Bilgisayar açılınca ekranda renkli çizgiler beliriyor

Sekar

Hectopat
Yer
Kahramanmaraş
Arkadaşlar bilgisayarı açtığım zaman ekranın alt kısmında yüklediğim fotoğraflardaki gibi çizgiler beliriyor, aslında çizgi gibi görünen görüntü bozukluğu da diyebiliriz. Çizgiler genel olarak devamlı hareket ediyor, yükselip alçalıyor, renkleri değişiyor ve her zaman alt kısımda ortaya çıkıyor. Çizgiler istisnasız olarak her zaman alt kısımda ortaya çıkıyor, ekran görüntüsü aldığım zaman orada görünmüyor ve 5-30 saniye arasında değişen bir süre boyunca ekranda kalıyor. Bunun haricinde bilgisayarı kapatıp açana kadar tekrar bir görüntü bozukluğu oluşmuyor, oyunlarda vs. de hiçbir sorun yaşamıyorum.
Sizce bu sorunun sebebi nedir ve nasıl çözerim?

Monitor AOC C24G1, alalı 1 sene falan oluyor.
Ekran kartı ROG RX 580, alalı 2 sene falan oluyor.

Ekran görüntüsü 2022-01-28 233129.png

IMG_20220128_232208.jpg

IMG_20220128_232210.jpg

IMG_20220128_232220.jpg

Son düzenleme:
Garip bi olay monitörle alakalı bir sorun mu acaba?
Yok değil genel bir şey ve bir sorun da değil panel mühendisliğiyle alakalı bir durum. Monitorum VA panel, sıcaklık tepki süresi, ghosting vb. durumları da etkiliyor. Hatta bazı tehlikeli sıcaklık derecelerinde panelde sıvı donması yaşanıyor ve cihaz komple bozulabiliyormuş. Bazı ilaçların oda sıcaklığında, insulin gibi bazı ilaçların sıfıra yakın derecelerde saklanması gerekmesi gibi düşün. Türkçe kaynaklarda yeterli bilgi yok yabancı kaynaklardan araştırıp daha net bilgi alabilirsin ama çokta bakmaya değecek bir şey değil.

Aynı sorun bende de var. Aynı ekran kartına sahibim acaba ekran kartıyla mı alakalı? Farklı ekran kartı kullanıp bu sorunu yaşayan var mı? Bu arada bende soğuktan olduğunu düşünüyorum yaklaşık 1.5-2 senedir bu sorun bende de var yazın genelde hiç yaşamadığım durumu kışın yaşıyorum hatta bazen çizgiler ekranın tamamını kaplayıp gitmiyor monitörün kablosunu adaptörden tak çıkar yapıyorum düzeliyor Displayport kullanıyorum HDMI'da oluyor muydu hatırlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı