Bilgisayar açılışta işletim sistemi sormuyor

berkezz

Hectopat
Daha fazla  
Laptop modeli: Toshiba Satellite C855.
CPU: Pentium B960.
RAM: 8 GB.
Depolama: Kioxia Exceria 480GB SATA SSD.

Dün gece bilgisayarıma Windows 8.1'in yanına ikinci bir işletim sistemi olarak güzel gözüktüğü için Elementary OS(konuda artık kendisinden EOS olarak bahsedecğim) kurmak istedim. Daha önceden Linux Lite ve Mint kullanmıştım ama hep tek işletim sistemi olarak kullanmıştım. SSD'den 50GB'lık bir bölüm ayırdım EOS'u kurdum ve Windows'a dönmek için bilgisayarı yeniden başlattım ama EOS açıldı. Ben de boot menüsüne girip Windows'u seçeyim dedim boot menüsüne girdim fakat sadece SSD'yi seçebiliyordum. Bundan sonra internetten ne kadar araştırma yapsam da bir sonuca ulaşamadım. Linux Lite kullanırken kolayca Chrome vs. kurabilmiştim ama EOS'da sanırsam her şey terminalden kurulduğu için ben beceremedim ve kendi kasan tarayıcısıyla devam ettim. 'GRUB' denilen bir şeyi kurmam gerektiği yazıyordu ama yapamadım. En son sabah diğer bilgisayarımdan bir Windows USB'si oluşturup format atar gibi EOS'u kurduğum yeri sildim bilgisayarı yeniden başlattım ve Windows'a girdim. Biraz önce de tekrar solus OS kurdum bu sefer de sadece Windows açılıyor Solus'a giremiyorum yok mudur bir çözümü? Uzun bir yazı oldu farkındayım ama başımdan geçenleri anlatmak istedim. Şimdiden teşekkürler.

EFI kurulum mu bu?
Öyle ise BIOS'ta Boot seçeneklerinden Solus OS'u ilk sıraya almalısınız.
Solus OS kurarken Grub kurma seçeneği sormadı mı?
EFI kurulum ama boot seçeneklerinde OS çıkmıyor.
_20220602_234323.JPG

EFI/Legacy seçimini nereden yapıyorsunuz?
Oradan görüntü paylaşır mısınız?
EFI kurulumda disk seçim ekranında Solus OS EFI bölümü bağlamayı sorar sanırım. Öyle bir şey yaptınız mı?

Bilgisayarı Elemantary OS veya Solus OS yüklü USB ile başlatıp EFI bölümündeki GNU/Linux dosyalarını temizleyin. Sadece Windows dosyaları kalsın.
Sonra da GNU/Linux kurduğunuz bölümü seçerek yeniden kurulum yapın. Kurulumda Grub kurmayı sorar. Disk seçme ekranında bile görünür.
Bunları doğru yaparsanız sorun yaşanmaması lazım.
Tercihiniz Elemantary OS olursa Grub onarımı da kolaydır.

Bilgisayarı Elemantary OS veya Solus OS yüklü USB ile başlatıp EFI bölümündeki GNU/Linux dosyalarını temizleyin. Sadece Windows dosyaları kalsın.
Sonra da GNU/Linux kurduğunuz bölümü seçerek yeniden kurulum yapın. Kurulumda Grub kurmayı sorar. Disk seçme ekranında bile görünür.
Bunları doğru yaparsanız sorun yaşanmaması lazım.
Tercihiniz Elemantary OS olursa Grub onarımı da kolaydır.
Denedim ama bu hatadan alıyorum.
1654283402270.png

Yeni konular

Geri
Yukarı