Çözüldü Bilgisayar açılırken çizgiler çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cinnamouns

Centipat
Daha fazla  
RAM
G.Skill RipjawsV 8x2 GB 3600 MHZ DDR4
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 NVMe 500 GB
Ekran kartı
Asus Rog Strix RTX 3060 Ti
Anakart
Asus Tuf Gaming B550M-Plus Wifi
İşlemci
Ryzen 5 5600
Bilgisayarı yeni topladım, yaklaşık bir hafta oldu. Bugün bilgisayar açılırken anakart modeli ve logosu yerine bu şekilde çizgiler çıkmaya başladı. Bilgisayar uzun süre açıktı. Ekran kartına biraz üfledim sonra bir daha olmadı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-05-31-10-12-00-500_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-05-31-10-12-00-500_com.miui.gallery.jpg
    182,8 KB · Görüntüleme: 188
Son düzenleme:
Çözüm
Hdmi kablosu varsa onunla dener misin ? Bide farklı DP kablosu varsa onunla.
Deneyebilirim ama DP kablosu takılıyken de sürekli olmuyor. 165 Hz kullanmak için DP kullanıyorum.
Sorunun sebebini kesin olarak buldum. Saçma bir sebep ama fare ve klavyeyi monitördeki USB Hub'a bağlamamdan kaynaklı olduğunu fark ettim. Monitör standby moduna girince fare ve klavyedeki güç gidiyor ve sadece açılış ekranında görüntü bozulmasına sebep oluyor, monitörü açıp kapatınca görüntü düzeliyor. En sağlıklısı fare, klavye vs. cihazları kasaya bağlamak.
Monitör giriş algılama modunu otomatikten DP moduna aldım. Bilgisayarı 5-10 defa açıp kapattım şuan sorun olmuyor gibi ama emin değilim yine de sorunun kaynağından.
Düzelmiş olabilir o zaman biraz kullan. AOC 144 Hz vardı bende de hep DP ile kullandım sorun olmadı kavizsiz ekran.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı yeni topladım, yaklaşık bir hafta oldu. Bugün bilgisayar açılırken anakart modeli ve logosu yerine bu şekilde çizgiler çıkmaya başladı. Bilgisayar uzun süre açıktı. Ekran kartına biraz üfledim sonra bir daha olmadı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullanmaya devam edin. Tekrar sıkıntı olursa varsa BIOS güncellemesi yapın. RAM ve ekran kartı için parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Bazen imalat kaynaklı toz falan da olabilir. Bu arada hayırlı olsun hocam.

Kullanmaya devam edin. Tekrar sıkıntı olursa varsa BIOS güncellemesi yapın. RAM ve ekran kartı için parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Bazen imalat kaynaklı toz falan da olabilir. Bu arada hayırlı olsun hocam.
Çok teşekkürler. BIOS güncelledim. Problem sürekli olan bir şey değil. Şu an için monitörden şüpheleniyorum çünkü BIOS'a girmeye çalışırken ekran çizgili kaldı ama monitörü açıp kapatınca düzeldi.

Tamamdır hocam. Kabloları da kontrol edin. DP kablolar bazen tam oturmayabilir.

Hdmi kablosu varsa onunla dener misin ? Bide farklı DP kablosu varsa onunla.
Deneyebilirim ama DP kablosu takılıyken de sürekli olmuyor. 165 Hz kullanmak için DP kullanıyorum.
Sorunun sebebini kesin olarak buldum. Saçma bir sebep ama fare ve klavyeyi monitördeki USB Hub'a bağlamamdan kaynaklı olduğunu fark ettim. Monitör standby moduna girince fare ve klavyedeki güç gidiyor ve sadece açılış ekranında görüntü bozulmasına sebep oluyor, monitörü açıp kapatınca görüntü düzeliyor. En sağlıklısı fare, klavye vs. cihazları kasaya bağlamak.

Son düzenleme:
Çözüm
Selam, 3070 ROG STRIX kullanıyordum böyle bir sorun yoktu. 3080 ROG STRIX EVA'ya geçtim. PC açılırken BOOT ekranındaki manzara fotoğrafta ki gibi kafayı yemek üzereyim.

DP kablosunun bağlı olduğu 4 k monitörüm boot ekranında ASUS logoları filan böyle gözüküyor PC açılınca hiçbir sorun yok ama bu durum gerçekten sinir bozucu.

Bir de dikey kullandığım monitör var hdımı ile bağlı onunla açarken ise hiçbir sorun yok

Bilgilisi olanlardan yardım bekliyorum

Dosya Ekleri

• ssss.jpg
    ssss.jpg
    123,7 KB · Görüntüleme: 34

Geri
Yukarı