Beta balığına mavi LED ışık zararlı mı?

OsmanYAMAN

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Ben beta baliğı aldım akvaryumun kenar tarafların amacı LED ışık yaptım direk balığa gelmiyor. Zararlı mıdır?

Dosya Ekleri

• IMG_20230424_000450_HDR.jpg
    IMG_20230424_000450_HDR.jpg
    103,7 KB · Görüntüleme: 70
Strese sokar ve balıklar mavi ışık yanınca kaçışmaya ve bazen cama vurabilirler doğal olarak balıklara da zaralıdır ama hagen, sera gibi tanınmış markalarının mavi ışıkları herhangi bir problem yaşatmaz.
Şöyle bir yazı buldum cevap olabilir size.

Sadece 1 harf için mi?

Merhaba. Ben beta baliğı aldım akvaryumun kenar tarafların amacı LED ışık yaptım direk balığa gelmiyor. Zararlı mıdır?
Öncelikle şunu belirteyim akvaryum hacmi (litresi) görünüşte küçük gözüküyor. Biraz daha büyültmeniz faydalı olacaktır. Küçük akvaryum inanın mavi ışıktan daha zararlıdır.
Sorunuza gelecek olursak balıktan balığa göre değişebilir. Doğrudan bir zararı yok lakin bazı balıkları strese sokabilir. Eğer balığınız normalden hızlı yüzmeye çalışıyorsa, yemlerini yemiyorsa, kafasını sürekli hızlıca cama çarpıyorsa ışığı kaldırmakta fayda var, aksi takdirde sorun olmayacaktır.

Hocam bu arada @Silinen üye hocama katılıyorum, ben balık olsam konuşmayı öğrenip hayatıma küfür ederdim o akvaryum içinde. Gerçekten çok küçük.

Geri
Yukarı