Bilgisayar açılışında 5 bip sesli hata mesaji vermesi

Ferominator

Centipat
Merhaba Bazen bilgisayar kendi kendine ekran çözünürlüğünü degişiyordu. Son zamanlardaysa bilgisayardan 5 pib sesi gelmeğe basladı. Bazen bilgisayari açdığımda 5 bip sesi gelse de açılıyordu. Şu an mesela monitore hic görüntü gelmiyor. 5 bip sesinin işlemciden kaynaklı olduğunu düşünüp işlemci macununu değiştirdim. Sonra BIOS pilini çıkartıp taktım. En son ekran kartı kablosunu ekran kartından çıkartıp ana karta taktım. Bip sesi kesildi, ekrana görüntü geldi. Ama bu seferde görüntü kalitesi iyi değil. Lütfen yardım edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayara takılan o minik hopörlörden geliyor muhtemelen ses, o sesleri iyi dinleyin mors alfabesi şeklide kısa ve uzun olarak not edin. Sonra alt kısımda yazıdan kaç kere ve nasıl öttü ise kontrol edin.

• Birden fazla kısa bip sesi = Anakart arızası
  • Sürekli bip = Güç Kaynağı arızası
  • 1 Uzun bip = Bellek tazelemesinde hata
  • 1 Uzun 1 Kısa bip = Anakart veya Bios arızası
  • 1 Uzun 2 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (DIP switch)
  • 1 Uzun 3 Kısa bip = Ekran Kartı arızası
  • 2 Uzun 1 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
  • 2 Kısa bip = Bellek eşlik (parity) hatası
  • 3 Kısa bip = Belleğın ilk bölümünde (64K) hata
  • 4 Kısa bip = Timer hatası
  • 5 Kısa bip = İşlemci hatası
  • 6 Kısa bip = Klavye(işlemcisi) hatası
  • 7 Kısa bip = İşlemci hatası
  • 8 Kısa bip = Ekran Kartı belleği(okuma/yazma) hatası
  • 9 Kısa bip = Bios Rom hatası
  • 10 Kısa bip = CMOS(okuma/yazma) hatası
  • 11 Kısa bip = Tampon Bellek hatası

Dikkatli bir şekilde dinleyin ve kaç bip sesi var ise bu listeden kontrol edin.

5 Kisa bip şeklinde geliyorda hata eğer işlemcideden kaynaklıysa nasıl çözeceğim ve de neden ekran kartına giden kabloyu ana karta bağladığımda bip sesi kesiliyor?

Ekran kartına giden kabloyu neden Anakart'a bağlayasınız ki? Bip sesi gelmeden önce kasayı kurcaladınız mı, herhangi bir şey temizlik gibi? İşlemciyi çıkartıp bakın pinlerde bir yamulma var mı diye.

@Mithat Berhan bir de sen bak konuya.
@Emir M. senin de bilgi alanına giriyor konu, elinden her iş geliyor ha. :D

Ekran kartına giden kabloyu neden Anakart'a bağlayasınız ki? Bip sesi gelmeden önce kasayı kurcaladınız mı, herhangi bir şey temizlik gibi? İşlemciyi çıkartıp bakın pinlerde bir yamulma var mı diye.

@Mithat Berhan bir de sen bak konuya.
@Emir M. senin de bilgi alanına giriyor konu, elinden her iş geliyor ha. :D

İşlemcinin pinlerinde yamulma falan yok ekran kartına giden kabloyu çıkarma nedenim PC'yı onboard olarak çalıştırmak şu an mesela PC onboard olarak çalışıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı