Bilgisayar açılırken gelen sürtünme sesi

Exiliesalpha

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
XPG 3200 8x2
SSD veya HDD modeli
Kİngston
Ekran kartı
ASUS TUF GTX 1660 SUPER OC
Anakart
ASUS TUF B450M PRO
İşlemci
Ryzen 5 3600
Bilgisayarım açılırken ilk fanlarını hızlı çalıştırıyor ama bunların sesinden ayrı olarak bazen sanki herhangi bir fanın arasına bir şey sokmuşumda ona sürtünüp takırdıyor gibi ses geliyor.
Öndeki 3 fana bu ses çıkarken baktım oraya takılan bir şey göremedim ki zaten 4 gün önce kasamı tamamıyla temizledim. Ekran kartı ve CPU fanı için de bu geçerli hepsi normal gözüküyor. Tek şüphelendiğim şey PSU ama gelen garip ses PSU'nun yanından değil öndeki fanlara yakın olarak geliyor.
Ne yapmamı önerirsiniz?
Bugün işe gideceğim için muhtemelen sorularınızı yarın cevaplayabilirim.
Sistem özelliklerim zaten imzamda yazıyor ama yine de buraya yazacağım belki gözükmez diye.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 (klasik soğutucusu var).
Ekran kartı: ASUS TUF GTX 1660 Super OC.
Kasa: ASUS TUF Gaming GT 301.
PSU: FSP Hype K 600 600W 80+ EU Kutusuz.
SSD kullanıyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bence PSU'dan olabilir. PSU da ilk başta güçlü çalıştığı için belki fanlar ses çıkartıyordur. Ses tam olarak ne çözemedim ani yüksek fan sesidir belki, eğer öyleyse fanın ortasına bir iki damla yağ damlatınca geçiyor.

Bence PSU'dan olabilir. PSU da ilk başta güçlü çalıştığı için belki fanlar ses çıkartıyordur. Ses tam olarak ne çözemedim ani yüksek fan sesidir belki, eğer öyleyse fanın ortasına bir iki damla yağ damlatınca geçiyor.
Ses tekrar gelirse PSU tarafını dinleyeceğim.
Az önce bilgisayarı açtım ve o ses gelmedi. Sanırsam arada bir gelmesi iyiye işaret.

Ses tekrar gelirse PSU tarafını dinleyeceğim.
Az önce bilgisayarı açtım ve o ses gelmedi. Sanırsam arada bir gelmesi iyiye işaret.
Hocam toz filtrelerini temizlediniz mi tamamen? Benim PSU'nun toz filtresini uzun süre temizlemeyince garip bir ses yapıyor PSU'nun fanı.

Geri
Yukarı