BenQ XL2411 İnceleme

20 Haziran 2017 tarihinde BenQ Zowie 24" XL2411 aldım. Öncelikle herkesin merak ettiği bir konu olan XL2411Z ile XL2411 arasındaki fark nedir sorusunu cevaplayalım. XL2411Z BenQ'nun ürettiği XL2411 serisinin ilk monitörüdür. XL2411 daha sonra BenQ'nun Zowie iş birliği ile daha güncellenmiş ama özellik olarak bir fark bulunmayan XL2411'i piyasaya sunuyor. Başka bir bakış açısı ile satış tekniği olarak görebiliriz. Bunu da satış yapılan şirketlerin stocklarında XL2411Z'nin kalmayıp XL2411 bulundurmalarından ve sipariş etmelerinden anlayabilirsiniz. Benim bu monitörü tercih etme nedenime gelirsek, genelde FPS oyunları oynuyorum ve bu monitör BenQ tarafından özellikle CS için üretildiği söyleniyor ve 144 HZ destekleyen bir monitöre ihtiyaç duyuyorum. Sonuçta bilgisayar oyunları dediğimiz olay görsel bir şey olduğu için kasa ne kadar önemli ise monitör de bana kalırsa o kadar önemli. Görüntü kalitesi olarak aynı segmentte olan Asus VG248QE kadar canlı görüntü kalitesi verdiği söylenemez ama 1MS / 144 HZ monitör olarak beni sonuna kadar tatmin etti diyebilirim. Monitör de AMA seçeneğinde OFF, High, Premium olarak 3 tane seçenek bulunmaktadır. OFF seçeneği aktif ise standart bir monitör gibi 5 MS olarak çalışmaktadır. Ürün size stock olarak High seçeneği aktif iken geliyor ve yabancı forumlardan araştırdığım kadarı ile çoğunluk tarafından High tercih ediliyormuş ve bu seçenek de size 1 MS sunuyor. Sözde daha yüksek seçenek olan Premium seçeneği ise araştırdığım kadarı ile görüntüde bozukluk ve arada gecikme oluşmasına sebep oluyormuş. Monitör de size sunulan görüntü modları var. Bunlar:
Standart, Movie, Photo, sRGB, Eco, FPS1, FPS2, RTS, Gamer1, Gamer2, Gamer3.
FPS1 modunu genelde CS 1.6 için tercih ediyorlar. FPS2 modunu ise CS:GO ve Source için yapıldığı söyleniyor ve bu modlar karanlık alandaki rakip oyuncuları daha rahat görmeniz için ışık ayarı yapıyor. Daha ince bir araştırma yaparsanız profesyonel CS:GO oyuncuları bu tarz monitörlerde standart moduna çekip ekran kartı sürücüsünden görüntü ve ışık ayarı yapıyor ama ben o kadar ince ayar yapmak istemediğim için direk monitörün bana sunduğu FPS2 modunda kullanıyorum ve memnunum. Monitörde birde Blur Reduction denilen bulanıklık azaltma özelliği de vardır ama CS'de ben tercih etmiyorum. Emin değilim ama birkaç yerde görüntü gecikmesine sebep oluyormuş diye okumuştum ve aktif edince ışık seviyesini düşürdüğü için tercih etmiyorum. Son olarak genelde herkesin bildiği bilgiler olarak monitörde D-Sub (VGA), DVI-D, HDMI girişleri bulunmaktadır ve 1920 x 1080 Full HD desteği vardır. Kısacası monitörü beğendim ve tavsiye ederim. Şimdiden alacak kişilere hayırlı olsun.
Not: HDMI ile sadece 1024 x 768 çözünürlükte 120 Hz alabilirsiniz. 144 Hz için DVI-D girişine ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu sebepten dolayı satın almadan önce ekran kartınızın DVI-D girişi olup olmadığına bakmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı