Çözüldü Bilgisayar açılışında BIOS resetleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MrSqueek

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Çevirmen
Merhaba, her defasında olmuyor ama genelde 3. veya 4. açılışta bir süre bekliyor ve sonra açılıyor bilgisayar. Bu sürede BIOS sıfırlanıyor. XMP açık kullanıyorum ve BIOS sıfırlandığında XMP'de kapanmış oluyor haliyle. Yeniden başlatıp XMP'yi açıp kullanıyorum ama bunun sebebi ne olabilir sizce? Bilgisayarı alalı daha 3 ay oldu. Her şey güncel. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Advanced Memory Settings kısmına girin.

Eki Görüntüle 639068

XMP kapalı bir şekilde System Memory Multiplier şu anda Auto görünüyor. Orayı 32 yapın ve ayarları kaydedip çıkın. Eğer hata alırsanız yine aynı yeri 31 yaparak deneyin. 32 ve 31, 3200 ve 3100 MHz demek.

Eki Görüntüle 639069

Bu şekilde kullanırken en başta söylediğiniz BIOS sıfırlanma hatasını almaya devam ediyorsanız XMP ayarını tamamen kapatıp bellek frekansına da hiç dokunmayan. Stok olarak çalışsın. Bakalım aynı hatayı tekrar alacak mısınız kontrol edin.
Hocam merhaba, elle girmek istiyorum frekansı fakat o auto yazan yere girilmiyor veya tıklanmıyor bende. Şu an bilgisayarın işleyişinde bir sorun yok, sadece 2-3 oyunda hata veriyor onlar da oyundan kaynaklı muhtemelen. RDR2 gibi çok yüksek sistem isteyen oyunları ultrada sorunsuz oynatıyor. 4-5 açılışta bir XMP'yi yeniden aktif etmeye katlanacağım artık sanırım. Sizin dediğiniz gibi pil ihtimali de çok düşük çünkü sistem çok yeni ve testleri yapılıp gönderildi.

Auto yazan yerin üstüne tıklayıp klavyeden 32 veya 31 yazmayı deneyince olmuyor mu?
Hocam merhaba, kusura bakmayın geç dönüş yaptım. Sorun devam ediyordu, sizin dediğiniz gibi XMP'yi kapatıp o Auto yeren yere elle 32 girdim şu an 2 gün oldu sorun yok ancak malum 5-10 gün beklemek lazım emin olmak için. Sonuçları size buradan tekrar bildiririm. Yardımınız için çok teşekkürler.
Auto yazan yerin üstüne tıklayıp klavyeden 32 veya 31 yazmayı deneyince olmuyor mu?
Hocam 10 gündür hiçbir sorun çıkmadı. Size ne kadar teşekkür etsem az, en iyi cevap olarak da işaretledim. Frekans değerini manuel olarak girince sorun ortadan kalktı. Tekrar çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba, her defasında olmuyor ama genelde 3. veya 4. açılışta bir süre bekliyor ve sonra açılıyor bilgisayar. Bu sürede BIOS sıfırlanıyor. XMP açık kullanıyorum ve BIOS sıfırlandığında XMP'de kapanmış oluyor haliyle. Yeniden başlatıp XMP'yi açıp kullanıyorum ama bunun sebebi ne olabilir sizce? Bilgisayarı alalı daha 3 ay oldu. Her şey güncel. Teşekkürler.
Hocam selamlar , yeni sistem aldım ortalama 3 günde bir sistem bios sıfırlıyor sizin de yaşadığınız sorun bu muydu ? Xmp açık kullanıyorum ben de
Hocam merhabalar aynı sorunu ben de yaşadım ve sizin dediğiniz gibi manuel olarak 3200e çektim. Ramler 1.35v ama manuel yapınca 1.2v da çalışıyor. Xmp de Cl 16 olarak çalışıyor ama elle 3200 yapınca Cl 24 oluyor. Cl değerlerini kendim xmp deki gibi girip voltajı 1.35 mi yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:
Hocam selamlar , yeni sistem aldım ortalama 3 günde bir sistem bios sıfırlıyor sizin de yaşadığınız sorun bu muydu ? Xmp açık kullanıyorum ben de

Hocam merhabalar aynı sorunu ben de yaşadım ve sizin dediğiniz gibi manuel olarak 3200e çektim. Ramler 1.35v ama manuel yapınca 1.2v da çalışıyor. Xmp de Cl 16 olarak çalışıyor ama elle 3200 yapınca Cl 24 oluyor. Cl değerlerini kendim xmp deki gibi girip voltajı 1.35 mi yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz?
Hocam selamlar. Evet sorunum aynı. Maalesef devam ediyor hala. Bir çözüm bulamadım. Gerek XMP gerek manuel olarak denedim.

Hocam selamlar. Evet sorunum aynı. Maalesef devam ediyor hala. Bir çözüm bulamadım. Gerek XMP gerek manuel olarak denedim.
hocam xmp modunu komple kapatıp kullanmanı öneririm bu sorun galiba anakartın xmp modu için memory support ettiği ramleri kullanmıyor olmaktan kaynaklanıyor. Bios güncellemesi ile düzelecek bir şey yani. Manuel olarak da sadece 3200 mhz ye alıp öyle deneyebilirsin. Ve ya 2600 2700 2800 .... 3200 e kadar yavaş yavaş çıkartmayı deneyebilirsin. Benim ramlerim xmp kapalıyken 2667 mhz de çalıştığı için hiç uğraşmadım . İleride anakartı değiştirmeyi planlıyorum bios ile düzelmez ise.

Geri
Yukarı