Bilgisayar aniden donuyor ve ekran kartı sürücüsü siliniyor

Kankacığım Ekran kartında olduğunu biliyoruz. Sebebi ne olabilir diyorum neyi var diyorum anlamak bu kadar zor olmamalı.

Hocam benzer olayı daha dün yaşadım. Uzay montaj test sistemimde sürücü kuruluyken sistemi kapayıp ekran kartını söküp geri takmıştım, açtığımda sistem açılmıştı ancak bir anda donmuştu açılıştan 1 dakika geçmeden. Ardından reset attım sonra tekrar açtığımda normal açılmıştı ancak sürücü silinmişti, tekrar kurmamı istiyordu. Bende tekrar kurdum sonra bir sorun olmadı. Yani demek istediğim sorun temassızlık ile ilgili olabilir. Ekran kartınızı sökün, PCI-e slotuna giren ekran kartınızın pinlerini silgi ile temizleyin ve fırça ile silgi artığı kalmayana kadar temizleyin. Ardından PCI-e slotuna üfleyin fırça ile falan temizleyin. Sonra bilgisayarı açıp güvenli modda DDU (Display Driver Uninstaller) ile sürücüleri kaldırın. Ardından sürücüleri ekran kartı üreticinizin (AMD veya NVIDIA) sitesinden en güncel sürücüyü kurup deneyin.

Bilgisayarın donup, ekran kartı sürücüsü siliniyor diye hemen ekran kartı arızalıdır denemez. Sorun anakartta, işlemcide ve hatta güç kaynağında bile olabilir. Ezbere arıza tespiti yapılmaz.

Daha önce bu söylenen şekilde bir arıza ile kaç kere karşılaştınız? 25 yıllık tecrübem ile ben bayağı bir karşılaştım çünkü. Kaldı ki zaten arkadaş kendisi de ekran kartı arızalı biliyorum ama neden arızalandı diyor. Ama biz müneccim olmadığımız için bilemeyiz ve ondan öyle cevap verdim ben.

Artı -2 Eksi
Daha önce bu söylenen şekilde bir arıza ile kaç kere karşılaştınız? 25 yıllık tecrübem ile ben bayağı bir karşılaştım çünkü. Kaldı ki zaten arkadaş kendisi de ekran kartı arızalı biliyorum ama neden arızalandı diyor. Ama biz müneccim olmadığımız için bilemeyiz ve ondan öyle cevap verdim ben.

Şimdi burada gelip böyle tecrübe falan diye övünmenize gerek yok. Bende bu iş içerisindeyim ve çok kez karşılaştım. Teknolojide bir arızayı direkt şundandır diye çözemezsiniz. Arızanın sebebi daha önce de yazdığım gibi bambaşka bir şey de çıkabilir, eğer bunu bilmiyorsanız 25 yıllık tecrübe pek bir işe yaramamış demektir. Eğer gerçekten 25 yıllık tecrübeniz varsa uzaktan hemen "şu arızalı" diye kesin bir ifade kullanılamayacağını bilmeniz gerekirdi, saygılar.

Son düzenleme:
Şimdi burada gelip böyle tecrübe falan diye övünmenize gerek yok. Bende bu iş içerisindeyim ve çok kez karşılaştım. Teknolojide bir arızayı direk şundandır diye çözemezsiniz. Arızanın sebebi daha önce de yazdığım gibi bambaşka bir şey de çıkabilir, eğer bunu bilmiyorsanız 25 yıllık tecrübe pek bir işe yaramamış demektir. Eğer gerçekten 25 yıllık tecrübeniz varsa uzaktan hemen "şu arızalı" diye kesin bir ifade kullanılamayacağını bilmeniz gerekirdi, saygılar.

Direk değil direkt adama yardımcı olun bilgi kapıştıracağınıza birçok konu böyle harap oluyor.

Anladım ki bu forumda bu tarz olaylar hemen linç konusu oluyor. Arkadaş kendisi ya da bir teknik servisten destek alıp sorunun ekran kartından olduğunu netleştirdiğinde ve buraya sorun ekran kartıymış arkadaşlar dediğinde bu linç tayfa bakalım ne yapacak.

Artı -1 Eksi
Anladım ki bu forumda bu tarz olaylar hemen linç konusu oluyor. Arkadaş kendisi ya da bir teknik servisten destek alıp sorunun ekran kartından olduğunu netleştirdiğinde ve buraya sorun ekran kartıymış arkadaşlar dediğinde bu linç tayfa bakalım ne yapacak.

Hocam çok güldürüyorsunuz insanı :D.
Ben sorun ekran kartında değil, başka bir yerde diye bir iddiada bulunmadım ki? :D
Alın bakalım konu sahibine yazdığım ve muhteşem attığı mesajı okuyun. Ve cevap vermeyin bence battıkça batıyor gibisiniz. :)

1662662974216.png

Ben daha fazla toxic kitle ile muhatap olmak istemiyorum, saygılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı