Bilgisayar Açılırken Boot Ekranında Yüksek Fan Sesi

Butterflies

Hectopat
Daha fazla  
ASUS GTX 1060 kullanıyorum şöyle bir sorunum var. Battlefield 1 oynayıp kapatıyorum ekran kartının sıcaklığı 45 derece bu arada hemen ardindan PC kapatıp kasanın açma tuşuna basıyorum önce islemci ve kasa fanlari yuksek devirde donup susuyor. Ardından ekran kartinin fanlari boot ekraninda iken full devirde dönüyor. Videodaki ses yapıyor sanki uçak var evin içinde 12 saniye sürüyor. Windows kilit ekranı gelince fanlar susuyor. PC kapatıp 2 saat sonra actigimda önce CPU ve kasa fanları full devir dönüp susuyor ekran kartının fanları yavaş dönüyor ve ses olmuyor.

Bu durum normal midir? Ekran kartı fanin bu uçak gibi çıkan sesini kısabilir miyiz? ASUS STRIX GTX 1060 kullananlardan yardım bekliyorum.

PC açılırken ekran kartı fan sesi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Birde Battlefield 1 de ultra ayarlarda oynar iken bazen şu videodaki gibi 5.saniyede basliyan vufff vufff vufff diye ara sıra ses geliyor.

https://youtu.be/uGeFz4uvjeU

Sistem:
  • Intel i7 6700K OC yok
  • Cooler Master Hyper 212 Evo sogutucu 1 adet Noctua fan takili
  • ASUS Z170 Pro Gaming
  • ASUS STRIX GTX 1060 6GB
  • Kingston 2x8 GB 2133 MHz DDR4 soğutucusu toplam 16 GB
  • Samsung 850 Evo 250 GB SSD
  • 1 TB Seagate sata 3 7200rpm
  • Corsair CS850m 850W modüler güç kaynağı
  • Cooler Masterbox5 kasa kasada sadece 2 adet fan bağlı biri egzoz diğeri kasanın önünde.
  • Corsair AF120 12cm 3 pin egzoz fani ön taraftaki Noctua F12 Crohome 4 pin fan
  • Samsung 24" Full HD LED HDMI 60Hz Monitör

Yardımcı olabilirmisiniz arkadaşlar.

Teşekkür ederim yardımcı olan arkadaşlara.

Asus gtx 1080 kullanıyorum. Boot ekranına geldiğimde 3 fan dönüyor hemen susuyor. İşletim sistemim 7 saniyede açılıyor. Eğer boot menüsü sizde uzun kalıyorsa, fanların öyle dönmesi normal. Ses ise sanırım coil wine. Bendede var hafif bir tıslama sesi sadece oyunlarda geliyor. Çok rahatsız ediyorsa garantiye yollayın. Bende ilk zamanlar endişelendim ama şimdi alıştım.

Bilgisayarını ilk açtığınız da bios default ayarlar da açılır daha sonra sizin kullanım profilinize geçer yani ilk çalıştırdığınız da kasa fanları veya ekran kartı fanı'nın tam devirde dönmesi normaldir endişenmenize gerek yok.

Asus gtx 1080 kullanıyorum. Boot ekranına geldiğimde 3 fan dönüyor hemen susuyor. İşletim sistemim 7 saniyede açılıyor. Eğer boot menüsü sizde uzun kalıyorsa, fanların öyle dönmesi normal. Ses ise sanırım coil wine. Bendede var hafif bir tıslama sesi sadece oyunlarda geliyor. Çok rahatsız ediyorsa garantiye yollayın. Bende ilk zamanlar endişelendim ama şimdi alıştım.

Merhaba coil whine değil fan sesi. Bilgisayarin açılması 15 saniye buluyor.

Bilgisayarını ilk açtığınız da bios default ayarlar da açılır daha sonra sizin kullanım profilinize geçer yani ilk çalıştırdığınız da kasa fanları veya ekran kartı fanı'nın tam devirde dönmesi normaldir endişenmenize gerek yok.

Merhaba videodaki ses oyun oynayıp oyunu kapatıp ardından bilgisayarı kapatıp açınca oluyor. Örnegin bilgisayarı kapatıp 1 saat sonra açınca bu ses gelmiyor daha az bir ses geliyor.

Oyun oynayıp, oyunu kapatıp, bilgisayarı kapatıp tekrar hızlıca bilgisayarı açtığınızı söylüyorsunuz. Bu durumda kasa içi ve donanımlar hala sıcak bu sıcaklığı atmak için yapılıyor olabilir. Belli bir süre açmayınca bilgisayarı, yapmadığını söylüyorsunuz.

Oyun oynayıp, oyunu kapatıp, bilgisayarı kapatıp tekrar hızlıca bilgisayarı açtığınızı söylüyorsunuz. Bu durumda kasa içi ve donanımlar hala sıcak bu sıcaklığı atmak için yapılıyor olabilir. Belli bir süre açmayınca bilgisayarı, yapmadığını söylüyorsunuz.
Evet aynen o şekilde oluyor windows açılınca zaten fanlar susuyor.

1080P monitör kullanıyorsun 1080p de 1070,1080 ekran kartları zaten yeterince güçlü geliyor ve coil whine hatası veriyor, 2K ve üzeri monitöre geçtiğinde ses kesiliyor. Sesin sebebi ise coil whine çok yüksek ihtimal ile servise göndermende fayda var.

Hocam fan sesi coil whine degil coil whine olsa oyunda olurdu. Bu arada siz hangi video'daki sesi diyorsunuz.

Yardımcı olacak kimse yok mu ?

BF1 ultra ayarlarda iken ekran kartının fan devrini yükseltmesi gayet normal, koruması gereken bir sıcaklık var. PC açılana kadarda fanların son hızda dönmesi normal, zira kayıtlı profile erişene kadar son hız dönemeye devam ediceklerdir. Bazı ekran kartlarında fanlar sistem açılana kadar ters yönde dönüyor, bunun sebebi toz tutmasını engellemek vs. olabiliyor, sizin kartınızda buna benzer bir özellik var ise bundan dolayıda olabilir. En güzeli ASUS'a mail atarak sormanız olur, içiniz rahat eder.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı