Bilgisayar açıldıktan sonra USB'ler geç aktif oluyor

Quarit

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. Kullandığım anakart ASUS ROG STRIX B450-F modeli. BIOS en son sürüme güncel durumda. Bilgisayarımı açtığım zaman USB'ler 5 saniye sonra aktif olmaya başlıyor. Hatta Ethernet de o sırada olmuyor. Bu sorunun en kötü tarafı elektrik gidip geldiği zaman oluyor. Bu sefer bilgisayar açıldıktan sonra USB'lerin hiçbiri aktif olmuyor. Ancak BIOS sıfırladığım zaman aynı döngüye geri dönüyor. Bu sorun neden kaynaklı olabilir?

Kullanım sıklığına göre değişen bir durum; misalen çok uzun süreli kullanım olduysa bilgisayarda yavaşlama olur, driverlar dahil birçok şey geç yüklenir.
Yinede konuya hakim olan birisi cevaplar...
Ya korsan yazılım yüklemişsindir; bunlar yazılımsal olarak zarar vermiştir, ya da donanımsal zararda bulunmuşsundur.

Hocam bende bir "rez" alayım bende aynı sorunu yaşıyorum.

Bir önce ki anakart'ım B520M chipset idi ve o anakart'ı kullanırken böyle bir problemim yoktu. Windows sürümlerin çoğunu denedim ve sorun devam etti. Şu an Windows 10 21H1 sürümü yüklü. Chipset driverları kurulu...
Kullanım sıklığına göre değişen bir durum; misalen çok uzun süreli kullanım olduysa bilgisayarda yavaşlama olur, driverlar dahil birçok şey geç yüklenir.
Yinede konuya hakim olan birisi cevaplar...
Ya korsan yazılım yüklemişsindir; bunlar yazılımsal olarak zarar vermiştir, ya da donanımsal zararda bulunmuşsundur.

Bilgisayarım da sadece CS:GO ve Valorant yüklü. Windows key de orjinal. Kısa süreli kullanım da fark etmiyor. Bilgisayar sabaha kadar kapalı olduktan sonra açıyorum ama aynı sorun devam ediyor.

Bir önce ki Anakart'ım B520M chipset idi ve o Anakart'ı kullanırken böyle bir problemim yoktu. Windows sürümlerin çoğunu denedim ve sorun devam etti. Şu an Windows 10 21H1 sürümü yüklü. Chipset driverları kurulu...

Bilgisayarım da sadece CS:GO ve Valorant yüklü. Windows key de orijinal. Kısa süreli kullanım da fark etmiyor. Bilgisayar sabaha kadar kapalı olduktan sonra açıyorum ama aynı sorun devam ediyor.

Bende son güncelleştirmeyi yaptıktan sonra böyle oldu.

Bir önce ki anakart'ım B520M chipset idi ve o anakart'ı kullanırken böyle bir problemim yoktu. Windows sürümlerin çoğunu denedim ve sorun devam etti. Şu an Windows 10 21H1 sürümü yüklü. Chipset driverları kurulu...

Bilgisayarım da sadece CS:GO ve Valorant yüklü. Windows key de orjinal. Kısa süreli kullanım da fark etmiyor. Bilgisayar sabaha kadar kapalı olduktan sonra açıyorum ama aynı sorun devam ediyor.
Eğer çok önemli dosyaların yok ise formattan başka seçeneğin yok; dediğim gibi uzman kişiler görüp cevaplar.
Format at derim; sorun gene devam ediyorsa donanımsaldır.

Bende son güncelleştirmeyi yaptıktan sonra böyle oldu.

Ben güncelleştirme yapmadığım halde oluyor her türlü :) Bir de şöyle bir sorun var. Belki daha fazla yardımcı olabilir. Anakart'ın sensörleri bozuk gibi. Çünkü Aida64 ve benzeri gözlemleme programlarında işlemci voltaj değeri sabit 1000 voltaj olarak görünüyor. 12V değeri ise 9-10 arası olarak görünüyor. İki farklı güç kaynağı denedim ama onlarda tam olarak bu şekilde yanlış voltaj değerleri gösteriyordu.
Eğer çok önemli dosyaların yok ise formattan başka seçeneğin yok; dediğim gibi uzman kişiler görüp cevaplar.
Format at derim; sorun gene devam ediyorsa donanımsaldır.

Çok kez format attım dostum. Farklı sürümler bile denedim ama hep aynı sorun devam etti.

Ben güncelleştirme yapmadığım halde oluyor her türlü :) bir de şöyle bir sorun var. Belki daha fazla yardımcı olabilir. Anakartın sensörleri bozuk gibi. Çünkü AIDA64 ve benzeri gözlemleme programlarında işlemci voltaj değeri sabit 1000 voltaj olarak görünüyor. 12v değeri ise 9-10 arası olarak görünüyor. İki farklı güç kaynağı denedim ama onlarda tam olarak bu şekilde yanlış voltaj değerleri gösteriyordu.

Çok kez format attım dostum. Farklı sürümler bile denedim ama hep aynı sorun devam etti.

Windows 10 mounts USB drive after 6 minute delay bu konu belki yardımcı olur.
Ama voltaj eksikliği sıkıntı yapabilir evde multimetre var kendin bir ölç istersen.

Geri
Yukarı