Bilgisayar açıldığında masaüstünde kalıyor

KararVeremeyen

Hectopat
tpas.jpg

Herkese iyi forumlar, biraz detaylı yazacağım ondan uzun olacak. Fakat derdimi anlatabilmek için böyle yapıyorum, lütfen mazur görün. bilgisayarım açıldığında fotoğraftaki gibi donuyor. Sadece mouse hareket edebiliyor onun dışında hiçbir komutu algılamıyor. Son 1-2 aydır ara ara alıyordu ama hiç bu kadar ciddi olmamıştı. 3-4 kere açıp kapamama rağmen düzelmedi. En son 6-10 dk bekleyince kendiliğinden düzeldi.

Daha önceden 1 kere "Windows düzgün başlatılamadı" tarzı bir şey söylemişti ama ardından düzelmişti. konuyu biraz araştırmıştım, normalde bir sekme açıp bir komut yazınca düzelmesi gerekiyormuş. amma velakin bende Görev Yöneticisi bile açılamadığından bir şey yapamıyorum. birkaç kere virüs taraması yapmıştım ama ne Windows Defender ne de Malwarebytes ile bir şey bulabilmiştim.

Translucent bar uygulamasını kullanıyorum, acaba onla alakalı olabilir mi? Sistem açılırken hem o hem Wallpaper Engine açılıyor. Acaba aynı anda fazla mı geliyor? RAM'i 2x8GB olarak kullanıyorum. İşlemcim Ryzen 3600. atladığım bir detay varsa lütfen sormaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

1637525762398.png

Böyle bir şey buldum. "iexplorer.exe" var, sizce silmeli miyim?
İyi de bir SSD ama yine de test etmekte fayda var. HD Tune gibi bir programla hızları ve sağlık durumunu bir kontrol et istersen.
Tamamdır, şimdi edeceğim. Teşekkür ederim.
HDD'de bir sıkıntı yok, yeşil "ok" yazıyor. Fakat SSD'de n/a yazıyor.

Son düzenleme:
Test yapmana müsaade etmiyor mu yani? Benchmark ve Error Scan özellikleri kapalı mı SSD için?
Hayır değiller, başlat dersem başlarlar. Ben direkt "Sağlık" kısmından maalesef bir veri alamıyorum.
1637527066009.png

Böyle bir bilgi buldum ama güvenebilir miyim bilemedim.

Bence testleri yap, bir sonuca bakalım. Error Scan taramasını hızlı seçeneği aktif değilken gerçekleştir.
Tamamdır, bu sırada Windows'un kendi taraması ile C Diskini taradım. Sonuç temiz.
1637527389848.png

Bence testleri yap, bir sonuca bakalım. Error Scan taramasını hızlı seçeneği aktif değilken gerçekleştir.
1637527728628.png

Hocam sonuç temiz gibi.
1637527797964.png
Bunu silmeyi deneyeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı