Bilgisayar açılmıyor ve anakartta DRAM ışığı yanıyor

Burak Songur

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık 9-10 ay önce masaüstü bir bilgisayar topladım. Sorunsuz, sıkıntısız bu zamana kadar kullandım, fakat şu an bilgisayar açılmıyor. Başlat tuşuna basınca anakartın DRAM LED ışığı yanıyor işlemci vs. açılıyor ama görüntü gelmiyor. Sadece DRAM ışığı yanıyor ve bilgisayar o şekilde kalıyor. İnternetten biraz araştırma yaptım, RAM'lar de sıkıntı olabileceğinden RAM'ları çıkartıp tek tek çalıştırdım, bilgisayar açıldı, fakat ertesi gün yine bu şekilde yaptı. Nasıl bu sıkıntıyı çözebilirim bilmiyorum. RAM slotları çalışıyor, RAM'ler de sağlam gözüküyor. Şu anlık bilgisayar açılmıyor. Son olarak yazım hatalarım ve yanlış noktalama işareti kullanımlarım için şimdiden özür dilerim 😅😓

Kompresör ile slotlara hava sıkın, diplerine toz inmiş olabilir. RAM'leri anakartın 2 ve 4. slotlarına takın.

Zaten 2 ve 4'e takılı RAM'lar. Çıkartıp tek RAM olarak çalıştırdım, bilgisayar öyle açılmıştı geçen gün. Sonra tek tek denedim takılı oldukları slot çalışıyor. RAM'lerde çalışıyor acaba slotlarda temassizlık gibi bir sıkıntı olabilir mi çalışıyor ama sorunlu aynı zamanda.

Resim atabilme imkanın var mı?
Resim atabilme imkanın var mı?

20200919_003353 - Hızlı Resim siteye fotoğraf yüklemeyi bulamadım telefondan giriyorum kusura bakmayın.
Herkese merhabalar, kasayı yetkili servise götürdüm. RAM'lerde, RAM slotlarında veya başka bir yerde değilmiş BIOS güncellemesi yapılmış. RAM'ler tekrar takılmış ve düzelmiş. Herhangi arıza bulunmadı, bilgisayarı 10 15 gün kadar kullandım bu akşam yine aynı hatayı verdi. Kasanın RGB fanlarını taktımı ve böyle oldu bir türlü çözemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba 4 gün önce sistem topladım sorunsuz çalışıyordu şimdi bilgisayarı açayım dedim ekrana görüntü gelmiyor ve RAM'lerin yanındaki sarı ışık yanıyor sabit bir de anakart 8D kodu hatası veriyor. Çözemedim. BIOS'u güncellenmiştim 4 gün önce ilk topladığımda. Sistemim 3600 RAM 16 GB. Ryzen 3700X ASUS B550'e anakart. Ne önerirsiniz bazı forumlara baktım RAM'lerin voltaj ayarı düşürün falan yazmışlar ama hiçbir bilgim yok o konuda.
Mesajı yazarken tekrar açtım kapattım sarı ışık önce beyaz sonra yeşile dönüp sistem açıldı sorunsuz bir şekilde. Ama yine yapacaktır sarı ışığı diye hissediyorum. Bilen ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa sevinirim.

Arkadaşlar merhaba 4 gün önce sistem topladım sorunsuz çalışıyordu şimdi bilgisayarı açayım dedim ekrana görüntü gelmiyor ve RAM'lerin yanındaki sarı ışık yanıyor sabit bir de anakart 8D kodu hatası veriyor. Çözemedim. BIOS'u güncellenmiştim 4 gün önce ilk topladığımda. Sistemim 3600 RAM 16 GB. Ryzen 3700X ASUS B550'e anakart. Ne önerirsiniz bazı forumlara baktım RAM'lerin voltaj ayarı düşürün falan yazmışlar ama hiçbir bilgim yok o konuda.
Mesajı yazarken tekrar açtım kapattım sarı ışık önce beyaz sonra yeşile dönüp sistem açıldı sorunsuz bir şekilde. Ama yine yapacaktır sarı ışığı diye hissediyorum. Bilen ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa sevinirim.
Merhaba bilgisayarın açılırken power tuşun bastıktan hemen sonra sırasıyla kırmızı, sarı, beyaz ve yeşil yandıktan sonra mı açılıyordu birkaç gün önce ? Birde bilgisayar herhangi bir taşıma sallanma gibi fiziksel bir duruma maruz kaldı mı bir anda mı oldu ?

Merhaba bilgisayarın açılırken Power tuşun bastıktan hemen sonra sırasıyla kırmızı, sarı, beyaz ve yeşil yandıktan sonra mı açılıyordu birkaç gün önce? Bir de bilgisayar herhangi bir taşıma sallanma gibi fiziksel bir duruma maruz kaldı mı bir anda mı oldu?

Selam dostum aynen kırmızı sarı beyaz derken sarı da DRAM yazan yerde ışık sabit kalıyor ve ekran açılmıyor. 3, 5 kez reset yapınca açılıyor kafasına göre. Bugün yine yaptı bu sefer RAM'lari söküp tekrar taktım. Bakalım bir daha yapacak mı? BIOS'u ilk sistemi topladığım gün flash USB bellek ile güncellemiştim. Son sürüm gözüküyor. RAM'ler de Corsair DDR4 8x8 16 GB. 3600MHz. Taşıma sallanmada olmadı hiç odada kurdum direk.

Artı -1 Eksi
Merhabalar, yaklaşık 9-10 ay önce masaüstü bir bilgisayar topladım. Sorunsuz, sıkıntısız bu zamana kadar kullandım, fakat şu an bilgisayar açılmıyor. Başlat tuşuna basınca anakartın DRAM LED ışığı yanıyor işlemci vs. açılıyor ama görüntü gelmiyor. Sadece DRAM ışığı yanıyor ve bilgisayar o şekilde kalıyor. İnternetten biraz araştırma yaptım, RAM'lar de sıkıntı olabileceğinden RAM'ları çıkartıp tek tek çalıştırdım, bilgisayar açıldı, fakat ertesi gün yine bu şekilde yaptı. Nasıl bu sıkıntıyı çözebilirim bilmiyorum. RAM slotları çalışıyor, RAM'ler de sağlam gözüküyor. Şu anlık bilgisayar açılmıyor. Son olarak yazım hatalarım ve yanlış noktalama işareti kullanımlarım için şimdiden özür dilerim 😅😓
Bilgisayarın açılmama sebebinin ramlerde olduğunu düşünüyorum. DRAM ışığı ramları temsil eder.
Bende şöyle oluyordu kasa çalışıyor taktığım donanımlar klavye fare gibi çalışmıyor.Ben şöyle tamir ettim: Önce kasadan mouse klavye monitör kablosunu filan çekiyoruz veya kasanın gücünü kapatıyoruz. Sonra ramların yerini değiştirip birkaç defa çalıştırıyoruz açılana kadar. Sonra düzeliyor

Selam dostum aynen kırmızı sarı beyaz derken sarı da dram yazan yerde ışık sabit kalıyor ve ekran açılmıyor. 3, 5 kez reset yapınca açılıyor kafasına göre. Bugün yine yaptı bu sefer RAM'lari söküp tekrar taktım. Bakalım bir daha yapacak mı? BIOS'u ilk sistemi topladığım gün flash USB bellek ile güncellemiştim. Son sürüm gözüküyor. RAM'ler de Corsair DDR4 8x8 16 GB. 3600MHz. Taşıma sallanmada olmadı hiç odada kurdum direk.

Şu an yaşadığım sorunun aynısı ve sistemim aynı özellikleri barındırıyor, bir çözüm bulabildiniz mi?

Zaten 2 ve 4'e takılı RAM'lar. Çıkartıp tek RAM olarak çalıştırdım, bilgisayar öyle açılmıştı geçen gün. Sonra tek tek denedim takılı oldukları slot çalışıyor. RAM'lerde çalışıyor acaba slotlarda temassizlık gibi bir sıkıntı olabilir mi çalışıyor ama sorunlu aynı zamanda.

Herkese merhabalar, kasayı yetkili servise götürdüm. RAM'lerde, RAM slotlarında veya başka bir yerde değilmiş BIOS güncellemesi yapılmış. RAM'ler tekrar takılmış ve düzelmiş. Herhangi arıza bulunmadı, bilgisayarı 10 15 gün kadar kullandım bu akşam yine aynı hatayı verdi. Kasanın RGB fanlarını taktımı ve böyle oldu bir türlü çözemiyorum.

Sorunu çözebildiniz mi?

Şu an yaşadığım sorunun aynısı ve sistemim aynı özellikleri barındırıyor, bir çözüm bulabildiniz mi?

Sorunu çözebildiniz mi?

Merhaba.
Ben şu şekilde çözdüm profile 2 sectim RAM MHz 3000'e cektim o şekilde kullanıyorum bir sorun yok.
Fakat profil1 seçince RAM 3200 MHz çıkıyor hızı.
Dram yanıyor PC açılmıyor sanırım RAM'lar 3200 MHz desteklemiyor RAM'lar hyprx 3200 MHz ama anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı