Berber saçımı yıkarken burnuma su gitti, orucum bozulur mu?

Bilip bilmeden yapılması burada önemli değil. Kaza olması sebebiyle kefaret orucu tutmanıza gerek yok. Bir günlük kaza orucu tutmalısınız.
Kısaca orucunuz bozuldu.
Hayır efendim,allah bir laf söylemiş bunu hiç kimse değiştiremez.İstemsizce yapmış adam berber istemsizce su yuttum diyor.Burnundan su yutmuş,ben bozulmaz diyorum orucuna devam et dostum. @Swollen

Yahu diyanetin fetvası var.
Orucun bozulması konusunda hata; abdest sırasında ağzını çalkalarken isteği dışında boğazına su kaçması örneğinde olduğu gibi, orucu bozan fiilin orucu bozma kastına dayalı olmayarak meydana gelmesidir. Orucu bozan fiilin hataen yapılması orucu bozar ve yalnızca kazayı gerektirir.
Burada unutarak su içmeye benzer bir durum yok.

Ayrıca size bir tavsiyem de bu tür soruların cevabını teknoloji forumlarından aramayınız. Size en doğru bilgiyi diyanet verecektir. Çünkü ülkedeki fetva makamı diyanet işleri başkanlığıdır.

Sanki adam lıkır lıkır su içmiş burnundan su kaçmış istemsiz bir şekilde neden orucu bozulsun?
Hocam, kırmak istemiyorum ama hangi unvan ile bunu yazıyorsunuz. Ülkenin diyanet işleri başkanlığı bozulur diyor siz bence diyorsunuz. Kaynak da göstermiyorsunuz.

Son düzenleme:
Hocam, kırmak istemiyorum ama hangi unvan ile bunu yazıyorsunuz. Ülkenin diyanet işleri başkanlığı bozulur diyor siz bence diyorsunuz. Kaynak da gösteriyorsunuz.

Ülkenin diyanet işleri başkanı 2 ay önce de sigara haramdır diye fetva verdi ama oruç tutan Müslüman'ların yarısı iftarı sigara ile açıyor işimize gelince dinliyoruz galiba.

Din yorum işi değildir. Sıradan çinko karbon vatandaşın yorum yapma kapasitesi yoktur. Dininizi bilin. Bilinen İslam dinine inanıyorsanız birazdan okuyacaklarınız sizin için geçerli. Bunları ben demiyorum, bilen adamlar diyor. Öyle ya da böyle din o adamlar sayesinde gidiyor.

Su girmesi orucu bozan bir şey olduğu için bozulur, kaza gerekir. Gerekçe ise farz olmayan bir şeyi yaparken olması. Abdest alırken yanlışlıkla kaçsaydı mezhebe göre değişirdi cevap. Ama sen keyfi bir şey yapıyordun, dikkat etmen gerekiyordu.

Tekrar söylüyorum. Bu benlik senlik bir şey değil. Din nedir öğrenin. Ona göre kendinize din/mezhep seçip takılın. Ben hiçbirine inanmıyorum diyorsanız kıldığınız namazı, tuttuğunuz orucu neye göre tuttuğunuzu sorgulayın. Kur'an'da her şeyin yazmadığının bilincine varın.
Yani ortada tartışmalık bir şey bile yok. Din bu. Bozulur. Oyunun kuralları böyle.

Olmasın. Olacaksa ben de din kuruyorum, benimki onun kurduğundan daha güzel, bana gel. Her gelene bonus sevap var.

Geri
Yukarı