Bilgisayar Açıkken HDD Sata güç kablosunu çıkarıp takmak zarar verir mi?

Noch

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi bir durum söz konusu oldu. Kasadan HDD'yi çıkarmam gerekmişti, ilk başta bu işlemleri yaparken bilgisayar kapalı durumdaydı ve güç anahtarını kapatıp güç kablosunu çıkarttım, bu işlemi yaparken. Bilgisayarı tekrar açtığımda HDD'yi okumuyordu, gözükmüyordu. Ben de maalesef bir zararı olup olmadığını bilmediğim için bilgisayar açıkken bir işe giriştim. Bilgisayar çalışır durumdayken HDD'nin SATA ve güç bağlantı kablolarını çıkartıp taktım. Tabii bilgisayar açık olduğundan sanırım yine HDD okutamadım, ben de en sonunda bilgisayar kapalı konumdayken bir kere daha çıkartıp taktım SATA ve güç kablolarını. Ve eğer yine çalışmıyorsa yeni bir disk alacaktım, o yüzden öylesine tekrar HDD'yi takıp kasayı kapatıp tekrar bilgisayarı açtım. Bu kez ise HDD gözüküyordu normal bir şekilde. Benim sorum ise bilgisayar açıkken HDD'ye böyle bir işlem uygulamam donanımlara ve HDD'ye zarar vermiş midir? Kontrol etmem gereken bir şey varsa belirtirseniz çok sevinirim.

Bu arada sistem SSD'ye kuruluydu, HDD'de sadece oyunlar mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında bu HotSwap diye bir özellik ile yapılıyor. Ancak motoru durmamış kullanımdaki disklerde, Bozucu etki yapar. Bu özellik normal masaüstülerde pek aktif olmaz. Tam kurulu sürücü gerektirir.
İşletim sistemi olmayan başka bir disk olmalıdır.
Sabit disk uykuda yazma önbelleği kapalı iken çekilebilir. Diğer türlü park konumunda olmayan diskte güç kesimi kafa vurma gibi fiziksel problem çıkarma riski oluşur.

Arkadaşlar, mesajlarınız için çok teşekkür ediyorum. Bilgisayarı açıp, HDD'de mevcut olan bir kaç oyun oynadım bir problem yaşamadım şimdilik. Aklıma takılan bir soru daha var. Elektrik olarak bana bir zararı olmaz değil mi, sistem çalışır durumdayken bunu yapmamın? Direkt elektrik ile iş yapıyorum sonuçta.

Hocam Pc'de güç yokken yani psu düğmesi kapalı iken ya da psu kablosu çıkık iken yapmanız durumunda bir problem olmaz. Sistem çalışır durumdayken çıkarmayın yeter.

Hocam Pc'de güç yokken yani psu düğmesi kapalı iken ya da psu kablosu çıkık iken yapmanız durumunda bir problem olmaz. Sistem çalışır durumdayken çıkarmayın yeter.
Cevap için çok teşekkür ederim. Ben bilgisayar çalışırken HDD'nin sata ve güç kablosunun çıkarıp taktım hocam, o yüzden böyle telaş yaptım biraz.

Yeni konular

Geri
Yukarı