Bilgisayar 4 GB üstü RAM takınca çalışmıyor

YolandiTheNinja

Hectopat
Daha fazla  
2x4, 4x1 ve 8x1 birkaç tane RAM denedim, 4 GB üstü olanlarda ya mavi ekran alıyorum ya da kilitleniyor. Servis sürekli RAM değiştirip yolladı bana, en son bilgisayarcıya verdim o da çözemedi. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BİOS ayarlarına gir RAM frekansını 1600 MHZ den 1333 MHZ e çek, yine olmuyorsa 1066 MHZ e çek bakalım RAM çalışacak mı? Bakalım ne tepki verecek. Ne marka takıp denediler bilmiyorum ama takılan RAM sorunlu olabilir. Bazı ana kartlar da maalesef sorun çıkartabiliyor. Bu şekilde bir dene bakalım muhtemelen sıkıntı olmayacak, düşük frekansta çalıştıracaksın yapacak pek bir şey yok. durum buysa RAM sıkıntılı demektir yüksek ihtimal ana kart ile uyuşmuyor.

RAM' i tek dene bakalım çalışacak mı , çalışmaz ise RAM bozuktur.
Arkadaş tek denediğini ima etmiş zaten, yarım okuyarak boş yorumlar yapılmasa keşke. BİOS u güncelle dememe zaten gerek yok onu yapmışlardır. Ama frekansı düşürürse yüksek ihtimal çalışıp en azından bir süre idare edebilir. Yoksa ana kartı değişecek oda elbette zor. Ama o RAM başka ana kartta yüksek ihtimal çalışacaktır. Buna kesin bir şekilde RAM arızalıdır diyemeyiz her türlü denemesi gerekli, en az iki bilgisayar da denemesi gerekir ki o zaman kesin karar verilebilsin. RAM sıkıntısı, ana kart ile uyuşmuyor o yüzden.

Arkadaş tek denediğini ima etmiş zaten, yarım okuyarak boş yorumlar yapılmasa keşke. BİOS u güncelle dememe zaten gerek yok onu yapmışlardır. Ama frekansı düşürürse yüksek ihtimal çalışıp en azından bir süre idare edebilir. Yoksa ana kartı değişecek oda elbette zor. Ama o RAM başka ana kartta yüksek ihtimal çalışacaktır. Buna kesin bir şekilde RAM arızalıdır diyemeyiz her türlü denemesi gerekli, en az iki bilgisayar da denemesi gerekir ki o zaman kesin karar verilebilsin. RAM sıkıntısı, ana kart ile uyuşmuyor o yüzden.
En düşük frekanstan en yüksek frekansa kadar her şekilde bütün slotlarda denedim. Ram başka bilgisayarda çalışıyor. Lanet bilgisayarın sorunu bitmiyor abi bir daha da toplamam.

En düşük frekanstan en yüksek frekansa kadar her şekilde bütün slotlarda denedim. Ram başka bilgisayarda çalışıyor. Lanet bilgisayarın sorunu bitmiyor abi bir daha da toplamam.
Her zaman tecrübe yaşadığım şeyleri paylaşmak isterim. Senin başına gelen benim başıma da geldi. O sorun yapan sistemi yani DDR3 olan sistemi DDR4 sistem ile yeniledim. Zaten sıkıntı ana karttaydı. Bilgisayarcıya falan hiç bir yere götürmedim, denedim bazı şeyleri ozaman belli oldu ana kartın sıkıntılı olduğu. Sadece içerisinden SSD, HDD, GPU hariç işlemci ve ana kart bileşenleri değiştirdim. Şimdi kafam rahat. O 8GB RAM hala bende. Corsair kaliteli bir malzeme olmasına rağmen donuyordu. Kaç tane bilgisayara taktım çalıştı. Sistemi elinden geldiğince yenilemeye bak bence. En azından o ana karttan kurtul eğer en az 8GB RAM kullanacaksan.

Her zaman tecrübe yaşadığım şeyleri paylaşmak isterim. Senin başına gelen benim başıma da geldi. O sorun yapan sistemi yani DDR3 olan sistemi DDR4 sistem ile yeniledim. Zaten sıkıntı ana karttaydı. Bilgisayarcıya falan hiç bir yere götürmedim, denedim bazı şeyleri ozaman belli oldu ana kartın sıkıntılı olduğu. Sadece içerisinden SSD, HDD, GPU hariç işlemci ve ana kart bileşenleri değiştirdim. Şimdi kafam rahat. O 8GB RAM hala bende. Corsair kaliteli bir malzeme olmasına rağmen donuyordu. Kaç tane bilgisayara taktım çalıştı. Sistemi elinden geldiğince yenilemeye bak bence. En azından o ana karttan kurtul eğer en az 8GB RAM kullanacaksan.
Sistemi yenilemeyi düşünüyordum ama yine böyle olursa diye korkuyorum.

Sistemi yenilemeyi düşünüyordum ama yine böyle olursa diye korkuyorum.
Alakası yok senin yenileyip yenilememen ile. Böyle olmaz diye bir şey de yok elbette. Hazır sistem de alsan aynı hatayı vermeyecek diye bir garantisi var mı? Bak ben tekrar sistem dizdim hiçbir sıkıntı yok. Hazır alırsan çok para tutar, bilen anlayan insan hazır sistem almaz. Vereceğin paraya yazık. Ben kasasına varana kadar işlemci, ana kart, SSD hepsini ikinci el dizdim. Tabi sorunlar olmadı değil. Garantisi devam ediyordu. İşlemciyi veren arkadaşın kesinlikle hatası değildi o sorun. Bazı şeyleri görmek için bilgi deneyim gerekir. Ben kendisinin evinde, hava soğutma kullanıyor o şekilde bakıp aldım. Ama ben su soğutma kullandığım için sistemime taktığım an itibari ile, Core Temp uygulamasını indirip bakınca anında hatalı arızalı bir işlemcisi olduğunu anladım. Aldığım kişinin evinde denediğim işlemciyi kendi evimde denedim sorunu gördüm.

Çekirdeklerin bir tanesi diğerlerinden daha çok ısınıyordu. Bu da su soğutma ile görülebilecek daha iyi anlaşılabilecek bir sorundu. Bir de benim soğutucu ortam sıcaklığından en az 10 derece daha aşağısında soğutur. Değişim ürünü 10 günlük bilemediğin 2 haftalık sıfır üründü. Garantisi de vardı zaten, Vatan bilgisayara götürüp açıklamada bulundum sorunu anlattım, işlemciyi verdim. Doğru bulup bana tekrar değişim yapıp sıfır bir işlemci verdiler. Aynı şekil test ettim bu defa sorun yoktu. Demem o ki bazı şeyler şans işi bilemezsin arıza verip vermeyeceğini. Garantili ürün alırsan sorun olmaz gider değişim yaptırırsın bir şekilde. Sinirlenip gidip hazır kasa alayım deme bence. Ölç, biç, araştır o şekil de al parçaları ve sistemini kur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı