Beyerdynamic DT 770 Pro için ses kartı önerisi

Batixa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Bu aralar elektronik davul için kulaklık arıyordum ve Beyerdynamic'in DT770 modelinini buldum ama bu kulaklığın 80ohmlik versiyonunu aynı zamanda bilgisayarda da kullanmak istiyorum. O yüzden bir ses kartına ihtiyacım var. Hangi ses kartını önerebilirsiniz?

Anakartınız nedir? Çok eski bir anakart değilse, yetebilir. ALC 887/892 gibi bir chipset ile beslenebiliyor. İlla ses kartı lazım diyorsanız, ikinci elde Creative X-Fi Surround Pro 5.1 harici ses kartları 400-450 TL civarına bulunabiliyor.

Son düzenleme:
Anakartınız nedir? Çok eski bir anakart değilse, yetebilir. ALC 887/892 gibi bir chipset ile beslenebiliyor. İlla ses kartı lazım diyorsanız, ikinci elde Creative X-Fi Surround Pro 5.1 harici ses kartları 400-450 TL civarına bulunabiliyor.
DT 770 Pro 80 Ohm'u Realtek ile kullanmayı unutun. Ayrıca herşey db değil. Kulaklığın baslarını alabilmek için ses kartına ihtiyaç var. Soundblaster AE-5 Plus ile kullanıyorum ve çok memnun kaldım iki üründen de.
Piyasadaki 30-40 mw çıkış gücü sağlayan ses kartlarından uzak durmanızı tavsiye ederim.

Bu meseleyi anlayamadım. Kulaklığın basslarını duymak için ses kartına neden ihtiyaç oluyor?
Aslında ben de anlamadım. Çok fazla ses ekipmanı olduğu için hepimiz deneme yanılma yöntemi ile bir şeyleri anlamaya çalışıyoruz. Kulaklığı önce Realtek ALC 892 çipli bilgisayarımda sonra düşük bütçeli telefonumda dinledim. Yüksek ses merakınız yoksa sürebiliyor diyebilirsiniz. Ama kulaklığın karakteristik özelliklerini beslemiyor. Ses kartı ile fiziksel bas veriliyor kulaklığa. Uygun fiyatlı JBL dede aynı şekilde fiziksel olarak bas veriyor. Bunu yazılımla equalizerdaki düşük frekansları arttırarak boğuk bir ses alma ile kıyaslamayın. Ses kartı kullanmadan önce equalizer ayarları gereksiz gibi geliyordu gözüme ses kartı aldığım zaman ne işe yaradıklarını anladım. Sorduğunuz soruya gelince, Sounblaster ses kartının Command yazılımında equalizer var. Aynı mp3 çalarlardaki veya diğer yazılımlardaki gibi. Ama ses kartının yazılımında bas arttırınca çok daha güzel bir sonuç alınıyor. Bunu nasıl örnekleyebilirim bilmiyorum ama şöyle düşünün. Ağzınızın içini havayla doldurun ve konuşmaya başlayın. Sesiniz bas özelliği kazandı ama boğuklaştı değil mi? Tabii ki çok abartı bir örnek ama az birşey de olsa yazılımdan düşük frekansı açtığınız zaman buna benzer hafif bir boğukluk oluyor. Low Pass Filter'a benzer bir olay.
Düşük frekansa geç kardeşim dediniz ama tize hop kardeş nereye diye kapı dışarı ettiniz.
İşte ses kartından bass gain verdiğimiz zaman bu olay olmuyor. Örneğin Justin Bieber'ın Baby şarkısını düşünün. Justin Bieber'in harika bir tiz sesi var. Ama şarkıda aynı zamanda çok güzel bir bas var. Yazılımın (Aimp vs.) Equalizeri ile bass gain alırsanız Justin Bieber oldu mu size Ajdar Anık? Vokali bir kenara bıraktık arkada tatlı tatlı çalan gitarın sesinin yarısını kaybettiniz. Fiziksel bas diye bir şeyden bahsettim kendi uydurduğum bir şey ve açıklık getireyim. Ramazanda top patlama sesini düşünün , TAK!!! bitti. milisaniyelik tek bir ses. Dümdüz. Şimdi gök gürültüsünü düşünün. Daha uzun süren güçlü bir titreşim. Eğer günümüzde milletin yaptığı gibi ses kalitesini desibel olarak düşünürseniz top patlama sesi daha güçlüdür. Ama aksine o titreme etkisi daha güçlü bir etkidir. Top patlama sesinde hissettiğiniz bir titreşim olmuyor. İşte bana keyif veren o titreşim etkisi. Yanlış bilmiyorsam derin bas veya dip bas gibi adlandırılıyor bu durum. 10-40 HZ lerdedir herhalde. İşte bu bas kulaklığın fiziksel olarak titrediği yani yiğidin harman olduğu yer.
Zaten DT-770 Pro yu Rtingsteki 9,3/10 olan düşük frekans cevabı (yüksek bas cevabı) nedeniyle aldım. Sennheiser HD 280 Pro istiyordum önce param az diye. Sonra 8,5 yerine 9,3 lük düşük bass response görünce ağzımın suyunun aktığını fark ettim.

