Biçimledikten sonra düzelen harici HDD hatası

Mrslan

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
WD My Book Essential 2 TB
Arkadaşlar merhaba,

Elimde WD My Book essential 2 TB masaüstü harici disk bulunmakta. İçerisinde neredeyse 1 TB'lık veri vardı. Geçtiğimiz günlerde diski bilgisayara bağladığımda verilere ulaşamadım ve disk içinden kafa atma (tabir doğruysa) sesi geliyordu. Tam umudu kesmişken, son olarak diski biçimlendireyim dedim. Biçimlendirdikten sonra düzeldi ve şu an sorunsuz çalışıyor. Fakat içerisine tekrar veri atmaktan çekiniyorum. Bu durumu deneyimleyen oldu mu?

Arkadaşlar merhaba,

Elimde WD My Book essential 2 TB masaüstü harici disk bulunmakta. İçerisinde neredeyse 1 TB'lık veri vardı. Geçtiğimiz günlerde diski bilgisayara bağladığımda verilere ulaşamadım ve disk içinden kafa atma (tabir doğruysa) sesi geliyordu. Tam umudu kesmişken, son olarak diski biçimlendireyim dedim. Biçimlendirdikten sonra düzeldi ve şu an sorunsuz çalışıyor. Fakat içerisine tekrar veri atmaktan çekiniyorum. Bu durumu deneyimleyen oldu mu?

Önce veri kurtarma programlarını deneseydin keşke dosyalarınızı kurtarmayı deneseydiniz. Biçimlendirdikten sonra ses yoksa kullanabilirsin. Demek ki bir hata oluştu disk sağlamdı verilerinizi boşuna sildiniz. Tabii önemliyse 1 TB veri sonuçta.

Önce veri kurtarma programlarını deneseydin keşke dosyalarınızı kurtarmayı deneseydiniz. Biçimlendirdikten sonra ses yoksa kullanabilirsin. Demek ki bir hata oluştu disk sağlamdı verilerinizi boşuna sildiniz. Tabii önemliyse 1 TB veri sonuçta.

Bu hatayı daha öncede sabit diskte yaşadığım için çok uğraşmadım doğruyu söylemek gerekirse. İlk yaşadığımda çok uğraşmıştım. Çok önemli değillerdi fakat beni korkutan bundan sonraki atacağım veriler. Teşekkürler.

HDD Sentinel ile diskin durumunu paylaşın. Durumu kötüyse atacağınız verilerde yine aynı sorunu yaşayabilir.

Durum pek iç açıcı görünmüyor sanırım.

Dosya Ekleri

• HDD2.jpg
    HDD2.jpg
    145,5 KB · Görüntüleme: 12
  • HDD1.jpg
    HDD1.jpg
    77,7 KB · Görüntüleme: 16
Durumu iyi gözükmüyor. Disk 1 tane sektörü kapatmış ama diğer hata veren bölümler SMART yerinde gözükmüyor. Sektörler dışında diskin kafalarından bazıları arızalanmış olabilir.
Disk boşsa sil bölümünden diske sıfır yazdırmayı deneyin.

Durumu iyi gözükmüyor. Disk 1 tane sektörü kapatmış ama diğer hata veren bölümler SMART yerinde gözükmüyor. Sektörler dışında diskin kafalarından bazıları arızalanmış olabilir.
Disk boşsa sil bölümünden diske sıfır yazdırmayı deneyin.

Son çare olarak bir de onu deneyelim, gerçi düzelse bile zor veri atarım içerisine :) Teşekkür ederim yardım için.

Yeni konular

Geri
Yukarı