Berserk mangası'nın Türkiye'deki toksik kitlesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Astrum Selene

Picopat
Daha fazla  
Bütün berserk manga fanlarını aynı kefeye koymamakla birlikte son birkaç yıldır, özellikle son 1 yıldır çok fazla toksik fan görmeye başladım ve cidden insanı seriden soğutmayı başarıyorlar bazen.

Bu insanların genel özelliği sürekli Berserk'in ne kadar mükemmel bir manga olduğu hakkında konuşup, en ufak bir yapıcı eleştiri de bulunan insanları "zevksizlik" ile suçlayıp nefret söylemi yağdıran insanlar, kendilerini küçük düşürmekten başka hiçbir işe yaramayan bu arkadaşlar bazen başka insanları seriden de soğutabiliyor. Ayrıca bu kitle içinde hâlâ aynı sıkıcı esprileri (Guts/Griffith aynı ben) yıllanmış şarap misali yapmaya devam eden insanları utanç verici buluyorum şahsen. Peki sizin düşünceleriniz neler?

Her yerde arttı bu toxic kitle. Hele boş zamanlarımda Reels izlerken yorumlarda aynı şekilde.

Çok garip bir kitlesi var harbi Berserk'in. Kimse hikaye hakkında konuşmuyor ya Griffith'e ana bacı sövüyorlar ya da sadece Guts rage için okuyorlar. Genel olarak izleyici/okuyucu hikaye, karakter gelişimi görmek yerin aksiyon ve havalı 3-5 racon görmeyi bekliyor. Hikaye olmasa da olur, havalı sahneler bunlar için yeterli. Halbuki ne kadar yersiz bir düşünce.

Her yerde arttı bu toxic kitle. Hele boş zamanlarımda Reels izlerken yorumlarda aynı şekilde.

Berserk sevdikleri için kendilerini "elitist" sanmaları, sırf "okudum" demek için mangayı okumaları üzücü bir durum.

Gördüğüm kadarıyla bu toksik kitle, Berserk'i sadece aksiyonu ve havalı sahneleri için okuyup, ardından mangayı bitirdikten sonra 3-5 analiz videosu izleyip "çok derin seriymiş ya" diyen ama ne izlediği videonun doğruluğunu ne de mangayı okurken, manganın sana sunmak istediği şeyi sorgulamayan okuyuculardan oluşuyor. Bu okuyucuların bazılarında "seinen iyidir, shounen kötüdür" tarzı bir algı var, utanç verici cidden.

Küçük çocuklardan ne bekliyorsunuz öğrenmişler bir yerden düzgün okumadan sırf popüler diye bende öveyim kafasındalar.

Myanimelist'te 1. sırada olduğunu görüp gösteriş yapıyorlar, spesifik şarkılarla yapılan videolar izleyip gaza geliyorlar ve buldukları her fırsatta Griffith'e küfrediyorlar. Çok orijinal ve mantıklı davranışlar cidden, takdir edilesi.

Son düzenleme:
Buldukları her fırsatta griffite sövmeleri tek doğru bir hareketleri.

Buldukları her fırsatta griffite sövmeleri tek doğru bir hareketleri.

Griffith'e durup dururken espri niyetine söven insanların amacını anlamıyorum ama; griffith ile alakalı bir sohbet açmaya çalışıyorsun, karaktere küfredip duruyor ve senle düzgün bir sohbet bile yapmıyor. Kaliteli bulduğun bir griffith çizimi atıyorsun, karaktere küfredip "guts atsan olmaz mıydı" diyor. Sürekli dönüp devam eden anlamsız bir olay, Griffith'e sövme geyiğinin cılkının çıktığını düşünüyorum.

Yani berserk kötü mü(okumadım veya izlemedim)?

Berserk mangasını severim şahsen, lafım sadece Türkiye'deki toksik fanları ve yaptıkları itici hareketler.

Ben animesini izlemeye çalıştım. 4. Bölümde pes ettim. Uzun zamandır bu kadar kötü kalitede anime izlememiştim ama yaşına vereyim hikayeye odaklanayım dedim. O da pek yürümedi. Mangası daha mı güzel? Eğer öyleyse ona da bakabilirim.

Mangası okuduğum en iyi mangalardan, animesi izlediğim en kötü animelerden.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…