Çözüldü Bilgisayar açılmıyor, siyah ekranda kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yer
Eskisehir
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Son zamanlarda bilgisayarım genelde açılırken siyah ekran veriyor ve takılıyor. Tuşa basıyorum ve siyah ekran çıkıyor. Anakart logosu bile gelmeden. Bunu çözmem için defalarca reset atmam veya güç kaynağını kapatıp açmam gerekiyor sürekli. Bazen 1 saat gibi bir süre bekleyince kendiliğinden açılıyor. Zahmet olmazsa bana yardımcı olabilecek kimse var mı?
Şimdiden teşekkür ederim :)

(BIOS sıfırlamayı denedim 10 dk pili çıkardım ve tekrar yerine taktım. Bir şey değişmedi)

Dosya Ekleri

• 423A90E2-7F2A-4066-A88D-D5FA6CBFC6FD.jpeg
    423A90E2-7F2A-4066-A88D-D5FA6CBFC6FD.jpeg
    1,1 MB · Görüntüleme: 2.387
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben HDD veya SSD parçalarından kaynaklandığını düşünmüyorum, çünkü BIOS ekranı gelmiyor diyorsunuz. Anlamak için HDD ve SSD' yi çıkarıp öyle boot etmeye çalışmayın, yine aynı sorun olursa SSD ve HDD sorunlu değildir.

Doğru RAM slotuna taktığınızdan emin olun veya slot değiştirin.

Sisteme sıvı soğutucu taktım diye belirtmişsiniz, sıvı soğutucuyu taktıktan sonra dün kullanırken bir sorun oluştu mu yoksa bugün mü sistemi açtınız? Sıvı soğutucudan kaynaklı da olabilir. Sıvı soğutucunun bağlantılarını kontrol edin.

İşlemciyi çıkarıp yanlış mı taktınız?

Bunların dışında PSU açıp kapatarak geliyor ekran demişsiniz. Kasanın fişini çekip çalıştırır mısınız? Statik elektrik var ise kasa açılır kapanır.

Şu konuyu da bir incelemenizi öneririm.
1 modül kullanıyorum. Rami başka bir slota takarsam bilgisayar açılır mı? Anakartta DIMM-A 1 yazıyordu sanırsam. Ona takmıştım. Sıvı soğutucu ile alakası yok çünkü ben bu sorunu haftalar önceden almaya başladım. Sıvı soğutucunun sıcaklık değerleri muhteşem. Bağlantıda falan sıkıntı yok. Zaten technopat rehberindeki şekilde bağladım pompa ve fan kablolarını. Sıvı soğutucu ile alakası olmadığına eminim.
Ben HDD veya SSD parçalarından kaynaklandığını düşünmüyorum, çünkü BIOS ekranı gelmiyor diyorsunuz. Anlamak için HDD ve SSD' yi çıkarıp öyle boot etmeye çalışmayın, yine aynı sorun olursa SSD ve HDD sorunlu değildir.

Sisteme sıvı soğutucu taktım diye belirtmişsiniz, sıvı soğutucuyu taktıktan sonra dün kullanırken bir sorun oluştu mu yoksa bugün mü sistemi açtınız? Sıvı soğutucudan kaynaklı da olabilir. Sıvı soğutucunun bağlantılarını kontrol edin.

Bunların dışında PSU açıp kapatarak geliyor ekran demişsiniz. Kasanın fişini çekip çalıştırır mısınız? Statik elektrik var ise kasa açılır kapanır.

Fişini çektim power tuşuna bastım. Şuan dışarı çıkacağım. Öğlen gelince fişi tekrar takarım.
Ramı A2 slotuna takmışım
Başka önerebileceğiniz bir şey var mı?
Başka önerebileceğiniz bir şey var mı?
Hocam aynı sorunu yaşamıştım. Genellikle işlemci, ram ve psu kaynaklı sorun ama yine de her parçayı göz önünde bulundurmanız gerek. Parçaları tek tek denemelisiniz. Benim sorunum güç kaynağı idi. Güç kaynağı değiştirdikten sonra sorunum çözüldü.
Memteste sokmuşmuydunuz sistemi?
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Bilgisayarınızda USB veya Yazıcı (Kablolu) ya da CD takılıysa çıkarın. Bende öyle çözüldü sorun. Konuyu burada kapatabilirsek çok sevinirim. Herkese iyi Forumlar :)
Herkese merhaba,
Son zamanlarda bilgisayarım genelde açılırken siyah ekran veriyor ve takılıyor. Tuşa basıyorum ve siyah ekran çıkıyor. Anakart logosu bile gelmeden. Bunu çözmem için defalarca reset atmam veya güç kaynağını kapatıp açmam gerekiyor sürekli. Bazen 1 saat gibi bir süre bekleyince kendiliğinden açılıyor. Zahmet olmazsa bana yardımcı olabilecek kimse var mı?

