Bilgisayar açılırken disk okuma ışığı yanıp hemen sönüyor ve ekran gelmiyor

cinary

Centipat
Daha fazla  
RAM
4 onboard 4 de bozuk olam ram
SSD veya HDD modeli
240 gb ssd
Ekran kartı
gt 720m
İşlemci
i5-3230M
Merhaba, benim eski bir laptopum var, içinde 8 GB RAM var, 4'ü onboard, 4'ü ise slotta bulunan 1 tane stickte. 5-6 aydır açma tuşuna basmama rağmen ekran gelmiyordu, 3-4 denememde açılıyordu. Laptopun termal macununu yenilemek için içini açtım, macunu koydum ve geri kapadım. Ondan sonra hiç açılmamaya başladı, RAM sticik i çıkardığımda önceki gibi 3-4 denemede açıldı. Sorunun RAM'de olduğunu kesinleştirmek için başka bir laptopa taktım. (Hem slot hem de stick DDR3 ancak MHz'lerde uyum var mı bilmiyorum.) Laptop düzgün bir biçimde açıldı ancak kapanırken ekran bozuldu ve çatır çutur sesler geldi ve şarj kablosunu çektiğimde daha çok çatır çutur ses gelerek kapandı ve bir daha açılmadı, ancak hala bu bilgisayarın sorununu çözemedim.

RAM MHz'leri farklı frekansta çalışmayabilir. Hatta aynı frekansta bile marka çip üreticisi gibi sebeplerden çalışmayabilir. Hele ki laptoplarda daha da hassas durum sözkonusu. Bahsettiğiniz sesler kısa devreyi işaret ediyor. Bu durumda bir tamirci tek tek sorunun ne olduğunu fiziksel olarak kontrol etmeli. Buradan söylenecek hiçbir çözüm gerçeğe pek de yaklaşamayabilir.

Geri
Yukarı