaynaklı kullanamadığım için UGREEN marka HDMI 2.1 kablosu aldım onun ile kullanıyorum, memnunum. DP ile HDMI kabloları arasındaki dikkatimi çeken yegane fark HDMI kablosu ile panel 12 bit destekliyor, DP ile 10 bit. Kullanırken farkı hissediyorsunuz. Ekran kartım AMD olduğu için G-Sync hakkında bilgi veremeyeceğim. Freesync sorunsuz çalışıyor. İncelemelerde güncellenen panelin eksileri olduğu belirtiliyor ancak artı tarafları da var sadece fps artışı değil, tercih meselesi tabi ama zaten eski model satışta değil. Bu monitör gündemimde bile değildi Viewsonic XG2405-2 takip ediyordum, aynı fiyat bandına düştüğünü tesadüfen gördüm, biraz araştırdım beğendim aldım. Hoparlörlerin ses kalitesi beklentiye göre değişir tabi ama monitör hoparlörüne göre başarılı, kendi DSP si var. Monitörün ve Dolby Access in ayarlarını kurcalayıp iyi ses aldım, en azından bana yetti, zaten kulaklık olduğu için masaüstündeki hoparlör kalabalığını kaldırmış oldum işime geldi. Ortam ışığına göre aydınlatmayı optimize eden sensörler en çok hoşuma giden özelliği. Her renk modunda çalışmıyor ama o da bir şekilde isteğinize göre ayarlanabilir. HDR beklentimin altında kaldı, bilgisayardan ve monitörden açınca çok kullanılası olmadı bana göre, mavi tonları baskın bir görüntü oluşuyor ben beğenmedim. Ama bilgisayardan HDR yi kapatıp monitörden açınca "emulate" modunda açıyor o fena değil. Film izlemiyorum monitörden o sebeple detaylı kıyaslayamayacağım. Kasa yapısı sağlam sallanmıyor, tek elle sağa sola yukarı aşağı ayarlanabiliyor, tabanı da tutmaya gerek kalmıyor. Mprt ve gtg değerleri iyi, bilhassa gtg. Çoğu firma gtg değerini vermiyor bile, araştırırken bu da dikkatimi çekmişti. Bir de 1ms moduna aldım aydınlatma çok kısıldı, freesync kapandı vs. dezavantajlar yok, en azından daha karşılaşmadım. Monitör en iyi performansı sRGB modunda veriyor ancak otomatik parlaklık aktif olmadığından ben M-Book modunda kullanmayı tercih ediyorum günlük kullanımda. Oyunlarda da FPS ve Yarış modu başarılı detay ayarlamaya gerek kalmıyor. Diğer ayarları şimdilik kullanmadım bilgi veremeyeceğim. Üründe keşke dediğim iki şey var. Birincisi DP 1.4 olabilirdi 1.2 yerine. Pazarlama taktiği üst modellerinde 1.4 var, tabi yapacak birşey yok tercih meselesi. İkinci keşke dediğim konu ise, monitörün menüsü iyi tasarlanmış ama bilgisayardan da kontrol edilebilse muhteşem olurmuş. Kutu içerisinden pek birşey çıkmıyor kullanım kılavuzu bile çıkmayınca ben de şüphelendim ama yayınlanan paket içeriğinde de olmadığını görünce rahatladım. Aslında konuda bahsedilenler için başladım yazmaya ama mini bir incelemeye dönüştü mesaj. Hatam olduysa affola.

Son düzenleme:
Kullanmadığım için kıyaslayamayacağım bahsettiğiniz monitör ile. Ben 3899 liraya aldım bu monitörü kısa süreli bir kampanyayı tesadüfen yakaladım. Şu anda en ucuz 4699 lira kampanyada, bir sonraki fiyat 6000 seviyesinden başlıyor. 6000 ve üstünü bu monitöre şahsen vermem başka seçeneklere yönelirim. Bahsettiğiniz monitör 4099 görünüyor. Özelliklerine de bakınca parasının karşılığını fazlasıyla verebilecek gibi duruyor. Ancak monitör işi nasip biraz, birisi alıyor sorun yok diğeri alıyor sorunlu. Araştırırken ben de gördüm Gigabyte G24f i ama kronik sorunlarından bahsedildiğini okudum birkaç yerde, monitör sektöründe de marka köklü değil diye detaylı inceleyip de kıyaslamamıştım. Şimdi baktım kullanım kılavuzuna, onda da DP 1.2 mevcut, G-Sync anlamında birşey farkedeceğini sanmam. Ancak onun kutudan DP kablosu da çıkıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
linkteki videoda ufo testinde pek bir fark yok gibi duruyor

ama renk değerlerinde farklılar

bu ex2510s'in:
1.png

bu da g24f 'nin:
2.png

EX2510S'i 8bit diye gösteriyorlar fakat 6bit+frc mi yoksa gerçek 8 bit mi emin değilim G24F ise 6bit+frc fakat renk değerleri EX2510S den daha fazla.

İkiside 2ms gtg diye geçiyor hangisinin tepki süresi daha az bilemedim ben.

G24F 'nin kronik cızırtı sorunu düzeltilmiş sanırım ama amazondan alınca bir problem olursa iade de kolay oluyormuş o yüzden benim için bir eksi değil bu.

Aradaki renk farkının çok bir etkisi olurmu?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı