Beslenmeye dikkat etmememin zararı olur mu?

Wilson Fisk

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Merhabalar, ben devamlı futbol oynardım ve hareketli işlerde çalışırdım dolayısıyla kilo almazdım her zaman fit kalıyordum boyum 173 kilomda 70 civarıydı 75'i görmezdim. Yaklaşık son 2 yıl ve bundan sonrasında ne zamana kadar olduğu belli değil evde durağan bir hayata döndü yaşamım, bizde de ailenin yapısında var herkes kilolu, göbekli, göbeği 2 metre önde gider bazılarımızda. ben de uzun soluklu durgun hayatın sonunda bana da böyle olacağını bildiğim için ki oluyor da şu an 80 kiloyum ve göbek bayağı baya çıkmış durumda. Spor salonuna yazılacak maddi durumum yok o yüzden dışarıda koşuya başladım, koşu sonrası şınav, mekik çekmeye başladım, evde de 5 kiloluk 2 adet dambılım var onlarla da ismini bilmediğim bazı hareketleri yapmaya başladım. Gelelim asıl soruya kendimce yapmaya başladığım bu sporada beslenmeye dikkat etmeli miyim? Yani spor yaptığım sürece çok yesem bile kilo almam, hareketliyken yediğim yemek ben de kilo yapmaz. Beslenme olmazsa vücut yağ yakar sonra protein, protein bitince kaslar erime yapar gibi şeyler duymuştum bunlar spor salonlarında kilolarca ağırlık altına girenler için geçerli değil mi? Yemek programı olarak allah ne verdiyse diyetiyle beraber bu şekilde sporuma devam etmem bir sorun oluşturmaz değil mi? Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yediklerinle kalori alırsın. Atıyorum 500 aldın. Sen bunun 400'ünü yakarsan 100'ü sende kalır. Beslenme sadece bu kadarla da değil. Yediğin besinlerin sindirimi, emilimi değişken. Misal leptin hormonu yağ yakıp, iştah kapatır. Çok yağlı bir yiyeceği yakman da zor olur. Gibi.

Ne çok sıkı bir şekilde spor ne çok sıkı bir şekilde diyet. İkisinide temel seviyede yapmanız yeterli olucaktır. Yediğiniz şeyleri abartmamınız çok abur cubur yememeniz yeterli olucaktır. Spor konusunda yaptığınız aktiviteler zaten size yeterli gelicektir.

Allah ne verdiyse derken tıka basa yemekten bahsetmedim yani sabah; sıradan yumurta kırıp, yanına peyniri zeytini domatesi, öğle; akşamdan kalan ne varsa o veya bir ekmek arası, akşam; normal yapılan yemekler ne varsa o işte kuru fasulye, patlıcan vs vs. Yani diyetisyenlerin dediği gibi örneğin sabah 1 cevizdir kutu peyniri falan öğlen az bişey salata gibi gibi şeyler değil yani. Ayrıca normalde kilo alan yapım yoktur. durgun bir hayata başladıktan sonra ister istemez başlamış oldu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı