BF1 oynarken i7 4790K sistem çöküyor

Hocilooo96

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba değerli forum sakinleri.

Battlefield 1 Online oynarken biraz zaman sonra komple PC duruyor kasadan ses gelip mavi ekran veriyor.

Format attım çözülmedi sonra BF1 multiplayer oynarken MSI Afterburner'dan anık izledim. İşlemcim 98 derecelere kadar çıkıyor, bir de overclocklu zaten acaba fazla ısıdan dolayı mı yapıyor?

İşlemci: Intel Core i7 4790K 4.00 GHz (ben 4.50 GHz de kullanıyorum)
RAM: 8 GB 1066 MHz (ben 1333 MHz de kullanıyorum)
Ekran kartı: MSI GTX 960 4 GB (bunu da kendime göre overclocklu kullanıyorum)
120 SSD (oyun HDD'ye yüklü bu arada sadece sistem SSD)

Gördüğünüz gibi tüm kasa overclocklu ekran kartıda zaman zaman 90'lara çıkıyor ama bu sistemin komple durması mavi ekran vermesi ısıdan dolayı mı sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimal o değerler o bileşenler için fazla, OC değerlerini geri alın ve öyle oynamayı deneyin ayrıca işlemci termal macunu değiştirin.

Çok fazla ısındığından dolayı benim dizüstü bilgisayarımda 105 dereceden sonra sistem sapıtıyordu oradan biliyorum.

İşlemci zaten 100 dereceye gelince otomatik olarak sistemi kapatır, 98 derece görebildiğiniz son değerdir büyük ihtimal. Ondan sonra sistem kapanmıştır, normal bir durum yani kapanması.

Kasanın hava akımını, işlemcinin fanını ve termal macununu tekrardan düzenlemenizi tavsiye ederim.

Hocam bende termal macundan dolayı konu sahibinde overclocktan dolayı sanırım.

İşlemci, Ram, Ekran kartı overclock' unu geri çekip deneyin. Ayrıca Ram 8 GB yetse bile 1333 Mhz pek fayda sağlamaz. En az 3000 Mhz olmalı ki 8 Gb hakkını verebilsin. Bu arada işlemci aşırı ötesi sıcak. Acil termal macun yenilmesi yapın. Oyunun hdd ye yüklü olması 64 kişilik sunucuda gerçekten zor anlar yaşatır.

İşlemciyi daha yeni aldığım için termal macun yeni sürmüştüm elimi hiç korkak davranmadım bol bol sürmüştüm. Overclolck geri aldığımda performans düşüklüğü yaşıyorum sağlam bir soğutma sistemi ne önerirsiniz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-08-06 at 09.57.39.jpeg
    104,6 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2021-08-06 at 09.57.38.jpeg
    171 KB · Görüntüleme: 36
  • WhatsApp Image 2021-08-06 at 09.57.36 (1).jpeg
    108,5 KB · Görüntüleme: 35
  • WhatsApp Image 2021-08-06 at 09.57.36.jpeg
    48,1 KB · Görüntüleme: 42
  • WhatsApp Image 2021-08-06 at 09.57.34.jpeg
    134,6 KB · Görüntüleme: 34
İşlemciyi daha yeni aldığım için termal macun yeni sürmüştüm elimi hiç korkak davranmadım bol bol sürmüştüm.
Bundan dolayı kaynaklanıyor olabilir, termal macun öyle bol bol süreceğin bir şey değil. Nohut tanesi büyüklüğünde sürüp yayman gerekli, ince bir tabaka oluşturacak. Bol bol sürersen zararı olur, bu yüzden ısınması da ihtimaller arasında. Macunu yeniden sürün, bol bol değil. Nohut tanesi kadar sıkıp yayın.

Fanı kompresör ile yoksa sac kurutma makinasının soguk ayarıyla temizleyin. Termal macunu arkadaşın dediği gibi nohut kadar sürüp eski bir kartla yayın.
Sorun çözülmez ise buraya tekrar yazın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…