Bilgisayar 32 GB RAM'in yarısını kullanıyor

sert3x

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün The Last of Us Part 1 (orijinal oyun) oynarken bilgisayar RAM hatası verdi. Değerlere baktığımda maksimum 16 GB kullanıyordu. Görev Yöneticisi'ni açtığımda cihazınız düşük bellekte çalışıyor hatasını verdi bende MSConfig de bellek üst sınırını işaretledim görev yöneticisinde hata vermesede oyun yine kapandı ve arka plandaki çalışan tüm uygulamalar anlık oyun kapanana kadar durdu. Sizce bu RAM sorununu nasıl çözebilirim?

Anakart, MSI B650 Gaming Plus Wi-Fi
İşlemci, Ryzen 7600X.
Ekran kartı, RTX 4070
RAM, 2 adet 16 GB Adata XPG Lancer 6000 MHz CL 30-40-40-76 DDR5
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 22H2

Windows da takılı RAM 32.0 GB (kullanılabilir 31.2) olarak gözüküyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Evet ama TLOU'da hata vermesinin sebebi benim RAM'in yarısını kullanıyor olmamdan kaynaklanıyor.

RAM kullanımı normal bence çünkü Windows ne kadar RAM varsa kendi için o kadar RAM ayırıyor ve sadece %17 yazıyor normal bir değer. Ve ayrıyeten TLOU çok problemli bir oyun hala sorunları çözülmüş değil.

Daha önce Cyberpunk 2077 oynadım onda böyle bir şey yoktu RAM 11 GB kullanıyordu RAM 16 GB'dan fazlasını isteyince bu sorunla karşılaştım.

The Last of Us, zaten sorunlu bir oyun hocam. Böyle hatalar almanız normal.

Oyunun ayarları hangi dosyaya kayıt oluyor bilmiyorum. Bilen biri varsa oradan oyun ayarlarını sıfırlayınca düzelebilir.

Ayrıca, sürücülerinizi güncelleyin eğer güncel değilse.

RAM kullanımı normal bence çünkü Windows ne kadar RAM varsa kendi için o kadar RAM ayırıyor ve sadece %17 yazıyor normal bir değer. Ve ayrıyeten TLOU çok problemli bir oyun hala sorunları çözülmüş değil.

Görev yöneticisinde ise TLOU 16 GB RAM kullanırken cihazınız düşük bellekte çalışıyor hatasını aldım arka plandaki her şey dondu Chrome hata verdi, Windows'tan RAM test yaptım bir sorun çıkmadı.

The Last of Us, zaten sorunlu bir oyun hocam. Böyle hatalar almanız normal.

Oyunun ayarları hangi dosyaya kayıt oluyor bilmiyorum. Bilen biri varsa oradan oyun ayarlarını sıfırlayınca düzelebilir.

Ayrıca, sürücülerinizi güncelleyen eğer güncel değilse.

Yeni güncellendi BIOS update yapıldı.

Görev yöneticisinde ise TLOU 16 GB RAM kullanırken cihazınız düşük bellekte çalışıyor hatasını aldım arka plandaki her şey dondu Chrome hata verdi, Windows'tan RAM test yaptım bir sorun çıkmadı.
Dediğim gibi RAM testinde bir sorun çıkmamış %80 oyun ile alakalı araştırdın mı bilmiyorum ama TLOU PC portunun sorunlarını biraz araştır çok rezil bir port zaten o sistem de CP77 falan akar bir problem olmaz sisteminle alakalı degil yani.Ha çok oynamak istiyorsan TLOU,PS3 Emülatörü kullanabilirsin.

Dosya doğrulaması yapıp,

DirectX veya Microsoft Visual C++ sürücülerini kurabilirsiniz. Oyun için önemli bu sürücüler.

Maalesef çözüm olmadı sistem RAM'in yarısını kullanıyor sanal bellek açsam bir sorun olur mu? Sanal bellek 0 MB olarak gözüküyor.

Dediğim gibi RAM testinde bir sorun çıkmamış %80 oyun ile alakalı araştırdın mı bilmiyorum ama TLOU PC portunun sorunlarını biraz araştır çok rezil bir port zaten o sistem de CP77 falan akar bir problem olmaz sisteminle alakalı degil yani.Ha çok oynamak istiyorsan TLOU,PS3 Emülatörü kullanabilirsin.

Sanal belleği denemek için açtım 0 MB yazıyordu.Yerel disk C bölümünü sistem yönetimli boyut kısmını işaretleyip tekrardan otomatik olarak işaretledim. Kendine 5 GB'lık bir yer ayırdı şuan oyundaki kullanılan ram 17 GB oldu ve kapanmıyor fakat bunu RAM den mi kullanıyor yoksa sanal olarak mı? İleride farklı bir oyunda 24 GB gibi kullanım olursa tekrardan sıkıntı yaşar mıyım?

ram.PNG
ram2.PNG

ram3.PNG

Son düzenleme:

Geri
Yukarı