i7-4790K sistem açılmıyor

zRaunchy

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bir süreden beri kasamda olan bir sorundan bahsetmek istiyorum. Bilgisayarın güç tuşuna bastıktan sonra bilgisayar kendini tam açmaya çalışırken kapanıyor ve açılıyor. Bu kapanıp açılma olayı bir müddet devam ediyor ki artık çok uzun süreler olmaya başladı örneğin bazen 10 dakikada açılıyor bazen ise 1.5 saati buluyor bilgisayarın kendini açması. Sürekli kapanıp açılıyor kendi kendine sinir bozucu bir hal almaya başladı bu durum. Bilgisayar kendini açtıktan sonra anakart markası ekranı geldiğinde disk scan işlemi yapıp 5-10 saniye Black screen verdikten sonra oturum açma sayfasına dönüyor. HD Sentinel üzerinden kontrol yaptığımda bir sorun olmadığı ortaya çıktı. BIOS ekranında bileşen durumlarına baktığımda PSU değerlerim olması gereken değerlerde çalışıyor. Yük altında çalışırken kapanma gibi bir durum söz konusu olmuyor. İşlemcim OC modelli olduğu için 4.4 MHz'de çalıştırabiliyorum. BIOS üzerinde otomatik ayar yaptığında 1.436 V olarak sabitliyor kendini. Oyunlarda maximum 86 derece görüyor. Bu konuya çözüm bulabilirseniz çok memnun olurum iyi günler dilerim.

bilesenler.JPG

bilesenler2.JPG

BIOS pilini çıkartıp 2 dakika bekle, ardından geri tak. Sistemine temiz bir format at, ardından anakart dahil tüm sürücülerini güncelleştir.

Anlattıklarınız direkt olarak disk sorununu çağrıştırıyor. Yazılımınız veya diskiniz hasar görmüş olabilir. Dediğiniz üzere disk değerleriniz normal gözüküyorsa eğer yüksek ihtimal yazılımından yana sorun vardır. Belki linç yerim fakat ilk izlenim olarak çözüm format gibi duruyor.
Bunu dışında yaptığınız OC'yi kaldırın işlemciniz kendi halinde çalışsın o zaman sorun yaşıyor musunuz bir göz atın.

Disk scan işlemi yapıyor demişsin hiç format atmayı denedin mi? Veya buradaki yöntemi denedin mi? BIOS'u default ayarlara alıp denediğiniz de sorunlar devam ediyor mu? Ve başta açılıp kapanma olayı da PSU da sorun olabileceğini düşündürdü bana, başta bahsettiğim şeyleri deneyip hala sorunun devam ettiğini gözlemlediyseniz PSU'dan şüphelenebilirsiniz.

Hocam kapanma sonrası olay görüntüleyicisine girip, Windows günlüklerinden Sisteme tıklayın ve kırmızı simgeli başlığa basın. Oradaki pencereyi tam ekran ss atabilir misin?

BIOS pilini çıkartıp 2 dakika bekle, ardından geri tak. Sistemine temiz bir format at, ardından anakart dahil tüm sürücülerini güncelleştir
BIOS pilini çıkarıp takma işlemini daha öncesinden gerçekleştirmiştim fakat nafile. Ana kart sürücümde ne yazık ki yeni bir update bulunmuyor Gigabyte sitesine baktığımda en son F3 olarak gözükmekte. En son çare temiz format atacağım gibi duruyor.
Hocam kapanma sonrası olay görüntüleyicisine girip, Windows günlüklerinden Sisteme tıklayın ve kırmızı simgeli başlığa basın. Oradaki pencereyi tam ekran ss atabilir misin?

Dosya Ekleri

• hata.png
    hata.png
    159,3 KB · Görüntüleme: 30
Disk scan işlemi yapıyor demişsin hiç format atmayı denedin mi? Veya buradaki yöntemi denedin mi? BIOS'u default ayarlara alıp denediğiniz de sorunlar devam ediyor mu? Ve başta açılıp kapanma olayı da PSU da sorun olabileceğini düşündürdü bana, başta bahsettiğim şeyleri deneyip hala sorunun devam ettiğini gözlemlediyseniz PSU'dan şüphelenebilirsiniz.
Bayadır format atmıyorum bilgisayarıma en son çare olarak onu deniyeceğim. PSU konusunda aklıma yatmayan konu herhangi bir arıza durumunda PSU yük altında çalışmaz otomatik olarak kapatır kendini diye düşünüyorum. Ayrıca elimde bulunan harici hdd yi kasaya bağladığımda gücün geldiğini görüyorum. BIOS ekranında bileşen durumları kısmında voltaj değerleri olduğu gibi olduğundan PSU konusunda pek emin olamadım açıkçası..
Update bulunmasa bile en güncel gözüken anakart sürücüsünü kurun.
şuan üzerinde yüklü olan zaten F3 sürümü yani en günceli bu maalesef..

Yeni konular

Geri
Yukarı