Bianchi Aspid 46 parça yükseltmesi

Odyofil

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Merhaba öncelikle bütçe konusunda bir sıkıntım yok ama araba parası kadar da harcamak istemem tabi ki...
Bianchi Aspid 46 kullanıyorum. Bisikleti ikinci el olarak satıp daha yüksek bir model almak istedim ama satıştan zarara gireceğimi bildiğim için vaz geçtim. Onun yerine bisikleti yükseltmenin daha mantıklı olacağı kanaatindeyim.

Sormak istediğim sorular şunlar; Parçaları nereden bulabilirim ? Türkiye'den sipariş verebileceğim güvenilir siteler var mı ? Parçaların bisiklet ile uyumlu olduğunu nasıl anlarım? Ayrıca birazdan bahsedeceğim güncellemeler gerçekten de mantıklı mı yoksa parayı boşuna mu harcamış olurum ? Ayrıca bisiklet ile zıpladığım zaman genellikle zincir atıyor. Bu durumu nasıl çözebilirim? Zincir kısaltmak mı gerekli ? Bisikletin giderken boşta ses çıkarması önemli diyorlar. Bu ne kadar doğru? Çünkü bendeki hiç ses çıkarmıyor ?

Yükseltmek istediğim parçalar (örnek olarak yanlarına parçaları da atıyorum. Uyumluluk konusunda bir fikrim yok);
  • Öncelikle ön vites setinden kurtulmak istiyorum, yani tek yaprak ayna kola geçmek istiyorum ama büyük bir problemim var. Bisikletimde fren ve vites kulakçıkları aynı plastik parçanın içinde. Yani ön vitesi iptal etsem bile o vites parçası yukarıda kalmak zorunda. Yada direkt fren değişimi yapmak zorunda alıyorum. (aynakol)
  • Arka dişlim şuan 7 parçadan oluşuyor. Bunu 9 a çıkarmak istiyorum. Çünkü ön vites gideceği için son hızda değişiklik olacaktır. Bu sebeple hem arka yaprak hem vites sistemi değişmesi gerekiyor kanımca. (Sora, Sram, Acera)
  • Lastiklerden hiç memnun değilim. Bisikletin üzerinde gelen lastikler CHAOYANG marka ve kum, çakıl yüzeyde tutuşunu hiç beğenmedim. Lastik olarak Mitas Ocelot un fiyatına göre çok iyi olduğunu duydum. (Mitas)
  • Gidonun yapısı pek hoşuma gitmedi. Bu sebeple onu da değiştirip daha düz bir gidon almak istiyorum. Ayrıca gidon boğazını da değiştirmem gerekli. Çok kısa kalıyor.

Şimdilik düşündüğüm parçalar bunlar. Ama hangi parçanın uyumlu olduğundan hiç emin değilim veya nereden alınacağı konusunda... Yardımcı olursanız memnun olurum. İyi forumlar!

Mitas ocelot lastiklere sahibim , kötü değiller bence önerebilirim fakat lastiklerden pek anlamam . Arka aktarıcı olarak sora bambaşka bir set ve yol bisikletleri için kullanılıyor siz mtb kullanıyorsunuz acera veya x4 almanız daha mantıklı gibi . Tek yaprak istemeniz normal fakat tek yaprağın en önemli avantajı hafif olması ve aktarıcıya sürtmemesi fakat bunu rastgele bir dişliyle yapamazsınız diye biliyorum tek yaprak aynakol için satılan özel oval dişliler var ve diş yapıları biraz daha farklı . Kaldıki tek yaprak aynakola geçtiniz diyelim diğer bir çok parça hala giriş seviyesi altı olacak . Bütçe sıkıntım yok demişsiniz bence satıp yeni bir bisiklet alın rr540 , xc100 ,marlin 7 önerimdir .

Satıp, para biriktirip, istediğiniz özelliklerde bisiklet alabilirsiniz. Yükseltirken daha çok zarara girersiniz. Tek yaprak aynakola geçince, viteslerin dişli oranlarının yetmesi için zincir, arka aktarıcı, kaset, aynakol yaprağı değişmesi gerekiyor. Bunlar ikinci el alırsanız 1000 TL'ye yakın tutar. Eğer hala yükseltmek istiyorsanız, lastik olarak "Schwalbe rapid rob", vites seti olarak "Shimano Slx" ve üstü, gidon olarak güvenilir bir markanın size uygun uzunluktaki gidonunu kullanabilirsiniz.

Satıp, para biriktirip, istediğiniz özelliklerde bisiklet alabilirsiniz. Yükseltirken daha çok zarara girersiniz. Tek yaprak aynakola geçince, viteslerin dişli oranlarının yetmesi için zincir, arka aktarıcı, kaset, aynakol yaprağı değişmesi gerekiyor. Bunlar ikinci el alırsanız 1000 TL'ye yakın tutar. Eğer hala yükseltmek istiyorsanız, lastik olarak "Schwalbe rapid rob", vites seti olarak "Shimano Slx" ve üstü, gidon olarak güvenilir bir markanın size uygun uzunluktaki gidonunu kullanabilirsiniz.
Peki bisikleti 2. el nerede satabilirim? Alacak mağaza bulabilir miyim yoksa illa letgo gibi siteleri mi kullanmam gerekir?

Şu an Aliexpress'de tekli aynakol dişlisi 60TL civarında alınması çok mantıklı aslında vites sistemini ikinci elde satsak bu yükseltme bize bedava geliyor hem oval hem de daire dişliler var, oval olan her aynakola uyumlu mu özel aynakol alınması gerekiyor mu? Bilginiz var mı?

@mhd123

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı