Berserk mangası'nın Türkiye'deki toksik kitlesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

En iyisi dinlemeden geç. Öylelerine kafa takmakla kendini de onların seviyesine düşürüyorsun.

Haklısınız da kafaya takdığımdan değil hocam, sadece sevdiğim bir manganın sohbetini yaparken arada sırada karşılaştığım ve tadımı kaçıran insanlardan dolayı üzgünüm diyelim, dediğiniz doğru yoksa.

Onu bunu boşver de, berserk okuduktan sonra shonenlere sallayan kitle dediklerinden bin kat daha kötü. Okudum demek için okuyup 3-4 analiz videosu izleme durumu One Piece kitlesinde de var. Mangadan okuyup 2-3 teori videosu izleyip op en iyi anime diyip soğutuyorlar seriden.

Haklısınız da kafaya takdığımdan değil hocam, sadece sevdiğim bir manganın sohbetini yaparken arada sırada karşılaştığım ve tadımı kaçıran insanlardan dolayı üzgünüm diyelim, dediğiniz doğru yoksa.
Karakterle ilgili bir durum, özellikle berserk fanı olmasından dolayı değil diye düşünüyorum. Başka bir anime olsa yine aynı şeyi yaparlar.

Onu bunu boş ver de, berserk okuduktan sonra shonenlere sallayan kitle dediklerinden bin kat daha kötü. Okudum demek için okuyup 3-4 analiz videosu izleme durumu One piece kitlesinde de var. Mangadan okuyup 2-3 teori videosu izleyip op en iyi anime deyip soğutuyorlar seriden.

Karakterle ilgili bir durum, özellikle berserk fanı olmasından dolayı değil diye düşünüyorum. Başka bir anime olsa yine aynı şeyi yaparlar.

Büyük bir fandomu olan her serinin toksik fanları vardır kaçınılmaz bir durum zaten, benim spesifik olarak bahsini açtığım fandom berserk sadece. Berserk okuduktan sonra shounen serileri sebepsiz yere gömen arkadaşlardan da bu zamana kadar mantıklı bir açıklama duymadım şahsen, bir seri karanlıksa derindir çocuksuysa yüzeyseldir kafası var birçoğunda. One piece serisinde de dediğiniz şey doğru hatta kitle farkından dolayı bazen berserk fanlarından bile toksik olabiliyorlar.

Berserk'le bitmiyor, bu işin kökeni Berserk değil daha doğrusu. Bu kişiler seinen janrasının varlığını keşfettiler, baktılar ki seinen janrası daha az biliniyor, kümelendiler. Tipik davranışları shounen janrasını kötülemek ve kendi okudukları seinen serilerin ne kadar derin olduğunu anlatmak. Vahşet, cinsellik gibi olaylar bir seride yoksa onlar için çocuk serisi oluyor. Kısaca yeterince olgunlaşamamış ve farklı olmayı seven bir grubun üyeleriler, buna rağmen kitleleri ciddiye almamaya çalışın, materyal iyi midir kötü müdür tek indikatörü kitlesi değil.

Bence direkt olarak türk anime kitlesi genel olarak toxic hatta sırf türk de değil aslında dünya geneli anime/manga kitlesi toxic. Daha önce "xxx serisinin kitlesinin geneli harbiden bilgili ve kaliteli" dediğim bir seri az önce bi' 30 saniye düşündüm de aklıma gelmedi.

Berserk'le bitmiyor, bu işin kökeni berserk değil daha doğrusu. Bu kişiler seinen janrasının varlığını keşfettiler, baktılar ki seinen janrası daha az biliniyor, kümelendiler. Tipik davranışları shounen janrasını kötülemek ve kendi okudukları seinen serilerin ne kadar derin olduğunu anlatmak. Vahşet, cinsellik gibi olaylar bir seride yoksa onlar için çocuk serisi oluyor. Kısaca yeterince olgunlaşamamış ve farklı olmayı seven bir grubun üyeleriler, buna rağmen kitleleri ciddiye almamaya çalışın, materyal iyi midir kötü müdür tek indikatörü kitlesi değil.

Bir izleyici/okuyucu için bir eserin kitlesi, özellikle popüler bir eserin kitlesinden bahsediyorsak tek başına kesinlikle esere olan beklentiyi etkilememeli dediğiniz gibi fakat bazı arkadaşlar için bu durum böyle olmuyor maalesef. Berserk okumadan önce tavsiye almak isteyen birine "hala berserk okumadın mı cidden?" ya da "mağarada mı yaşıyorsun?" gibi insanı yoran cümleler, berserk okuduktan sonra seri hakkında soru sormak istediğinde "seriyi nerenle okudun?" ya da "yaşın küçük anlamazsın" gibi kasıtlı toksik cümleler kuran belli başlı fanlar (en azından beni olmasa da) birçok insanı rahatsız ediyor maalesef.

Bence direkt olarak Türk anime kitlesi genel olarak toxic hatta sırf Türk de değil aslında dünya geneli anime/manga kitlesi toxic. Daha önce "xxx serisinin kitlesinin geneli harbiden bilgili ve kaliteli" dediğim bir seri az önce bi' 30 saniye düşündüm de aklıma gelmedi.

Bir serinin fan kitlesi ne kadar artarsa toksik fanları da o kadar artar hocam maalesef, benim de aklıma gelmiyor ayrıca.

Büyük bir fandomu olan her serinin toksik fanları vardır kaçınılmaz bir durum zaten, benim spesifik olarak bahsini açtığım fandom berserk sadece. Berserk okuduktan sonra shounen serileri sebepsiz yere gömen arkadaşlardan da bu zamana kadar mantıklı bir açıklama duymadım şahsen, bir seri karanlıksa derindir çocuksuysa yüzeyseldir kafası var birçoğunda. One piece serisinde de dediğiniz şey doğru hatta kitle farkından dolayı bazen berserk fanlarından bile toksik olabiliyorlar.
Berserki 30-40 chapter okumuştum ayrıca arkadaşlarımın hepsi takip ettiği için az çok bilgim var seri hakkında. Abartıldığı kadar karanlık bir seri olduğunu düşünmüyorum. Korku temalı h-animeler (😀) veya 2000 öncesi yapılmış gerilim/korku temalı animeler bana berserkten daha çekici geliyor. Linçlemeden önce bunun benim fikrim olduğunu unutmayın lütfen.

Türkçe okuduysan çok farklı bir şey okudun onu söylim. O okuduğunuz Berserk değil öyle söylim ki anlaşılsın. Bu durum Baki serisinden bir manganın ingilizce fan çevirisinde de vardı. Hangi bakiydi unuttum.

Berserki 30-40 chapter okumuştum ayrıca arkadaşlarımın hepsi takip ettiği için az çok bilgim var seri hakkında. Abartıldığı kadar karanlık bir seri olduğunu düşünmüyorum. Korku temalı h-animeler (😀) veya 2000 öncesi yapılmış gerilim/korku temalı animeler bana berserkten daha çekici geliyor. Linçlemeden önce bunun benim fikrim olduğunu unutmayın lütfen.

Hocam berserk ve fanları savunmayacağım da 30-40 chapter'da biraz az hocam be. Yani belki hayatında sadece birkaç manga okumuş kişiler "abi berserk çok dark yaa" diye belki beklentinizi aşırı arttırmış olabilirler zira ilk başlar orta çağ tarzı başlarken Eclipse'den sonra o dediğiniz karanlık tema açılmaya başlıyor. He tabii ki sizin fikrinize ve ilgi alanlarınıza saygılıyım ama dediğim gibi 30-40 chapter'da o denilen yerlere geldiğinizi düşünemiyorum. Ayrıca "karanlık tema"yı çıkarsak bile berserk hala gayet iyi bir seridir. Okumanızı öneririm.

Geri
Yukarı