Fark ettiyseniz insanlarda şöyle bir algı var. İşte kulaklık alacağım, daha çok rock, metal dinliyorum ne almalıyım? Daha çok country dinliyorum şunu önerir misiniz?....

Müzik türleri ile bası ve tizi ilişkilendiriyorlar. Bunun mantığını yıllardır anlamıyorum. Ne yani metal dinlediğiniz zaman hatta klasik müzik dinlediğiniz zaman basa ihtiyacınız olmuyor mu?
Gelin Hans Zimmer'ın Time'ını baslı kulaklıkta dinleyelim. Bakalım bir daha bassız sistemde dinlemek isteyecek misiniz? Ben şahsen Rafet El Roman'ın Beni Afeder Misin? şarkısını bile basla dinliyorum.
Sisteminizdeki bas ve tizler kaliteli ise baslar ve tizler dinlediğiniz türü bozmaz.

Hip-hop müzik dinliyorum nasıl kulaklık önerirsiniz? = Sitcom dizisi izliyorum nasıl televizyon önerirsiniz?

Kulaklıklarda düşük frekans cevabına gerek yok sıradan kulaklık ile equalizerdan 30 - 60 HZ bandlarını fışkırtın = OLED TV ye gerek yok LCD tv de doygunluk ayarını fulleyin olsun bitsin.

Ses yeterince yüksek, o halde bu kulaklığı sürebiliyorum. İlave ses kartına ihtiyacım yok. = 100 Megapixel fotoğraf makinem var o zaman güçlü flaşa ihtiyacım yok. Işık olmadan da istediğim detayları alabilirim karanlıkta, çünkü çözünürlüğüm çok yüksek.

Bu arada ben giriş seviyesi ucuz sistemlerde dinledim. Quad DAC'lı telefonlar var,Cirrus Logic DAC'lı Iphone lar var var oğlu var. Onlar hakkında atıp tutma hakkım olmaz.
Gerçi Iphone da 6s ten sonra DAC olayını bıraktı sanırım. Realtek kısmına gelirsek ALC-1220 ALC-4030 ALC-4080 gibi daha iyi sistemler ve ASUS ROG MSI TOMAHAWK gibi pahalı anakartlarda belki durum daha farklıdır.
E onlarda zaten dünya kadar para farkı alıyo. Ben her türlü ucuz anakart üstüne dahili/harici ses kartı almaktan yanayım. Bir de piyasada dahili ses kartı alerjisi olan insanlar var Soundblaster kelimesini duyunca mutsuz oluyorlar öyle olanlarda zaten harici ses kartı alsın aynı şekilde onlarda da bass gain düğmesi oluyor diye tahmin ediyorum.

Tekrar belirteyim, ses sistemlerinin bin bir türlü kombinasyonları var

Ses konusunda; "Bu dahil tüm genellemeler yanlıştır."

Cihazınızın gerçekten kaliteli bas verdiğini düşünüyorsanız ilave para verip ses kartı almanın mantığı olmaz.

Müzik türleri ile bası ve tizi ilişkilendiriyorlar. Bunun mantığını yıllardır anlamıyorum. Ne yani metal dinlediğiniz zaman hatta klasik müzik dinlediğiniz zaman basa ihtiyacınız olmuyor mu?
Kulaklıklar kapalı ya da açık olarak dizayn edilirler. Bu sesin niteliğini çok etkileyen bir faktör.
Kapalı bir kulaklıkta sesler yeterince yayılmaz, sustain denilen devamlılık sınırlandırılmak zorunda kalır. Arkası açık kulaklıklarda ise bass duyumu azalır ancak tüm frekansların duyumu ve yayılımı daha net hissedilir.

Açık kulaklıklar ile çevrenizi rahatsız etmeden müzik dinlemeniz malesef mümkün olmaz. Metrobüste, otobüste kesin dayak yersiniz. Hatta evde bile ev sakinlerini rahatsız edebilirsiniz. Bu yüzden stüdyo ortamları ya da gerçekten yanlız kalabildiğiniz yerlerde kullanmanız gerekiyor.

Gelelim müzik tarzı ilişkisine; denilen doğrudur. Müzikal çok seslilik ve frekans yoğunluğu kulaklıklarda önemlidir. Klasik müzik gibi her frekansın olduğu tüm enstrümanların birbirine karışmadan dinlenirliği açısından alınması gereken arkası açık bir kulaklıktır. Bununla birlikte kulaklığın frekans cevabı da çok önemli.

Elektronik müzikte arkası kapalı bir kulaklık ile bass duyumları daha net hissedilirken, high-end frekansları kaybını yaşarsınız.

Gelelim Bass duymak için ses kartı ihtiyacına;
Sesi üreten ve belki karakter ekleyen şey preamfi üniteleridir. Bilgisayar anakartındaki preamfi açısından vasat olabilir. Her durumda ses kartı kullanmak doğru değil. Tofaş şahine ferrari motoru taksanız ne fark eder?

İyi bir kulaklığınız var ise bu ayrım fark edilebilir.

Son düzenleme:
Kulaklıklar kapalı ya da açık olarak dizayn edilirler. Bu sesin niteliğini çok etkileyen bir faktör.
Kapalı bir kulaklıkta sesler yeterince yayılmaz, sustain denilen devamlılık sınırlandırılmak zorunda kalır. Arkası açık kulaklıklarda ise bass duyumu azalır ancak tüm frekansların duyumu ve yayılımı daha net hissedilir.

Açık kulaklıklar ile çevrenizi rahatsız etmeden müzik dinlemeniz malesef mümkün olmaz. Metrobüste, otobüste kesin dayak yersiniz. Hatta evde bile ev sakinlerini rahatsız edebilirsiniz. Bu yüzden stüdyo ortamları ya da gerçekten yanlız kalabildiğiniz yerlerde kullanmanız gerekiyor.

Gelelim müzik tarzı ilişkisine; denilen doğrudur. Müzikal çok seslilik ve frekans yoğunluğu kulaklıklarda önemlidir. Klasik müzik gibi her frekansın olduğu tüm enstrümanların birbirine karışmadan dinlenirliği açısından alınması gereken arkası açık bir kulaklıktır. Bununla birlikte kulaklığın frekans cevabı da çok önemli.

Elektronik müzikte arkası kapalı bir kulaklık ile bass duyumları daha net hissedilirken, high-end frekansları kaybını yaşarsınız.

Gelelim Bass duymak için ses kartı ihtiyacına;
Sesi üreten ve belki karakter ekleyen şey preamfi üniteleridir. Bilgisayar anakartındaki preamfi açısından vasat olabilir. Her durumda ses kartı kullanmak doğru değil. Tofaş şahine ferrari motoru taksanız ne fark eder?

