Bilecik 9. Jandarma Eğitim Komutanlığı Askerlik

Hiç unutmuyorum, acami birliğinden usta birliğine dağıtım olacağımız gün orada yetkili birisine, ''İstesem yer (Doğu Batı Vb.) belirleme şansım var mı'' diye sormuştum, aldığım cevap aynen şu şekilde olmuştu; Onu insanlar değil sistem belirliyor denmişti.

Zaten @THE_MILLER komutanım da gereken açıklamauyı yapmış.(y) Bu arada, S.Moderatör'ümün aslında Komutanlık yapmış olması oldukça hoşuma gitti.(y)

Herkese cevapları,tavsiyeleri ve iyi dilekleri için teşekkür ederim. Yakın zamanda askerliğini yapmış olan varsa daha doğru bir bilgi verebilir düşüncesi ile sizlere bir soru daha sormak istiyorum. Bildiğim ve duyduklarım kadarıyla acemilik döneminin ilk 1 ay boyunca ( daha doğrusu yemin törenine kadar) duş ve çamaşır yıkama olayı çok sıkıntı oluyormuş.

Sivilden askeri yeşil veya mavi iç çamaşırlarını götürürsem onları kullanabiliyor muyuz yoksa onlarda sivil deposuna mı kaldırılıyor ? Sanırım 3 yada 5 tane veriyorlarmış zaten ama yeteceğini sanmıyorum. Düşünsenize 3-5 tane verirlerse 30 gün içinde yemin töreni olana kadar ortalama 7-10 günde bir çamaşır değiştirme şansınız olacak. Kantinde satılıyormuş ama hızlı tükendiği için kalmayabiliyormuş.

Temiz çamaşır,traş takımı dışında yanına mutlaka al dediğiniz bir şeyler var mı ?

Askerlikle ilgili herşey tamamen bulunduğunuz yere veya bölük komutanınızın uygulamasına göre değişiklik gösteriyor. Kafanızda onun için kesinlikle bir kalıp oluşturmayın. Çamaşır konusunda tedarikli gidin çünkü bize (kısa dönemlere) çamaşır, eşofman,spor ayakkabı vs vermediler ama uzun dönem kardeşlerimize bunları tedarik ettiler. Fakat onlarında şöyle bir sıkıntısı vardı verdikleri çamaşırlar beyaz olduğu için temizliği vs zor oluyor diyorlardı. Yanınıza alınacaklar arasında tırnak makası, arko krem,alabildiğiniz kadar siyah renkli çorap alın çünkü çorap çok çabuk eskiyor ve bütün gün botun içerisinde terlemeden dolayı sıkıntı yaşatabiliyor, minik bir dikiş seti, boynunuza asabileceğiniz cüzdan (hırsızlık olayları çok oluyor), yanınıza ilaç kesinlikle almayın çünkü el koyuyorlar askerin kendi başına ilaç kullanması yasak,iki tane küçük asma klit buda botlarınızı ve sivil eşya deposuna koyacağınız çantanızı kitlemek için gerekli, bot ve terlik çalma olaylarıda çok oluyor ve siyah ayakkabı boyasını mutlaka yanınızda götürün . Birde tavsiyemdir ilk başta yanınıza fazla para almayın, eğer yoksa kendinize bir banka hesabı açtırın ve bankamatik kartınız olsun. Şimdilik aklıma gelenler bunlar eğer birşeyler hatırlarsam tekrar yazarım. Kafanda kesinlikle büyütme bir süre sonra eğlenceli bile olmaya başlıyor. Birde tavsiyem ne öne çık nede geride kal askerliğin mottosudur. :)

Askerlikle ilgili herşey tamamen bulunduğunuz yere veya bölük komutanınızın uygulamasına göre değişiklik gösteriyor. Kafanızda onun için kesinlikle bir kalıp oluşturmayın. Çamaşır konusunda tedarikli gidin çünkü bize (kısa dönemlere) çamaşır, eşofman,spor ayakkabı vs vermediler ama uzun dönem kardeşlerimize bunları tedarik ettiler. Fakat onlarında şöyle bir sıkıntısı vardı verdikleri çamaşırlar beyaz olduğu için temizliği vs zor oluyor diyorlardı. Yanınıza alınacaklar arasında tırnak makası, arko krem,alabildiğiniz kadar siyah renkli çorap alın çünkü çorap çok çabuk eskiyor ve bütün gün botun içerisinde terlemeden dolayı sıkıntı yaşatabiliyor, minik bir dikiş seti, boynunuza asabileceğiniz cüzdan (hırsızlık olayları çok oluyor), yanınıza ilaç kesinlikle almayın çünkü el koyuyorlar askerin kendi başına ilaç kullanması yasak,iki tane küçük asma klit buda botlarınızı ve sivil eşya deposuna koyacağınız çantanızı kitlemek için gerekli, bot ve terlik çalma olaylarıda çok oluyor ve siyah ayakkabı boyasını mutlaka yanınızda götürün . Birde tavsiyemdir ilk başta yanınıza fazla para almayın, eğer yoksa kendinize bir banka hesabı açtırın ve bankamatik kartınız olsun. Şimdilik aklıma gelenler bunlar eğer birşeyler hatırlarsam tekrar yazarım. Kafanda kesinlikle büyütme bir süre sonra eğlenceli bile olmaya başlıyor. Birde tavsiyem ne öne çık nede geride kal askerliğin mottosudur. :)

Dediklerinizi çok fazla dikkate alacağım. Ama para olayı değişti tüm askeriyede. Artık ziraat kartı ile satın alma yapılabiliyor nakit para tamamen kaldırıldı akbil gibi düşünün içine para yükletiyorsunuz ve tüm ihtiyaçlarınızı onun ile karşıyabiliyorsunuz.

İç çamaşırı ve çorap işini kantinden halledebilirsin ama giderken yinede yanında götür. Kalın pijama, ne olur ne olmaz diye. Başına kalın bir bere ve sabun, şampuan, kese, tırnak makası, krem ile traş seti almayı unutma. Bazıları dudakları çatladığı için ruj bile getirmişti :) Ayrıca havalar soğuk. Yaşa, taşa oturma sakın basur (olanlar vardı) olabilirsin. Ben, Bilecik / Söğüt ulaştırma taburunda acemilik yaptım. Arabanın önünde duran beğenmediğim bere, geceleri uyurken kafamın sıcak olmasını sağlamıştı. Yatakhane sabah 5'te çok soğuk oluyordu :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İç çamaşırı ve çorap işini kantinden halledebilirsin ama giderken yinede yanında götür. Kalın pijama, ne olur ne olmaz diye. Başına kalın bir bere ve sabun, şampuan, kese, tırnak makası, krem ile traş seti almayı unutma. Bazıları dudakları çatladığı için ruj bile getirmişti :) Ayrıca havalar soğuk. Yaşa, taşa oturma sakın basur (olanlar vardı) olabilirsin. Ben, Bilecik / Söğüt ulaştırma taburunda acemilik yaptım. Arabanın önünde duran beğenmediğim bere, geceleri uyurken kafamın sıcak olmasını sağlamıştı. Yatakhane sabah 5'te çok soğuk oluyordu :)

Demeyin ya koğuşlarda mı soğuk oluyor ? Tamam hadi dışarısını anlarımda koğuşlarda kalorifer yanmıyor mu ? :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı