Bilgisayar açılırken fan dönüp duruyor

GGWP

Hectopat
Power tuşuna bastığımda once fan dönüyor, daha sonra durup yeniden dönüyor. Sorun neden kaynakli anlayamadim. Güç kaynağından falan kaynaklanabilir mi?

BIOS pilini çıkarıp takın bir kaç kez güc tuşu ile açın kapatın, açın kapatın. Olmazsa BIOS sıfırlama yöntemlerini deneyin. Anakart üzerinde bulunan jumperlar yardımı ile yapabilirsiniz. Her anakartta farklıdır. Tabii bu yöntemi bilgisayar fani dönüp Bilgisayar açılmıyorsa deneyin. Aksi halde bir sorun yoktur.

Hocam az once ugrasirken ekran kartini cikardim onboard VGA ile açtım sepsessiz açıldı hiçbir sorun yok ekran kartini takinca acilirken fan donmeye basliyor duruyor tekrar donmeye basliyor (donmey basliyor sonra duruyor dedigim olay donmeye basliyor sonra biraz yavasliyor sonra tekrar hizli donmeye basliyor bu ses ekran kartindan geldigini tespit ettim) en son termal macununu degistirmistim ama sorunsuz taktim fanini vs. neden olabilir bu.

BIOS pilini çıkarıp takın birkaç kez güc tuşu ile açın kapatın, açın kapatın. Olmazsa BIOS sıfırlama yöntemlerini deneyin. Anakart üzerinde bulunan jumperlar yardımı ile yapabilirsiniz. Her anakartta farklıdır. Tabii bu yöntemi bilgisayar fani dönüp bilgisayar açılmıyorsa deneyin. Aksi halde bir sorun yoktur.

BIOS pilini cikardim jumperi yan pinlere takip sifirladim geri taktim acilista F1 uyarisi geldi biosa girip load optimal dedim kaydettim masaustune gelince tarih sifirlanmisti internetten guncelledim yani BIOS'u sifirladim diye dusunuyorum ekran kartindan geliyor anladigim kadariyla.

Son düzenleme:
Ekran kartı besleme arızası, ekran kartını söküp sistemi çalıştırmayı deneyin. Olmazsa sorun anakartta bir kısa devrede olabilir.

Hocam dediğiniz gibi ekran kartını sökünce ses kesiliyor normal sessizce başlıyor ama ekran kartını takınca oluyor bunu nasıl çözebiliriz ben bir kere termal macun değiştirmiştim bunla alakası olabilir mi?
Bir de besleme sorunu varsa sistemim nasıl açılıyor sıkıntısız yun oynuyorum Full yükte?
@@RinDoChi

Hocam dediğiniz gibi ekran kartını sökünce ses kesiliyor normal sessizce başlıyor ama ekran kartını takınca oluyor bunu nasıl çözebiliriz ben bir kere termal macun değiştirmiştim bunla alakası olabilir mi?
Bir de besleme sorunu varsa sistemim nasıl açılıyor sıkıntısız yun oynuyorum Full yükte?
@@RinDoChi

Bu bir arızadır, macun sürerken bir MOSFET'e kısadevre yaptırmış olabilirsiniz ya da bir sigortaya. Bu sorun sanıyorum oyun oynarken yoktu şimdi açıp oyun oynayabiliyor musun hayır. Kartı tamire göndermen lazım adam akıllı bir esnaf bu işi 50 TL'ye halleder. Bu besleme arızası yeni olmuş olmalı. Birçok sebebi olabilir fişle, prizle, ya da PSU ile alakası olabilir. Genelde kullanıcı hatası ya da kartın artık ömrü dolmuştur(ya da arızalanan MOSFET). Teknik takip diye bir YouTube kanalı var orada birçok video var bununla alakalı. Garantisi varsa garantiye gönderin elinizden bir şey gelmez.
Kartın açılıp arızalanan MOSFET'in bulunup değişmesi lazım.

Etkinlik akışınıza baktım sanırsam bu kartı yeni aldınız, size arızalı kart satmış olabilirler. Ya da siz dokunmamanız gereken bir yere dokundunuz ve kısadevre oldu.

Bu bir arızadır, macun sürerken bir MOSFET'e kısadevre yaptırmış olabilirsiniz ya da bir sigortaya. Bu sorun sanıyorum oyun oynarken yoktu şimdi açıp oyun oynayabiliyor musun hayır. Kartı tamire göndermen lazım adam akıllı bir esnaf bu işi 50 TL'ye halleder. Bu besleme arızası yeni olmuş olmalı. Birçok sebebi olabilir fişle, prizle, ya da PSU ile alakası olabilir. Genelde kullanıcı hatası ya da kartın artık ömrü dolmuştur(ya da arızalanan MOSFET). Teknik takip diye bir YouTube kanalı var orada birçok video var bununla alakalı. Garantisi varsa garantiye gönderin elinizden bir şey gelmez.
Kartın açılıp arızalanan MOSFET'in bulunup değişmesi lazım.

Etkinlik akışınıza baktım sanırsam bu kartı yeni aldınız, size arızalı kart satmış olabilirler. Ya da siz dokunmamanız gereken bir yere dokundunuz ve kısadevre oldu.

Hocam öncelikle ilgilenip yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.
Ekran kartımı yeni almadım yaklaşık 6 senedir bende. Sadece anakart satın aldım değişen tek parça anakart yani bütün önceki parçalarımı aynen taktım. Verdiğiniz bilgiler ışığında bir harekete bulunmayı düşünüyorum dedikleriniz oldukça olası fakat sorunu eksik anlamışsınız yukarıda belirtmiştim masaüstü açılıyor sorunsuz oyun oynuyorum akıcı bir şekilde Afterburner ile test ediyorum LoL'de Full yükte %98'de çalışıyor. Verdiğiniz cevap doğrultusunda hareket edecek olursam dediğiniz gibi bir bilgisayarcıya götürüp sorun ileride daha da büyümeden yaptırıcam. Ama bu verdiğim detayda hala yazdıklarınız geçerli mi yoksa bu detaya göre cevabınız değişir mi? Sorun Videosu
@@RinDoChi

BIOS güncellemesi yapın o zaman. Besleme arızası olsa hiç açılmaz sistem.

BIOS son sürüm 1101.
GittiGidiyor'dan Power Supply, RAM ve ekran kartı satın aldım eğer sistemimdeki yavaşlık ve açılırken ki fan sesi düzelirse elimdekileri satacağım düzelmezse iade edeceğim. Başka çare yok elimde başka parça yok yakınımda kimsede de yok tamirciye götürsen elimin kiri kadar PC bilgisi yok format atayım düzelir ya da o fan sesinden bir şey olmaz diyecek en iyisi bu. Alacağım parçalar 2.el zaten iade kabul edilir. Sorunu çözersem buradan yazacağım.
BIOS güncellemesi yapın o zaman. Besleme arızası olsa hiç açılmaz sistem.

Hocam yeni öğrendim anakartlarda revizyon farkı oluyormuş. Ben farklı revizyonda anakartın BIOS'unu yükledim sanırım bundan kaynaklanıyor. Bundan kaynaklanmasa bile bilgisayar açılırken format USB'si takılı olunca otomatik format atıyor. Biosa girip Boot sırasını değiştiriyorum format atmasın diye bu sefer de "reboot and select proper Boot device" hatası veriyor. ASUS'un sitesinden indirdiğim BIOS anakartıma uymuyor. CPU-Z programında anakart revizyonum rev X. 0X olarak gözüküyor. Halbuki revizyonum rev 1.04.Uygun BIOS'u nasıl bulabilirim?
@@RinDoChi

Son düzenleme:

Geri
Yukarı