İyi bir kulaklığınız var ise bu ayrım fark edilebilir.
Piyasada milyon tane ürün var. Bu ürünlerin içinde Amp var op-amp var dac var dsp var yazılım faktörü var dünya kadar parça var. Neyin neye ne kadar etki ettiğini tabii ki bilmiyorum. Zaten ses kartını alma sebebim de zaten amfi idi. Son cümlemde zaten kaliteli bas alıyorsanız ses kartı almak gereksiz olabilir diye belirttim.

Akustik konusu apayrı bir konu. Müzik türüne göre akustiği iyi kulaklık ürününü eleştirmedim zaten akustikten bahseden adam ne istediğini biliyordur.
Şahsen Hifiman Edition XS'e çok özensemde fiyatlar coni boni seviyesinde. Dünya kulağıyla soundstage olayını tadacağım günün birinde.

Ses dünyasının en büyük problemi kimse neyin ne olduğunu bilmiyor, aynı marka yüz tane ürün çıkarıyor önümüze fırlatıyor. Karanlıkla el yordamıyla bir şeyler hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. Bir kişinin kalitesiz dediğine diğeri kaliteli diyor. Mesela tws kulaklık sektörü.
Neyin ne olduğu hakkında en ufak bilgi yok. Her marka ürününe hi-fi logosunu vurdu mu, sen sağ ben selamet.

Ses dünyasının en büyük problemi kimse neyin ne olduğunu bilmiyor, aynı marka yüz tane ürün çıkarıyor önümüze fırlatıyor. Karanlıkla el yordamıyla bir şeyler hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. Bir kişinin kalitesiz dediğine diğeri kaliteli diyor. Mesela tws kulaklık sektörü.

Katılmıyorum. Ses / müzik dünyasının böyle bir problemi yok.

- Kafası karışık insanlar görüyorsanız; muhtemelen RAP localarında geziyorsunuzdur. (Müzik dinlemek için stüdyo / referans kulaklığı önerilen yerler genellikle bu yerlerdir)
- Profesyonel forumlarda iseniz; müzik teknolojileri eğitiminiz yoksa; kavramlar sizin elbette karşılığını çözemeyemeyeceğiniz problemlere dönüşür.

Ürünleri yorumlamak konusunda; sizin frekans bilginiz, ses sistemleri konusundaki tecrübeniz belirleyicidir.

TWS kulaklık sektörü dediğinizi Bluetooth bağlantılı olarak anlıyorum. Kablosuz bağladığınız bir kulaklığın ses kalitesinden bahsetmeye gerek yoktur.

Son düzenleme:
Merhaba. Bu aralar elektronik davul için kulaklık arıyordum ve beyerdynamic'in DT770 modelinini buldum ama bu kulaklığın 80ohmlik versiyonunu aynı zamanda bilgisayarda da kullanmak istiyorum. O yüzden bir ses kartına ihtiyacım var. Hangi ses kartını önerebilirsiniz?

Bende Creative G6 var ama istenileni elde edemedim. Yine de ses kartı arıyosanız harici yerine PCI-e girişli Creative AE-5 Plus var yorumlarına bakabilirsiniz.

Bende Creative G6 var ama istenileni elde edemedim. Yine de ses kartı arıyosanız harici yerine PCI-e girişli Creative AE-5 Plus var yorumlarına bakabilirsiniz.
Şu forumlarda ucu açık cümleler kurulmasını hiç sevmiyorum. Bence bir konu hakkında olumlu veya olumsuz yorum yapıyorsanız mutlaka devamını getirin. Düşünsenize şimdi bir kişi kafaya Creative G6 almayı kafaya koydu. 100 tane olumlu yorum okusa da sizin bu yazdığınızdan sonra hevesi kaçacaktır. İstenilenin ne olduğunu belirtmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı