Bilgisayar açılırken görüntü bozuluyor

Necip1

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar uzun süredir her sorunum için araştırıp çoğu zaman cevabını bulduğum Technopat ailesine sonunda üye olmaya karar verdim. Sebebi ise hem artık konulara fikir sunmak hem de son 1 haftadır başıma gelen sorunu size danışmak.

Yaklaşık 2-3 ay önce çok nadir olarak oyunlara girdiğimde bir anda siyah ekran alıp arkadan sesler gelmeye devam etse de ekran kendine gelmediğinden reset atardım ve düzelirdi. Bu arada siyah ekrana düşer düşmez fanlar son hızda dönmeye başlardı bu da ayrı bir detay.

Son 1-2 haftadır ise başlıkta da belirttiğim gibi bir şey başıma gelmeye başladı ki bu çoğu zaman 10 açılışın 7-8 civarına denk geliyor şu an bile kendimi şanslı hissediyorum ki doğru düzgün açıldı sistem de bu başlığı açabildim. Ekranımda bir sürü beyazlı yeşilli çizikler oluşuyor masaüstüne ulaştığımda ise ekran kartını görmüyor olacak ki NVIDIA Denetim Masası bile gözükmüyor.

Bunlardan bağımsız etkisini olabileceğini düşündüğüm başka bir detay ise şu an yazlık bir beldedeyim ki buraya geleli 1-2 hafta oldu burada ki sorun ise şu elektrik hatları zayıf bir bölge evde sıcak su için elektrikli şofben çalıştığı zaman inanılmaz bir voltaj düşüklüğü oluyor lambalar vs daha soluk bir hal alıyor anında bunun da etkisi olabilir diye düşündüm.

Dün OCCT üzerinden PSU'yu stres testine soktuğumda da aynı çizikler oluştu ekranımda. Aynı şekilde ekran kartını da test yaptığımda bazen düzgünce testi tamamlıyor bazen ise aynı PSU'da olduğu gibi tüm ekran renk cümbüşüne dönüyor.

Dün akşam ise MSI aferburner kullanarak ekran kartımın gücünü düşürerek kullanmaya çalıştığımda sabaha kadar oyunları çalıştırdı.

Sonuca gelecek olursak ekran kartımın veya PSU'nun arızalı olduğunu düşünüyorum. Burada size danışmak istediğim ise sizce hangi bileşen arızalı?

Yazlıkta yaşadığım sorun için ise kaliteli bir UPS almak sizce sorunu çözer mi?

-GPU ASUS ROG STRIX 1660 Ti OC.
-CPU Intel i5 9600K.
- Anakart MSI Z390-A Pro.
-RAM Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB.
-PSU Cooler Master 750W 80+ MWE 230v.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-08-31 at 15.02.52.jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-31 at 15.02.52.jpeg
    270 KB · Görüntüleme: 49
  • WhatsApp Image 2022-08-31 at 15.02.51 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-31 at 15.02.51 (1).jpeg
    352,2 KB · Görüntüleme: 34