(BIOS sıfırlamayı denedim 10 dk pili çıkardım ve tekrar yerine taktım. Bir şey değişmedi)

İşlemcide bir sorun olabilir diye düşünüyorum eğer RAM'lerde olsaydı tekrar tekrar Boot ederdi ekran kartında olsaydı da hiç görüntü gelmezdi.

Zamanında aynısını yaşamıştım, tecrübemden söylüyorum çok yüksek olasılıkla bilgisayarının harddiskinde bad sectorla oluşmuş ve Windows'un olduğu kullanılan yere denk gelmiş başka bir HDD ile deneyerek emin olabilirsiniz eğer öyleyse yeni bir HDD alma vaktiniz gelmiş demektir ya da HDD'yi bölüp temiz kısmını kullanacaksınız 2. dediğimi dilerseniz detaylı anlatabilirim.

Zamanında aynısını yaşamıştım, tecrübemden söylüyorum çok yüksek olasılıkla bilgisayarının harddiskinde bad sectorla oluşmuş ve Windows'un olduğu kullanılan yere denk gelmiş başka bir HDD ile deneyerek emin olabilirsiniz eğer öyleyse yeni bir HDD alma vaktiniz gelmiş demektir ya da HDD'yi bölüp temiz kısmını kullanacaksınız 2. dediğimi dilerseniz detaylı anlatabilirim.
Bad sector bazen Windows ekranında kendisini gösteriyor.

RAM'leri kontrol edin.
İşlemciyi kontrol edin.

Herkese merhaba,

Hocam aynı sorunu yaşamıştım. Genellikle işlemci, ram ve psu kaynaklı sorun ama yine de her parçayı göz önünde bulundurmanız gerek. Parçaları tek tek denemelisiniz. Benim sorunum güç kaynağı idi. Güç kaynağı değiştirdikten sonra sorunum çözüldü.

İşlemcide bir sorun olabilir diye düşünüyorum eğer RAM'lerde olsaydı tekrar tekrar Boot ederdi ekran kartında olsaydı da hiç görüntü gelmezdi.
Bunu nasıl kontrol edebilirim? Yani işlemcimde sorun olduğunu. Doğru taktım işlemciyi. İnşallah bozuk çıkmamıştır.
Anakart logosu gelmeden donuyor. Yani biosa girme seçenekleri bile gelmiyor. Bad Sector olabilir mi? Bu arada windowsu ssd ye kurdum ve oyunları vb uygulamaları HDD ye. Bu dediklerin ssd için de geçerli mi? Windows hdd ye kurulu olmasa bile bu sorun yaşanıyor mu? Cevabın için çok teşekkürler bu arada.
Bad sector bazen Windows ekranında kendisini gösteriyor.

RAM'leri kontrol edin.
İşlemciyi kontrol edin.
İşlemcimde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ramde de windows bellek tanıma aracacı bir sorun bulamadı. Memtest86 da bir sorun bulamadı. Yinede bu bileşenlerin bozuk olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?
RAM nedir? 2'li Tek'li?
8GB 2400 mhz single channel
İşlemci fanı tam oturmadığı zamanda olur bu durum. İşlemci fan durumu nedir? Temizlik ve macun yenileme yapıldı mı?
Evet bir sorun yok. Hatta dün sıvı soğutucu taktım sisteme. Macun yeniledim.
Güç kaynağım Corsair CX650. Bence yeterli bir güç kaynağı. Yani besleyebiliyor sistemi. Bence donanımsal bir sıkıntı ancak hdd/ ssd lerimde.
Yani hani anakart logosu ve bios seçenekleri çıksa ve açılmasa, windowsta sorun var diyebilirim. Ama bende anakart logosu bile gelmeden bu ekranda donuyor çok zor açılıyor.
Yapmamı önerebileceğiniz başka neler var? SSD ve HDD mi bozuk olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Son düzenleme:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı