Beyaz sistem tavsiyesi

Olabildiğince beyaz ve ucuz ürünler kullanmaya çalıştım. Daha iyi beyaz ürünler var mı? Var. Ama minimum bütçeye odaklanmak istedim.

Not 1: M.2 SSD bloğu beyaz olduğu için SSD'yi beyaz seçme zorunluluğum olmadı.
Not 2: Ekran kartı piyasası kötü olduğu için ekran kartı eklemedim.

Soğutucu;
Kasa seçenekleri;
Opsiyonel kasa fanları;
Sleeve kablo;
RAM;
PSU;
Anakart;
SSD;
İşlemci;

Eğer bütçeniz varsa işlemciyi 5800X yapıp sıvı soğutmayı Galahad 240 yapabilirsiniz. Ancak şunu belirtmekte fayda var, P400A'nın üst panele sıvı soğutma desteği yok. 4000D AirFlow'un ise var.

Olabildiğince ucuz beyaz sistem seçeneği sunmak istedim. Anakart biraz daha ucuz tercih edilebilir ama ASUS Prime serisi anakartlar pek hoşuma gitmediğinden koymak istemedim.

Neden SE-224-XT?
  • Fiyatına göre oldukça iyi performansı var. 560 TL'ye satılan Arctic Freezer 34 DUO ile eşit performansta. Üstelik bu performansı Freezer 34'ün yarı fiyatına veriyor. İçerisinden çıkan macun da kaliteli bir model olan TG25 modeli. 10.5 W/MK değerlikli. İçerisinden ekstra fan takmak isterseniz diye 2 adet yay çıkıyor. 2. bir fanı yaylar yardımıyla rahatlıkla takabilirsiniz.
Neden Phanteks sleeve kablo?
  • Çünkü kasa içerisinde özellikle beyaz sistemlerde beyaz sleeve kablo çok şık gözüküyor. Eklemek istedim. Daha ucuzları elbet bulunur ama Phanteks'in bu ürünü kaliteli olduğu için koydum.
Neden CS3030?
  • 750-800 TL'ye satılıyordu 2-3 haftadır, şu an 669 TL'ye düşmüş. Direkt eklemek istedim. Bu bütçede rakipsiz bir SSD. Beyaz değil ancak anakarttaki M.2 shield beyaz olduğu için zaten SSD gözükmeyecek, gözükmeyecek bir şeyi de beyaz almaya gerek yok.
Neden Vengeance PRO SL?
  • 3600 MHz ve üzerinde Samsung B-Die ihtimali yüksek bir RAM. Genel olarak incelediğim kadarıyla kötü çip çıkmamış, bu sebeple ekledim. RGB ışıklandırması da var, hoş bir ürün.
Neden Air Blazer 120R, NO-12025-XT veya XF-12025 ARGB?
  • Air Blazer 120R piyasada bulabileceğiniz en performanslı ve ARGB'ye sahip fan. 94 CFM, 3.53mm H2O, 35.6 dBA, 2200 RPM ve Hydro Bearing özellikleri mevcut. Tabii bu özellikleri maksimum güçte verdiğini belirtmekte fayda var. Düz düşünürsek 1100 RPM'de kullansanız 47 CFM 1.75mm H2O 17.8 dBA olacaktır. Yine iyi mi? İyi.
  • NO-12025-XT seçmemin sebebi uygun fiyatlı ve iyi performanslı olması. 66 TL'ye daha iyi bir beyaz fan yok. XF-12025-SD-W yerine bunu koymamın sebebi 3 dBA daha sessiz olması.
  • XF-12025 ARGB koymamın sebebi bulabildiğim eli ayağı düzgün en ucuz beyaz ARGB fan olması.
Neden P400A DRGB veya 4000D AirFlow?
  • İkisi de hava akışı konusunda oldukça başarılı kasalar olmasından ötürü koydum. Gamers Nexus testine bakabilirsiniz buraya tıklayarak. Bütçeniz varsa Pure Base 500DX de düşünülebilir ancak olabildiğince düşük fiyatlı bir konu yapmak istediğimden ötürü eklemedim.
Neden ASUS ROG B550-A?
  • En ucuz ve en düzgün beyaz renkli AM4 soket anakart olduğu için. Başka bir sebebi yok. ROG B550-F'nin makyajlı versiyonu diyebiliriz.
Neden XPG Core Reactor 650W?
  • XPG Core Reactor iç yapı olarak kaliteli bir model, 10 yıl garantili bir PSU. 8 adet korumaya sahip, üst düzey Japon kapasitörler kullanılmış 12V kanalından 650W'nin tamamını verebilen iyi bir PSU.
Neden Ryzen 5 5600X?
  • İnceHesap Gaming Gecesi'nde 2600 TL'ye kadar düşüyor. Performansı oldukça iyi bir işlemcidir. Oyun performansında 10700K ile başa baş gidiyor. 11600K ile de neredeyse yakın performans veriyor. Render yönünde de fena olmayan bir işlemcidir.
2600 liralık işlemciye 2000 liralık anakart almayı saçma bulursanız dediğim gibi, anakartı ASUS Prime B550 serisi bir şey seçip azaltabilir veya işlemciyi 5800X yapıp öyle de kullanabilirsiniz. Zaten 5600X aşırı güçlü VRM'ler isteyen bir işlemci değil. OC yapmazsanız B450M-S2H bile kaldıracaktır.

Son düzenleme:
Fantezi falan mı? Neden beyaz, onu anlamadım?
Beyaz parçalar piyasada çok nadir olduğundan ve bazı insanlar beyaz sistemi çok sevdiğinden dolayı beyaz parça arayışına giriyorlar, bu konu da o parça arayanlar için rehber niteliğinde.

Beyaz parçalar piyasada çok nadir olduğundan ve bazı insanlar beyaz sistemi çok sevdiğinden dolayı beyaz parça arayışına giriyorlar, bu konu da o parça arayanlar için rehber niteliğinde.

İyi olmuş o zaman.

Güzel ama ekran kartı yok, ekran kartı olarak bunu öneririm.

Not 2: Ekran kartı piyasası kötü olduğu için ekran kartı eklemedim.
Güzel ama ekran kartı yok, ekran kartı olarak bunu öneririm.
Bu arada o ekran kartı berbat.

Geri
Yukarı