[Bilgilendirme] AMD ekran kartı siyah ekran çözümü

Pythgoras

Hectopat
Makaleler
2
ASUS ROG STRIX RX 570 ekran kartı sahibiyim. Bundan bir ay önce BIOS güncellemesi-işletim sistemi güncellemesi-ekran kartı güncellemesi işlemlerini yapmamla beraberinde meşhur siyah ekran sorununu ben de almaya başladım.

Çözüm için BIOS sürüm düşürme-işletim sistemi sürüm düşürme-ekran kartı yazılımı sürüm düşürme gibi işlemlerime rağmen aynı hatayı aldım. Sonrasında kartı servise vermemle birlikte ekran kartımın; ekran kartı BIOS güncellemesi-ekran kartı havalandırma değişimi işlemleriyle elime ulaştı. Sonrasında tüm paket programlarını son sürüm kurdum ancak yine siyah ekran hatası aldım. ta ki en son, güncellemelerden Advanced Micro devices güncellemelerini yüklememle beraber sorunum çözüldü.

Bir haftadır sorunsuzca bilgisayarım çalışmakta. Sorunun çözümü olarak beni iyice netleştiren işlemler;

-Işletim sistemi sürümü, anakart BIOS sürümü ve ekran kartı yazılımı son sürüm olacak.

-Ekran kartı BIOS’u da son sürüm olacak (önemli)

-Işletim sistemi-ekran kartı Driver kurulduktan sonra kesinlikle işletim sistemi güncellemeleri yapılacak. Özellikle Advanced Micro devices güncellemeleri. (çok önemli!)

Özellikle ilk olarak bu Advanced Micro devices güncellemelerini yüklemenizi öneririm. Sadece güncellemeleri ara diyeceksiniz ve indirecek. Tüm güncellemeler yüklü diyorsa vay halinize, umarım yüklü değildir bu sorunu yaşayanlarda. :) he sorun çözülürse ekran kartı BIOS güncelleme işine girmenizi önermem, riskli bir işlem deniliyor. İyi araştırmanızı öneririm.

Windows 10 Home Single Language version 2004 ve Radeon Software 20.4.2 kullanmaktayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konunun ilk mesajındaki işlemler de bir işe yaramadı. Sorun yine tekrar etti.

Bu siyah ekran hatalarımın başlangıcı BIOS güncellemesiyle (BIOS 2006 güncellemesi) başlamıştı. BIOS'u güncellememle SATA kablosu takılıyken BIOS'a giremiyordum. BIOS giriş tuşuna basmamla, siyah ekran veriyordu. Ancak bugün yeni gelen BIOS güncellemesi (ASUS B450M-K Version 2202 BIOS) ile SATA kablosu takılıyken de BIOS'a giriş yapabiliyorum. Şu an test aşamasındayım. Umarım sorunum çözülmüştür. Aklınızda olsun...

ASUS B450M-K Anakartı için BIOS güncelleme sitesi: PRIME B450M-K BIOS & FIRMWARE | Motherboards | ASUS Global
Son Güncelleme: En son yaptığım işlemler de işe yaramadı. Ancak bir güne yakın süredir RAM işlem hızlarını 3000 MHz'den 2800 MHz'e düşürmemle siyah ekran hatası almadım. Bir hafta boyunca bu RAM mevzusunu deneyip, testi paylaşacağım...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı